Rehber Adguard tavsiye edilen ayarlar

AdGuard, internetteki tüm reklam türlerini etkili bir şekilde engelleyen, en hızlı ve en hafif(uBlock Origin daha hafif) reklam engelleme eklentisidir! Kullandığınız tarayıcı için AdGuard'ı seçin. Reklamsız, hızlı ve güvenli internetin tadını çıkarın.

AdGuard bence odağı reklam engelleme olanlar için fazla ayar sunan ve yüksek kaynak tüketen bir uzantı. Ama reklam engelleme dışında güvenlik ve gizlilik için sunduğu harici ayarlar ile 2-3 uzantı veya antivirüs'ün desteklediği uzantının ek işlerini de yapabiliyor. Bunu antivirüs kadar kaliteli yapıyor diyemem. Ben AdGuard filtrelerini de kullanan Ublock Origin'i reklam engelleme için kullanıyorum. Ama bu uzantıya alternatif önerin derseniz direkt AdGuard'ı söylerim. Reklam engelleme konusunda Ublock Origin ve AdGuard'dan daha iyi uzantılar yok.

Eki Görüntüle 1922421

Tavsiye ettiğim ayarlar sadece reklam, izleyici engelleme ve güvenlik odaklıdır.

Eki Görüntüle 1922425

Eki Görüntüle 1922440

Eki Görüntüle 1922439

Eki Görüntüle 1922438

Eki Görüntüle 1922437

Eki Görüntüle 1922424

Opera tarayıcısı kullananlar uzantı için şu ayara izin versinler.

Eki Görüntüle 1922445

AdGuard ayarladığım filtreler ile Adblocker test sonuçları:

Eki Görüntüle 1922419

Testi %100 yapmak için site sahibinin sunduğu özel filtreyi ekleyebilirsiniz. Veya testten harici filtre eklemeden %100 oran veren Ublock Origin kullanabilirsiniz. Tabii onu da önerdiğim ayarlar ile kullanın.

Özel filtreler harici olarak kullanıcılar tarafından oluşturulmuş ve reklam engelleme uzantısında bulunmayan filtreleri engelleyebileceğiniz bir ayardır. Ublock Origin ve AdGuard neredeyse tüm filtreleri eklemenize olanak tanır. Adblock ve Adblock Plus gibi uzantılar ise, kendi denetimlerindeki filtre kurallarını eklemenize olanak tanır. Bu filtreler genellikle tüm reklamları engellemezler. Böylece ek gelir kazanırlar.

Eki Görüntüle 1922455

Eki Görüntüle 1922454

Kod:
https://raw.githubusercontent.com/d3ward/toolz/master/src/d3host.adblock

Eki Görüntüle 1922453

Eki Görüntüle 1922452

Eki Görüntüle 1922451

Sorun yaşadığınız bir siteyi uzantı arayüzünden bildirebilirsiniz.

Eki Görüntüle 1681418

AdGuard, Manifest V3 için geliştirdiği uzantı:

Bu uzantı normal AdGuard'a göre aşırı sadedir. V3'ün getirdiği sınırlardan dolayı daha iyi reklam engelleme yeteneği yoktur. İleride büyük ihtimalle varsayılan AdGuard böyle olacak. Test etmek amaçlı bakabilirsiniz. Ama V3 geldikten sonra reklam engelleme bozulacak kaygılarına girmenize gerek yoktur.

AdGuard DNS sistemi ile Steam, Origin, Ubisoft Connect oyun içi arayüzündeki ya da tarayıcı dışı reklamları da engelleyebilirsiniz. Özellikle telefonlar için faydalı bir reklam, izleyici engelleme ve ekstra güvenlik sağlıyor.

Son düzenleme:
Sizce hangi reklam engelleyicisi en iyisi? Bir sürü reklam engelleyici ile ilgili konunuz var da karar veremedim.
Ben Ublock Origin kullanıyorum. Daha sonra ise AdGuard uzantısını tavsiye ederim.
Adblock, Adblock Plus gibi uzantıları ise tavsiye etmiyorum. Tavsiyelerimi görmeyen üyeler için rehber amaçlı o konuları yaptım. En azından Adblock, Adblock Plus daha iyi kullanabilirler.

Ben Opera GX kullanıyorum ve kullandığım uzantılar şu şekilde:
uBlock Origin, ClearURLs, HTTPS Everywhere, Privacy Badger, IBA Opt-out.

Ek olarak youronlinechoices adlı siteye girip tüm reklam sitelerini devre dışı bıraktım.

Sizce kullandığım eklentilerin tarayıcı hızına ne kadar etkisi vardır? %5-10 gibi düşük bir rakam mıdır yoksa daha yüksek olabilir mi?

Ayrıca uBlock Origin kullanırken Opera'nın reklam engelleyicisini devre dışı bırakabilirim değil mi?

Ben Opera GX kullanıyorum ve kullandığım uzantılar şu şekilde:
uBlock Origin, ClearURLs, HTTPS Everywhere, Privacy Badger, IBA Opt-out.

Ek olarak youronlinechoices adlı siteye girip tüm reklam sitelerini devre dışı bıraktım.

Sizce kullandığım eklentilerin tarayıcı hızına ne kadar etkisi vardır? %5-10 gibi düşük bir rakam mıdır yoksa daha yüksek olabilir mi?

Ayrıca uBlock Origin kullanırken Opera'nın reklam engelleyicisini devre dışı bırakabilirim değil mi?
Evet, devre dışı bırakman daha faydalı olacaktır. Şahsen Privacy Badger gerek yok. Ublock Origin içinde de aynı sistem engelleme ayarları var. Daha detaylı engelleme için videoya göz atabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Reklamları vb. engellediği için sitelere giriş daha da hızlanacaktır.

Evet, devre dışı bırakman daha faydalı olacaktır. Şahsen Privacy Badger gerek yok. Ublock Origin içinde de aynı sistem engelleme ayarları var. Daha detaylı engelleme için videoya göz atabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Reklamları vb. engellediği için sitelere giriş daha da hızlanacaktır.
Tamamdır son bir şey sormak istiyorum. Mobilde tarayıcılarda reklamlar sıkıntı olabiliyor onun için bir yöntemimiz var mı?

Tamamdır son bir şey sormak istiyorum. Mobilde tarayıcılarda reklamlar sıkıntı olabiliyor onun için bir yöntemimiz var mı?
AdGuard DNS kullanabilirsin. Uygulamalar ve tarayıcılardaki reklamları engeller. Ama uzantılar kadar detaylı bir engelleme yapmaz.
Mobil için tarayıcı olarak Brave, Firefox ya da Kiwi tarayıcılarını tavsiye ederim.

Bilgisayarımda neredeyse 1 haftadır kullandım. Son zamanlarda tarayıcımın ağırlaştığını fark ettim. AdGuard'ı devre dışı bırakarak biraz kullandım. Hızlandı bayağı. CPU miktarında da gözle görülür azalış var. uBlock Origin'e geri dönmeye karar verdim. Mobilde ise hala tavsiye ederim. Batarya ve belleğe herhangi bir olumsuz etkisini görmedim.

Son düzenleme:
Bilgisayarımda neredeyse 1 haftadır kullandım. Son zamanlarda tarayıcımın ağırlaştığını fark ettim. AdGuard'ı devre dışı bırakarak biraz kullandım. Hızlandı bayağı. CPU miktarında da gözle görülür azalış var. uBlock Origin'e geri dönmeye karar verdim. Mobilde ise hala tavsiye ederim. Batarya ve belleğe herhangi bir olumsuz etkisini görmedim.
Daha geçen bu konuda bir karşılaştırma makalesi okumuştum. Sitenin ve makalenin adı aklıma gelmedi. Baya gezindim ama bulamadım. Ublock Origin ve DuckDuckGo uzantısı site yüklenme ve ağ sürelerinde en iyi değerleri veriyor. DuckDuckGo tek başına yeterli değil ama en düşük gecikmeyi o sağlıyor. Ben arama motoru, DuckDuckGo uzantısı ve Ublock Origin birlikte kullanıyorum.
AdGuard ise o listede 9. ya da 10. sırada olması lazım öyle hatırlıyorum. DuckDuckGo 1. sırada ve 2. sırada ise Ublock Origin olması lazım. Yani her türlü Ublock Origin performans olarak daha iyi.

Merhaba,
Seçtiğiniz filtreler bence biraz fazla. Bu kadar çok filtre kullanmanız daha yavaş bir performans almanıza neden olacaktır. Asgari düzeyde sadece aşağıdaki filtreleri etkinleştirmenin yeterli olacağını tecrübe edindim:

Adguard temel filtresi
Adguard izlenme korunması filtresi
Adguard sosyal medya filtresi
Adguard can sıkıcı öğeler filtresi
Adguard Türkçe filtresi
Adguard mobil reklam filtresi*
Ayrıca malware ve phishing korumasında sitelerin itibarı ile bilgiler WoT, Google SafeBrowsing, Yandex SafeBrowsing gibi güvenlik birimlerinden elde edilir. Bu bakımdan web/browser koruması olmayan kişilerin ekstra bir güvenlik eklentisi yüklemeksizin Adguard'dan yararlanmaları mümkündür.

*Mobil kullanıcılar içindir.

Son düzenleme:
Can sıkıcı öğelerdeki filtreleri azalttım. Test ettiğim kadarıyla çerez uyarılarını tek başına engelleyebiliyor. Yetersiz kalırsa Easylist Cookie vb. açabilirsiniz. Ayrıca AdGuard kendi reklam engelleme uyarısını atlayan filtresi yeterli gibi duruyor. Yine aynı şekilde sorun olursa, Adblock Warning Removal list filtresini etkinleştirebilirsiniz.

Screenshot_10.png

Geri
Yukarı