Çözüldü ADSL Modem Kablosu Değiştirmek

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kar4han

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Normalde öğrenci evimdeki modemde bir sorunum yoktu fakat şuan aile evine döndüm. Asus DSL-N10E (Wireless N ADSL Modem Router) model bir modem var evde. İlk defa kurduğumuzdan beri (4-5 yıl kadar olmuştur) salonda duruyor ve normal bir şekilde çalışıyor. Ama kendi odama geçtiğimde internet 1 - 2 diş çekiyor. O yüzden kabloyu uzatmak istiyorum odama kadar. İlk önce internette bir kaç kere kablo baktım CAT 5, CAT 6 kablosu almam gerektiğini düşündüm ama sonrasında modemin kullanım kılavuzuna baktığımda RJ-11 telefon kablosu yazıyor.
Kılavuzdaki altı çizili yerde RJ-11 kablosu terimi geçmekte:
ENIMAGE1585853306213.png

Modem veya internet kablo tipleri hakkında çok bir bilgim yok. Sadece şu bilgileri verebilirim, 3 girişli bir priz var (sanırım telefon hattı deniyor) oradan gelen kalın bir kablo, 1 metre sonra farklı bir ince kabloyla bağlanmış (aşağıdaki resimde görebilirsiniz) ve o da kılavuzdaki 2 numaralı yere takılıyor. Neden iki farklı kablo birleştirildiğini tam bilmiyorum ama bundan önce kibrit kutusu büyüklüğünde bir dönüştürücü vardı, artık dönüştürücü yok. Sanırım elektrikçi iki kabloyu birleştirmiş.
  1. Acaba hangi kabloyu almalıyım?
  2. Bu kablonun farkları nelerdir?
  3. Metre fiyatları (yaklaşık 10 metrelik bir kablo almayı düşünüyorum) nelerdir?
  4. Kablonun uzaması internette aşırı bir şekilde yavaşlamaya neden olur mu? (Oyun oynamıyorum, yalnızca video ve internette gezinme için -hız testinde 6 mbps çıkıyor-)
  5. Aşağıdaki kablo resmindeki kablolar farklı tip kablolar mı? Bunun anlaşılması mümkünse kalınlıklarından dolayı, bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Kabloların bağlandığı yer:
20200408_175722.jpg

Üç girişli priz:
04a76a45f1441b3a466748f905d59d6f.jpg

Şimdiden teşekkürler. 🙂

Çözüm
1-Garanti olsun diye CAT6 FTP öneririm.
2-Bu kabloların farkları veri iletmedeki metre faktörü.
3-20 TL civarı bulabilirsin.
4-Ev içindeki mesafe uzaksa çok az kayıp olabilir. Bu sorunu CAT5 veya CAT6 kullanarak çözebilirsin.
5-Kalın olan kablo büyük ihtimalle eski binalarda CAT3 isminde tesisata uygulanan 3 telli telefon kablosu. İnce kablo ise kurulum ekibinde RJ-11 uç olmadığı için modem kutusundan çıkan telefon kablosunu ek yapmış gibi geldi bana.
4-Ev içindeki mesafe uzaksa çok az kayıp olabilir. Bu sorunu CAT5 veya CAT6 kullanarak çözebilirsin.
5-Kalın olan kablo büyük ihtimalle eski binalarda CAT3 isminde tesisata uygulanan 3 telli telefon kablosu. İnce kablo ise kurulum ekibinde RJ-11 uç olmadığı için modem kutusundan çıkan telefon kablosunu ek yapmış gibi geldi bana.

Çözüm

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kabloyu alırken bu dediklerinizi mutlaka aktaracağım. Ayrıca şunu da netleştirmek istiyorum,
  1. Diyelim 10 metrelik bir CAT5 veya CAT6 kablo aldım ve bir ucunu modemee, diğer ucunu da aşağıdaki dönüştürücüyle prize taktım. İnternet bağlantısı sağlanır değil mi bu şekilde?
  2. Yine varsayalım ki yukarıdaki iki kablo tipi de gittiğim elektrikçide kalmamış. Aldığım 10 metrelik RJ-11 kablosunu herhangi bir splittera gereksinim duymadan telefon prizi dönüştürücüye takarak internet erişimini sağlayabilir miyim? (bu sorudaki şey büyük ihtimalle gerçekleşmeyecektir, çoğu yerde CAT5/6 vardır diye düşünüyorum ama aklıma gelmişken sormak istedim)
Bahsettiğim priz dönüştürücü sanırım şöyle bir şey:
6p2c.jpg
Eskiden bizde olan splitter da şöyle bir şey idi:
sa.png

(Ayrıca ev telefonu bağlantımız bulunmuyor, söylemek istedim.)

Şimdiden teşekkürler. 🙂

1-Ev için kullanacaksanız RJ-11 kablosuda kullanabilirsiniz. Benim ordaki maksadım kablo yerden halının altından gideceğinden dolayı ezilecek ve bundan dolayı daha kalın bir kabloyla bu sorunun önüne geçmekti.
2-Evet o dönüştürücüyü kullanarak interneti kullanabilirsiniz. Splitter ev telefonu kullanmıyorsan kesinlikle bağlama hız kaybı yaşayabilirsin.
Eğer CAT6 yada CAT5 kabloya nasıl yapılacağını bilmiyorsan anlatayım.

1-Ev için kullanacaksanız RJ-11 kablosuda kullanabilirsiniz. Benim ordaki maksadım kablo yerden halının altından gideceğinden dolayı ezilecek ve bundan dolayı daha kalın bir kabloyla bu sorunun önüne geçmekti.
2-Evet o dönüştürücüyü kullanarak interneti kullanabilirsiniz. Splitter ev telefonu kullanmıyorsan kesinlikle bağlama hız kaybı yaşayabilirsin.
Eğer CAT6 yada CAT5 kabloya nasıl yapılacağını bilmiyorsan anlatayım.

Teşekkürler yanıtlarınız için. Eğer anlatabilirseniz sevinirim tabii ki.

CAT kabloların içinde 8 adet tel bulunur. Siz sadece bunların 2 tanesini kullanacaksınız. Mesela mavi ve mavi beyaz kabloya RJ-11 jack çakacaksınız. Zaten resimlerden anlarsınız. Siz bunu elektrikçiye söylediğinizde o anlayacak zaten. Kablonun her iki tarafınada yapacaksınız.
images.jpeg
images (1).jpeg

Duvardaki soketi de değişmenizi öneririm, ekstra dönüştürücü kullanmak yerine.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı