Adres çubuğunda yazan URL değiştirme

Abuzerx1

Centipat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Beyler selam ilk olarak ben site tasarlıyorum ödev amaçlı ancak bu yukarıda atıyorum örnek olarak;

www.technopat.com/index.html.

Gibi yazıyor benim istediğim ise;

www.technopat.com.

Şeklinde yazması ancak bunu internet ortamında 3 günden beri arıyorum ve bir cevap bulamadım bilen var mı?

Not: İlk attığım resim bahsettiğim alan ikincisi ise görünmesini istediğim durum HTML ve Asp sayfası için lazım biraz acil.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    9,8 KB · Görüntüleme: 256
  • 1.PNG
    1.PNG
    9,1 KB · Görüntüleme: 258
Xampp veya wamp server ile bir host kurup index.html adında sayfa oluşturun ve sonra. Htaccess adında bir dosya daha oluşturun. Şimdi yazacağım kodları kendinize göre düzenleyin ve bu kodları htaccess dosyasının içine yazın.

Options +followsymlinks.
Rewriteengine on.
Rewriterule ^anasayfa index.php$1 [NC]
Rewriterule ^hakkımızda hakkimizda.php$1 [NC]

Eğer ki menü oluşturduysanız tipini şöyle değil de: <Li><a href="index.html">anasayfa</a></li>
Şöyle yapın: <Li><a href="anasayfa">anasayfa</a></li>

Anladığım kadarıyla bunlarda olmaz ise sef URL olarak aratabilirsiniz biraz zor çıkabilir.

Wampserver falan kurdum htacces dosyası yaptım ancak HTML olarak kodlama yaptım bu yüzden birçok konu da sıkıntı yaşıyorum. Bunu HTML içinden yapabileceğim veya daha kolay yoldan yapmamın bir imkanı yok mu?

Aslında localhost/ koyduğunuz zaman sunucu otomatik olarak / koyduktan sonra index dosyasını çağırır.

İndex.php olarak değiştirip tekrar dene.

Dediğimi yaptınız mı?

Yaptım ama olmuyor birkaç tane tanıdık var onlar da host al öyle dene dediler o da sıkıntı siteyi tamamlamadan host almak sıkıntılı gibi geliyor.
Aslında localhost/ koyduğunuz zaman sunucu otomatik olarak / koyduktan sonra index dosyasını çağırır.

İndex.php olarak değiştirip tekrar dene.

PHP sayfası yapmamam özellikle istendi sadece HTML / asp / aspx olması gerekiyor dendi.

Xampp veya wamp server ile bir host kurup index.html adında sayfa oluşturun ve sonra. Htaccess adında bir dosya daha oluşturun. Şimdi yazacağım kodları kendinize göre düzenleyin ve bu kodları htaccess dosyasının içine yazın.

Options +followsymlinks.
Rewriteengine on.
Rewriterule ^anasayfa index.php$1 [NC]
Rewriterule ^hakkımızda hakkimizda.php$1 [NC]

Eğer ki menü oluşturduysanız tipini şöyle değil de: <Li><a href="/">anasayfa</a></li>
Şöyle yapın: <Li><a href="anasayfa">anasayfa</a></li>

Anladığım kadarıyla bunlarda olmaz ise sef URL olarak aratabilirsiniz biraz zor çıkabilir.

Bu arkadaşın dediği gibi yapın. Php uzantısını html olarak değiştirin. Örn: Rewriterule ^anasayfa index.html$1 [NC]

asp ve aspx kullanacaksanız iis kullanmanız gerekiyor. html ile yapacaksanız yukarıda bahsettiği şekilde yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise WinNMP uygulaması var. xampp, wamp server'ın alternatifi son 3-4 aydır bunu kullanıyorum bir sorun yaşamadım sizede önebilirim. Hosts dosyasını felan çok rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz. Proje oluştururken demo.test şeklinde hosts dosyasının içine ekliyor hemen.

Bu arkadaşın dediği gibi yapın. PHP uzantısını HTML olarak değiştirin. Örneğin: Rewriterule ^anasayfa index.html$1 [NC]

Asp ve aspx kullanacaksanız iis kullanmanız gerekiyor. HTML ile yapacaksanız yukarıda bahsettiği şekilde yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise winnmp uygulaması var. Xampp, wamp Server'ın alternatifi son 3-4 aydır bunu kullanıyorum bir sorun yaşamadım size de önebilirim. Hosts dosyasını falan çok rahatlıkla düzenleyebiliyorsunuz. Proje oluştururken demo. Test şeklinde hosts dosyasının içine ekliyor hemen.

Sağ olun test edip bakıp duruma göre yazacağım.

Geri
Yukarı