Adrenalin 20.2.2 ile RX 5700 XT Sorunları Çözüldü

Merhabalar şuan NİTRO+ RX 5700 XT kullanıyorum.Eski sürücülerde masaüstünde saat hızı en fazla 150ye çıkıyordu fakat şuan 795 mhz'de çalışıyor.CS:GO'da en fazla 1300 mhz görürken şuan en az 1750 oluyor.Sizce normal mi ?

RX 5700 kullanıyorum. Monitör değiştirdim. Eski monitörümde bu sorunlar yoktu. Şu an Freesync açıkken bazı oyunlarda dalgalanma ve İnstagram gibi bir yerlerden video açarken ekranda saliselik çizgi çıkıyor. Bknz.

Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kullanıcısıyım, 20.4.1 güncellemesiyle hem sorunlar ortadan kalktı, hem de oyunlarda az da olsa performans artışı oldu. Örneğin; Witcher 3'te, hairworks kapalı geri kalan tüm seçenekler Ultra'da iken ortalama 100-110 FPS arası alıyordum, son güncelleme ile birlikte 120 FPS'in üzerine çıktı. Hatta defalarca kontrol ettim acaba bir ayarı mı kıstım diye :D
Kısacası şu an için her şey yolunda gözüküyor, umarım böyle devam eder...

Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kullanıcısıyım, 20.4.1 güncellemesiyle hem sorunlar ortadan kalktı, hem de oyunlarda az da olsa performans artışı oldu. Örneğin; Witcher 3'te, hairworks kapalı geri kalan tüm seçenekler Ultra'da iken ortalama 100-110 FPS arası alıyordum, son güncelleme ile birlikte 120 FPS'in üzerine çıktı. Hatta defalarca kontrol ettim acaba bir ayarı mı kıstım diye :D
Kısacası şu an için her şey yolunda gözüküyor, umarım böyle devam eder...
Witcher 3 te görüş açısını 360 derece döndürüp durunca döndürürken siyah olan kısımlar dönmeyi durdurunca beyazlaşıyor mu ?

Eki Görüntüle 511155
Altta sol taraftaki 3 pin 5v. Evet var ama Sapphire Nitro + üzerindeki de erkek, anakarttaki de erkek. O biraz kafamı kurcaladı. Attığınız açıklamaya göre desteklemesi lazım.

Vatan'da pahalı evet ama Vega 64'ü oradan almıştım 2900 ₺'ye.
Şimdi değişim yaparsam mecburen oradan alacağım.
Teşekkürler.

Daha önce görmedim bu mesajları ama yine de tecrübemi paylaşayım:

Sapphire RX 5700 XT Nitro+ kart ASUS Aura Sync ile kullanılabiliyor. İmzada yazan sistemin ASUS TUF X570-PLUS anakartındaki gen2 adreslenebilir 5V 3-pin ARGB başlığına bağlıdır. Ben kartın fanlarını ARGB olanlarla değiştirmedim. Zemin aydınlatmasını kullanıyorum sadece.

Dişi-dişi 3-pin uzatma kablosu kullanmak da şart değil. Ben ucuz yollu bulamadım ve 4-pin kullandım. Zaten kablo dişi-dişi olduğundan dolayı sorun olmaz. ok işaretlerini aynı yere denk getirmek gerekiyor sadece. yani ok işaretli deliği anakarttaki 5V pine taktıysanız diğer uçtaki işaretli deliği ekran kartında da 5V olana denk getirmek gerekiyor. Netice de kabloda olan bir tane deliğe pin girmemiş oluyor.

Attığım linkte kullandığım malzemelerle birlikte kasanın aydınlatma videosu da var. Nasıl çalıştığını görürsünüz.

O mesajda ve videoda görülmeyen bir yazılımsal sorun var. Sapphire trixx yazılımına girerseniz, aydınlatma efektlerinin olduğu sekmede dışarıdan kontrol için bir seçenek var. "External Source" diye hatırlıyorum. Bunu işaretleyince artık ASUS'un armoury crate uygulaması ile kontrol mümkün oluyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Eğer ASUS'un efektlerini beğenmezseniz veya değişiklik olsun diye tekrar Trixx'teki efektlere dönmek isterseniz ARGB kablo bağlantısını sökmeniz gerekecek. Çünkü trixx üzerinden bir efekt seçildiğinde kartın efekti ile Aura Sync'ten gelen efektler karışıyor ve berbat bir görüntü ortaya çıkıyor. Trixx üzerindeki external Source seçeneği kullanılmamış olsa bile ARGB başlıktan gelen veriyi kesmiyor. Bunun da sebebi Sapphire'in yazılımından kaynaklı olması kuvvetle muhtemel. Başka bir sorunla karşılaşmadım. Onun dışında external Source ile birlikte sorunsuz çalışıyor. Videolarda görürsünüz.

Arkadaşlar öncelikle konuyu hortlatmış olduğum için kusura bakmayın. Ek olarak kasa olarak Cooler Master H500 RGB kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF X570 PLUS Wi-Fi soğutucu olarak SilverStone PF240 ARGB kullanıyorum. Ekran kartı olarak RX 5700 XT SE ARGB modeli kullanıyorum. Anakartta maalesef 1 tane ARGB slotu ve 2 tane RGB slotu mevcut. 2 kasa fanını ARGB portuna bağladım AuraSync ile düzgün bir şekilde çalışıyor. Sorun ekran kartı ve soğutucunun tek port üzerinden çalışmaması. Ekran kartını ARGB slotuna tek olarak taktığımda sıkıntı yok AuraSync'le gayet güzel çalışıyor. Aynı şekilde sıvı soğutmada tek bağlandığında sıkıntısız çalışıyor. Ancak sıvı soğutma ve ekran kartını aynı anda tek porttan çalıştırmayı denediğimde ışık sönük kalıyor ve düzgün çalışmıyor maalesef. ARGB çoklayıcı alıp sorunu aşmak istedim ancak sonuç yine hüsran oldu. AuraSync ışıklandırma yapmak isteyipte Nitro+ SE modeli ekran kartı olan arkadaşlara söyleyeceğim şu; ekran kartına 1 adet ARGB portu ayırmanız. Bu benim için hüsran oldu sizin içinde olmasın iyi forumlar.

Arkadaşlar öncelikle konuyu hortlatmış olduğum için kusura bakmayın. Ek olarak kasa olarak Cooler Master H500 RGB kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF X570 PLUS Wi-Fi soğutucu olarak SilverStone PF240 ARGB kullanıyorum. Ekran kartı olarak RX 5700 XT SE ARGB modeli kullanıyorum. Anakartta maalesef 1 tane ARGB slotu ve 2 tane RGB slotu mevcut. 2 kasa fanını ARGB portuna bağladım AuraSync ile düzgün bir şekilde çalışıyor. Sorun ekran kartı ve soğutucunun tek port üzerinden çalışmaması. Ekran kartını ARGB slotuna tek olarak taktığımda sıkıntı yok AuraSync'le gayet güzel çalışıyor. Aynı şekilde sıvı soğutmada tek bağlandığında sıkıntısız çalışıyor. Ancak sıvı soğutma ve ekran kartını aynı anda tek porttan çalıştırmayı denediğimde ışık sönük kalıyor ve düzgün çalışmıyor maalesef. ARGB çoklayıcı alıp sorunu aşmak istedim ancak sonuç yine hüsran oldu. AuraSync ışıklandırma yapmak isteyipte Nitro+ SE modeli ekran kartı olan arkadaşlara söyleyeceğim şu; ekran kartına 1 adet ARGB portu ayırmanız. Bu benim için hüsran oldu sizin içinde olmasın iyi forumlar.
Silverstone PF240'tan memnun musunuz? Aynı işlemciyi kullanıyoruz. Sıcaklık değerleri nasıl?

Geri
Yukarı