ADSL internet hat değerleri iyi mi?

Hayır değildir. 5 ve altına mükemmel, 5-10 arası iyi, 10-13 arası ortalama diyebiliriz. Geriye kalan değerler her anlamda başarısızdır.

Kime inanacağız biz? Benim hattı bağlayan teknik ekip ve görüştüğüm bazı teknikerler 20 altı bizce mükemmel diye yanıt verdiler.

Konudaki herkes için yazıyorum şu an inegölde Türk Telekom herkes için tip 7 kabin koyuyor ve aldığımız bilgiye göre o kabinler aktif olunca VDSL kullanacağız zaten benim altaypım internette 3 aydır VDSL 70 Mbps gösteriyor ama alamıyorum çünkü dolap aktif değildi şimdi bu değerlei görünce atayım dedim.

182 metre uzaklığı dolabın.
Genel bir çalışma var anlattığınıza göre, o zaman altyapının aktif olma durumu biraz uzuyabilir. Benim oturduğum bu yerede ben 5 sene önce taşınmıştım, ve tam taşındığım zamanlarda yer altına fiber kablolar döşüyorlardı. Saha dolapları kurulmuştu, ama iç kısımları boştu. 6 ay sonra tüm ilçe merkezinde VDSL2 bağlantı türü sağlandı. Yaşadığım ilçe çok büyük değil :) Yani şöyle söyleyeyim, toplam merkez büyüklüğü 20KM var ya da yoktur.

Kime inanacağız biz? Benim hattı bağlayan teknik ekip ve görüştüğüm bazı teknikerler 20 altı bizce mükemmel diye yanıt verdiler.
20 altı mükemmel ama şöyle; 5-10 arası mükemmel oluyor benim bildiğimde. 20dB olması kabul edilebilir ve iyidir aslında, ama en sağlıklısı 15dB ve altıdır. 20dB üzerisi tutarsızlıklar yaratır. Download yaparsın, ya da YouTube'da bir şeyler izlersin ama konu ping olunca işte burada çok tutarsızlıklar olmaya başlıyor.

Not: Bu arada kesinlikle internet hattını bağlayan teknik ekiplere bodozlamasına inanmayın. Hele ki bu teknik ekip Telekom çalışanıysa :) Bu bilgilerin ne oluğu internette yazıyor. Ben de bizzat bu konuda deneyim sahibi olduğum için yazdım. İnternet hattını bağlayanların bilgilerine göre haraket edeceksek, yani onlara kaldıysak evrenin en hızlı kusursuz internetine sahibiz demektir.

20 altı mükemmel ama şöyle; 5-10 arası mükemmel oluyor benim bildiğimde. 20dB olması kabul edilebilir ve iyidir aslında, ama en sağlıklısı 15dB ve altıdır. 20dB üzerisi tutarsızlıklar yaratır. Download yaparsın, ya da YouTube'da bir şeyler izlersin ama konu ping olunca işte burada çok tutarsızlıklar olmaya başlıyor.

20 ve altı bana göre benim bulunduğum bölgede mükemmel hocam. Buralarda altyapı berbat ve port bulamayan, bulup da istediği hat sağlığını alamayan çok kişi var. Hala uzay çağından bahsediliyor ama dünyanın en hızlı ve en sağlıklı internetini hiç ummadığımız Güney Kore kullanıyor.

Genel bir çalışma var anlattığınıza göre, o zaman altyapının aktif olma durumu biraz uzuyabilir. Benim oturduğum bu yerede ben 5 sene önce taşınmıştım, ve tam taşındığım zamanlarda yer altına fiber kablolar döşüyorlardı. Saha dolapları kurulmuştu, ama iç kısımları boştu. 6 ay sonra tüm ilçe merkezinde VDSL2 bağlantı türü sağlandı. Yaşadığım ilçe çok büyük değil :) yani şöyle söyleyeyim, toplam merkez büyüklüğü 20km var ya da yoktur.

Not: Bu arada kesinlikle internet hattını bağlayan teknik ekiplere bodozlamasına inanmayın. Hele ki bu teknik ekip Telekom çalışanıysa :) bu bilgilerin ne oluğu internette yazıyor. Ben de bizzat bu konuda deneyim sahibi olduğum için yazdım. İnternet hattını bağlayanların bilgilerine göre hareket edeceksek, yani onlara kaldıysak evrenin en hızlı kusursuz internetine sahibiz demektir.

Dediğiniz gibi genel bir çalışma ama çok uzun süreceğini sanmam adamın dediğine göre saha çalışanı bu arada dolaplar kurulduğu gibi hepsini birden aktif edeceklermiş zaten bayağıdır çalışma sürüyor ilk fiber kazıları yapıldı sonra dolaplar kurulmaya başlandı dolaplara kadar fiber gelecek gerisi bakır kablo çalışma 3 4 ayır sürüyor zaten.

Dediğiniz gibi genel bir çalışma ama çok uzun süreceğini sanmam adamın dediğine göre saha çalışanı bu arada dolaplar kurulduğu gibi hepsini birden aktif edeceklermiş zaten bayağıdır çalışma sürüyor ilk fiber kazıları yapıldı sonra dolaplar kurulmaya başlandı dolaplara kadar fiber gelecek gerisi bakır kablo çalışma 3 4 ayır sürüyor zaten.
Aynı yaşadığım şey :p Eminim sizin orası benim buraya göre daha haraketli bir yerdir, yani daha merkezi bir yerdir. Bakmayın siz ben bu yer için merkez ilçe fln dediğime, daha önce İstanbulda yaşayan birisiyim, ve ilk geldiğimde eski mahallemin bile buradan daha haraketli olduğunu gördüm :) Bizimde ilk olarak yer altından turuncu kabloları ayarladılar, sonra boş dolapları yaptılar, içinde elektrik ve fan gibi bir şey vardı önce, sonra o soketli olan düzeni kurdular, ondan kısa süre sonra sinyaller geldi. Bizim burası için sanırım 6 aya yakın bir süreç olmuştu toplamda. 5-6 ay arası gibi. Umarım en kısa zamanda VDSL bağlantı türünüz aktif olur.

20 ve altı bana göre benim bulunduğum bölgede mükemmel hocam. Buralarda altyapı berbat ve port bulamayan, bulup da istediği hat sağlığını alamayan çok kişi var. Hala uzay çağından bahsediliyor ama dünyanın en hızlı ve en sağlıklı internetini hiç ummadığımız Güney Kore kullanıyor.

Valla dünya geneline göre değerlendirme yapacak olursak zaten çok kötü bir durumdayız internet konusunda, her konuda neredeyse kötü durumda olduğumuz gibi :p Sene olmuş 2022 ve Türkiyeye DSL bağlantı evlere 2000 yılların başında gelmesine rağmen, o günden bu güne kadar, bugünde hala internet = download demektir zihniyeti var. Bu konularda kullanıcılar kendini geliştirdi, ama bilmek ve öğrenmek yetmiyor, çünkü karşınızda size yardımcı olacak teknik ekip bile hala internet = download demeyi sürdürüyor. Keşke internet sadece böyle bir şey olsaydı :p Tamam eskiden DSL ilk çıktığı zamanlarda YouTube yoktu, ve canlı yayın siteleri yoktu, işimiz gücümüz sadece download yapmaktı, ping ile pek işimiz yoktu o kadarda. Ama uzun zamandır var, olması gerekir. Ayrıca bu internet sadece kullanıcı ve onun ilk kavuşacağı santral ile alakalı değil. O santralden sonra ki ara bağlantı sunucuları, vb. Bunların hepsi dünya geneline göre kötü. Türkiyede dünya standartlarına en azından yakın gibi görünen internet büyük şehirlerde var. İstanbul, İzmir gibi. Ben doğuda oturuyorum. Twitch sitesinde Arabistandan Almanya sunucularına 90MS alan yayıncıların mermileri benim 70MS aldığım sunucularda daha tutarlı gidiyor, üstelik yayın yapıyorlar aynı zamanda. Çünkü eminim en azından ara bağlantı sunucuları iyidir, ve internet sinyalleri simetriktir.

Son düzenleme:
Aynı yaşadığım şey :p eminim sizin orası benim buraya göre daha hareketli bir yerdir, yani daha merkezi bir yerdir. Bakmayın siz ben bu yer için merkez ilçe falan dediğime, daha önce İstanbul'da yaşayan birisiyim, ve ilk geldiğimde eski mahallemin bile buradan daha hareketli olduğunu gördüm :) bizimde ilk olarak yer altından turuncu kabloları ayarladılar, sonra boş dolapları yaptılar, içinde elektrik ve fan gibi bir şey vardı önce, sonra o soketli olan düzeni kurdular, ondan kısa süre sonra sinyaller geldi. Bizim burası için sanırım 6 aya yakın bir süreç olmuştu toplamda. 5-6 ay arası gibi. Umarım en kısa zamanda VDSL bağlantı türünüz aktif olur.

Umarım peki bu hat değerleriyle mesela 70'lik paket alsam ne kadarı gelir bana.

Umarım peki bu hat değerleriyle mesela 70'lik paket alsam ne kadarı gelir bana.
Şu an sizin hat değerlerinize baktığımız zaman tam olarak VDSL açısından değerlendirme yapamayız. Ama saha dolabını söylediğin için fikir yürütebilirim. 50Mbps sağlıklı şekilde alabilir gibisin. Bu arada benim hat değerlerimde maksimum 75Mbps oluyor download için. Ama 75Mbp sinyal tam olarak geldiği zaman sapıtıyor, SNR değeri 7dB gibi oluyor. O yüzden ben 100Mbps paket satın alıp kullandığım modemin özelliğinden faydalanarak 72Mbps'e sabitliyorum. Modem ayarlarında manuel olarak SNR değerini elle sabitleyebiliyorum. 9dB yapınca 72Mbps download oluyor :) İnternet pahalı olduğu için, bir de bana 50Mbps yeteceği için bu pakete geçtim, daha önce 100Mbps paketim vardı ve size anlattığım şekilde kullanıyordum.

Şu an sizin hat değerlerinize baktığımız zaman tam olarak VDSL açısından değerlendirme yapamayız. Ama saha dolabını söylediğin için fikir yürütebilirim. 50Mbps sağlıklı şekilde alabilir gibisin. Bu arada benim hat değerlerimde maksimum 75Mbps oluyor download için. Ama 75mbp sinyal tam olarak geldiği zaman sapıtıyor, SNR değeri 7dB gibi oluyor. O yüzden ben 100Mbps paket satın alıp kullandığım modemin özelliğinden faydalanarak 72Mbps'e sabitliyorum. Modem ayarlarında manuel olarak SNR değerini elle sabitleyebiliyorum. 9dB yapınca 72Mbps download oluyor :) internet pahalı olduğu için, bir de bana 50Mbps yeteceği için bu pakete geçtim, daha önce 100Mbps paketim vardı ve size anlattığım şekilde kullanıyordum.

50'yle bir oyun kaçla iner mesela SSD'imin yeri az olduğu için sürekli sil yükle yapıyorumda o yüzden download fazla lazım.

Aşağı yukarı 2017-2018'den beri altyapı konularına bakıyorum ve edindiğim fikirler Türkiye ortalamasına göredir.

Bilimsel şekilde kanıt sunamam ama durum bu. 20 ve altı diyen kişi de doğrusunu bilmiyordur.

20 zayıflama demek ortalama 20-25Mbps kayıp anlamına geliyor. Buna ülkedeki eski altyapının getirdiği kayıpları eklemedim.

Kablonun eski olmasını ve dolanarak gelmesini hesap edersem, 30-40Mbps rahatlıkla kayıp anlamına geliyor.

Açılan konuları inceleyip teyit edebilirsiniz.

50'yle bir oyun kaçla iner mesela SSD'imin yeri az olduğu için sürekli sil yükle yapıyorumda o yüzden download fazla lazım.
Sana önerim kendine 2. bir depolama birimi satın alman. SSD olmasına gerek yok. Ben kendim 2. depolama birimi olarak HDD kullanıyorum. Sistem ve basit uygulamalar Nvme SSDye kurulu. AAA oyunları 2. depolamada. Oradan oyun açtığım zaman 2 saniye sonra açılıyor :) Ayrıca CS:GO ve Valorant için 3. Sata 3 SSD aldım. Gayet ucuz oluyorlar 240GB olanları. Depolama birimim 2TB. Ve hiçbir şey silmiyorum. Çünkü oyunların olduğu disklere hiç format atmıyorum. Format attıktan sonra mesela Steam F yani 3. depolama birimine kurulu olduğu için tekrar oraya kuruyorum ve anında her şey geri geliyor. Diğer AAA oyunlarında C: sürücüsünde olan Save dosyalarını formattan önce alıyorum, ve sonra tekrak ekliyorum. Yani aslına bakarsan 50Mbps bile bana fazla geliyor artık :p Bu arada merak ettiğin tabloyu göstereyim. 50GB örnek bir oyun tam olarak kaç saatte iner hesaplaması daha kolay olur. 50Mbps senin PC'ne saniyede 6.25MB bir veri indiriyor. 50GB toplam veriyi bu şekilde hesaplayabilirsin.

Mbps(Megabit)MB(Megabyte)Mbps(Megabit)MB(Megabyte)
1 Mbps0.125 MB/s51 Mbps6.375 MB/s
2 Mbps0.25 MB/s52 Mbps6.5 MB/s
3 Mbps0.375 MB/s53 Mbps6.625 MB/s
4 Mbps0.5 MB/s54 Mbps6.75 MB/s
5 Mbps0.625 MB/s55 Mbps6.875 MB/s
6 Mbps0.75 MB/s56 Mbps7 MB/s
7 Mbps0.875 MB/s57 Mbps7.125 MB/s
8 Mbps1 MB/s58 Mbps7.25 MB/s
9 Mbps1.125 MB/s59 Mbps7.375 MB/s
10 Mbps1.25 MB/s60 Mbps7.5 MB/s
11 Mbps1.375 MB/s61 Mbps7.625 MB/s
12 Mbps1.5 MB/s62 Mbps7.75 MB/s
13 Mbps1.625 MB/s63 Mbps7.875 MB/s
14 Mbps1.75 MB/s64 Mbps8 MB/s
15 Mbps1.875 MB/s65 Mbps8.125 MB/s
16 Mbps2 MB/s66 Mbps8.25 MB/s
17 Mbps2.125 MB/s67 Mbps8.375 MB/s
18 Mbps2.25 MB/s68 Mbps8.5 MB/s
19 Mbps2.375 MB/s69 Mbps8.625 MB/s
20 Mbps2.5 MB/s70 Mbps8.75 MB/s
21 Mbps2.625 MB/s71 Mbps8.875 MB/s
22 Mbps2.75 MB/s72 Mbps9 MB/s
23 Mbps2.875 MB/s73 Mbps9.125 MB/s
24 Mbps3 MB/s74 Mbps9.25 MB/s
25 Mbps3.125 MB/s75 Mbps9.375 MB/s
26 Mbps3.25 MB/s76 Mbps9.5 MB/s
27 Mbps3.375 MB/s77 Mbps9.625 MB/s
28 Mbps3.5 MB/s78 Mbps9.75 MB/s
29 Mbps3.625 MB/s79 Mbps9.875 MB/s
30 Mbps3.75 MB/s80 Mbps10 MB/s
31 Mbps3.875 MB/s81 Mbps10.125 MB/s
32 Mbps4 MB/s82 Mbps10.25 MB/s
33 Mbps4.125 MB/s83 Mbps10.375 MB/s
34 Mbps4.25 MB/s84 Mbps10.5 MB/s
35 Mbps4.375 MB/s85 Mbps10.625 MB/s
36 Mbps4.5 MB/s86 Mbps10.75 MB/s
37 Mbps4.625 MB/s87 Mbps10.875 MB/s
38 Mbps4.75 MB/s88 Mbps11 MB/s
39 Mbps4.875 MB/s89 Mbps11.125 MB/s
40 Mbps5 MB/s90 Mbps11.25 MB/s
41 Mbps5.125 MB/s91 Mbps11.375 MB/s
42 Mbps5.25 MB/s92 Mbps11.5 MB/s
43 Mbps5.375 MB/s93 Mbps11.625 MB/s
44 Mbps5.5 MB/s94 Mbps11.75 MB/s
45 Mbps5.625 MB/s95 Mbps11.875 MB/s
46 Mbps5.75 MB/s96 Mbps12 MB/s
47 Mbps5.875 MB/s97 Mbps12.125 MB/s
48 Mbps6 MB/s98 Mbps12.25 MB/s
49 Mbps6.125 MB/s99 Mbps12.375 MB/s
50 Mbps6.25 MB/s100 Mbps12.5 MB/s

Bu arada ben Acronis True Image kullanıyorum. Tüm programları ve gerekli şeyleri düzenleyip sistemi tam olarak istediğim gibi yaptıktan sonra bu uygulama ile C: sürücüsünün imajını alıyorum. İmaj F SSD'de olduğu için tekrar her şeyi geri getirmek 5 dakka sürüyor :p Bununla birlikte yeni bir Windows sürümü denerken mecbur baştan format atıyorum. Ama ben zaten uzun zamandır Windows 10 ltsc 2021 sürümünü kullanıyorum. Yedek bunun için var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı