r.yasar10

Megapat
Yer
Ege Bölgesi
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhabalar. Sosyal'de 1 Haziran 2019 tarihli @FalconPolat adlı arkadaşın hazırladığı MSI Afterburner tabanlı bir undervolt rehberi mevcut. Ben de 2020 sürücülerinin çıkması, arayüzün değişmesi ve MSI Afterburner ile yapılan ayarların sürücü içinden yapılarak sistemin açılışta Afterburner'dan kurtulmasının sağlanması amacıyla daha güncel ve sürücü içinden undervolt yapmayı anlatan bir rehber hazırlama gereği duydum.

RX 570'e verilen voltajın fazla olduğunun bütün kullanıcılar farkındadır malum sıcaklık sebebiyle. Bu voltajı azaltarak ısınmayı önleyeceğiz. Şahsen bende 73-74 derecelerden 68-69 derecelere indirdi. Ayrıca bu işlem kartın ömrünü de uzatmakta.

Öncelikle, masaüstüne sağ tıklayıp "Radeon Ayarları" seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza sürücü sayfası çıkıyor.

Sağ Tık Menü.png

Karşımıza gelen ekranda "Performans" sekmesini tıklıyoruz.

Sürücü Menüsü.PNG

Ardından bir alt sekme olan "Ayarlanıyor" sekmesini açıyoruz.

Performans Sekmesi.PNG

Burada "Otomatik" olan ayarı "Manuel" yapıyoruz.

Ayarlanıyor Sekmesi.PNG

Ardından aşağıdaki ekran görüntüsünde işaretlediğim yerleri "Etkin" hale getiriyoruz.

Açılacak Ayarlar.PNG

Ardından "GPU Ayarı" menüsünün altında çıkan "Gelişmiş Kontrol" seçeneğini "Etkin" hale getiriyoruz.

Gelişmiş Kontrol.PNG

Ardından aşağıda çıkan "Voltaj" ayarını da "Manuel" hale getiriyoruz.

Voltaj.PNG

Ardından ekrandaki ayarları aşağıdaki ekran görüntüsündeki ayarlarla aynı hale getiriyoruz.

Son Ayarlar.PNG

Yapılan ayarlar:
  • Frekans ayarlarının en yüksek değeri 1300 MHz olarak ayarlandı yani hız yükseldi.
  • Voltaj ayarları, frekans durumu 3'ten itibaren 960 olacak şekilde ayarlandı.
  • Güç limiti %30 olarak ayarlandı.
Böylece ekran kartınızın voltajını sürücü içinden ayarlamayı öğrenmiş oldunuz. 960 mV benim kartım için stabil bir değer. Siz bu voltajı arttırarak veya azaltarak kendiniz için en uygun ayarı bulabilirsiniz. Voltajı fazla düşürürseniz kart siyah ekran verebilir. Orantılı gidin.

Not: undervolt işlemlerinde arıza veya hasar sık görülmez ancak oluşabilecek hasarlardan mesul olmadığımı beyan ederim.

Ekleme: bazı arkadaşlar "Power Limit" değerini neden arttırdığımızı sordu. Ben de önceden bilmediğim bir detayı bugün öğrendim o özellikle alakalı. Eğer o değeri yükseltmezseniz kartınızın çekirdek hızı düşer, 1300 MHz yalan olur. O değeri arttırmanız önemli, bilginize. (28.05.2020)

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS katkısı epey fazla geldi gözüme, test ayarlarını ise paylaşıyorum.

Eki Görüntüle 559730
Aynı ayarlarda ve rehberde anlatılanın tıpatıp aynısı undervolt seçeneklerinde 0 hata ile 1.30 dakika testi başarıyla tamamladım. Muhtemelen bellek frekansını yükselttiğiniz için hata alıyorsunuz. Normal frekans ve 960 mV ile dener misiniz? Çekirdek hızını 1300 MHz yapmayı unutmayın. Aynısını yapın rehberin yani.

Aynı ayarlarda ve rehberde anlatılanın tıpatıp aynısı undervolt seçeneklerinde 0 hata ile 1.30 dakika testi başarıyla tamamladım. Muhtemelen bellek frekansını yükselttiğiniz için hata alıyorsunuz. Normal frekans ve 960 mV ile dener misiniz? Çekirdek hızını 1300 MHz yapmayı unutmayın. Aynısını yapın rehberin yani.
Değişen bir şey yok, yine binlerce hata gösteriyor.

Aynı marka ve model kartı kullanıyoruz, çok garip bir durum. 975 mV stabil ise sorun yok, sıcaklıklardan memnun musunuz?
Memnunum, stok fan ayarlarında Witcher 3 oyununda 72 dereceyi geçmiyor.

Silikon şansı sanıyorum ki önemli faktör.

OCCT testinde hata almamanız gerek. FurMark'da sıkıntı çıkıyor mu? Stok halde OCCT hata veriyor muydu?
Stok halde OCCT hata vermiyor, Furmark'da ne yaparsam yapayım sorun yok gibi açıkçası, 955 seviyelerinde bile hata vermiyor.

Ben de RX 570'i undervolt yaparak kullanıyorum. Sizin değerleriniz ile maalesef olumlu sonuç alamadım. Kart yüke girdiği an siyah ekran alıyorum. Aşağıda kendi yaptığım değerlerin ekran görüntülerini bırakıyorum. Değerler aman aman düşük değil lakin özellikle sıcaklık 70 üstü olmuyor. Undervolt öncesi sürekli 70 üstü çalışıyordu.
Ekran Görüntüsü (18).png

Ekran Görüntüsü (19).png

AC Odyssey Test (Yüksek grafik ayarları)
Sapphire Nitro+ RX570 4GB
i5 4460
8 GB 1600 mhz ram

IMG_20200605_042500.jpg

Ekran Alıntısı.PNG

Superposition benchmarkla yaptığım testlerde 930 mV'a kadar inebildim bende. Açıkçası 900 lere kadar inebileceğimi düşünüyorum ama sıcaklık değerleri fan ayarıyla da oynamamla birlikte 60 ın üstüne çıkmıyor. Oyunlarda şu an için stok haline kıyasla bir performans kaybı yok. Bazı oyunların bench testlerinde 1 1.5 fps kadar küçük bir fark var sadece. Bu arada performans kaybı yaşamıyorken güç limitiyle oynamama gerek var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı