ADSL Hat Kablosu Değiştirmek

iGY 6

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Miami, FL
Öncelikle iyi bayramlar. Benim internetimde sinyal kopukluğu ile alakalı bir problem yaşandı. Türk Telekom teknik servisini çağırdım. Modemde sorun olmadığını, bina dışındaki kutudan gelen ADSL kablosunda sorun olabileceği söylendi. Bu konuda emin olmadıklarını, problemin yeraltı kablolarıyla da alakalı olabileceğini söylediler.

Ben yine de emin olmak adına bina dışından gelen hat kablomu değiştirmek istiyorum. İnternet üzerinde de CAT6 kablo aradım ancak hep Ethernet kabloları ile karşılaştım. Bina dışındaki ankastre kutudan nasıl CAT6 Network kablosu çekebilirim. Bütün karşılaştığım içeriklerde Ethernet kablosu yazıyordu.

Yanılmıyorsam şuan bozuk diye şüphelendiğim kablo 0.75 Elektrik Kablosu ve 4-5 senedir bunu kullanıyorum. İnternet aboneliğim 50Mbps'e kadar hız destekliyor ve bu kablo sorunsuz bir şekilde aktarabiliyordu bana (7.1 MB/s indirme hızını görebiliyordum). Şimdi hem iletken olarak hem de dayanıklılık ve gürültü tutma olarak daha kaliteli bir kabloya geçmek istiyorum. Ancak söylediğim gibi CAT6 kabloları sadece Ethernet olarak bulabildim. Bina dışından da CAT kablosu bağlattığını söyleyenler var beni bu konuda aydınlatabilecek birileri var mı?

Ethernet kablosunu elektrikçilerden temin edebiliyoruz rahatça peki bu Network kablolarını temin edebilir miyiz? Ne söyleyerek alabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrikçiden temin edebilirsiniz. Asıl sorunuza gelirsek, CAT6 zaten sizin de tabir ettiğiniz gibi ethernet kablosu. Bağlarken içindeki iki kabloyu kullanıyorsunuz sadece. Ucuna connector çakıyorlar elektrikçiler. Hangi renklere connector çakıldıysa o renkleri ankastre kutusuna bağlıyorlar.

Elektrikçiden temin edebilirsiniz. Asıl sorunuza gelirsek, CAT6 zaten sizin de tabir ettiğiniz gibi ethernet kablosu. Bağlarken içindeki iki kabloyu kullanıyorsunuz sadece. Ucuna connector çakıyorlar elektrikçiler. Hangi renklere connector çakıldıysa o renkleri ankastre kutusuna bağlıyorlar.
Anladım, yani ucuna Ethernet çakılmamış CAT6 kablosu alıp bir ucunu ankastreye bir diğer ucuna da RJ11 çakıp modemin üzerindeki "DSL" bölümüne takarak bağlantıyı sağlayabilirim, doğru mu?

Anladım, yani ucuna Ethernet çakılmamış CAT6 kablosu alıp bir ucunu ankastreye bir diğer ucuna da RJ11 çakıp modemin üzerindeki "DSL" bölümüne takarak bağlantıyı sağlayabilirim, doğru mu?
Sosyalde çoğu kişide olduğu gibi bende de aynısı var. Yani evet.

Bina dışındaki kablo Türk Telekom sorumluluğunda.
Bu zamana kadar çok fazla yerleşim yeri değiştirmiş olmama rağmen sadece bir kez Türk Telekom bu kabloyu kendisi çekti. Bunların dışında ankastre kutuda bağlantıyı hazırlayıp kabloların üzerine yapışkan kağıt ile hat numarasını yazıp hazır olarak bıraktı. Ben de elektrikçi çağırarak hat kablosu çektirdim modemime.

Eğer yeraltı kablolarından bahsediyorsan evet, Türk Telekom'un sorumluluğunda. Ek olarak Türk Telekom bu kabloyu bir kez çekti demiştim, o hattı bağlatırken 4. katta oturuyorduk. Muhtemelen bu yüzden çekildi bu kablo.

Öncelikle herkese mesajları için teşekkür ediyorum. Sorunu çözebildim sonunda. İşgüzar Türk Telekom çalışanlarından bir ekip alt komşuma internet bağlatırken benim ADSL kablomu tamamen sökmüş. Problemin çözülmeyişinin üstüne ben de kendi Network kablomu takip ederek bina dışındaki ankastreye ulaşmayı denedim bir de baktım kablo bildiğiniz sökülüp alt katın balkonuna atılmış. Bir de dün arıza için kontrole geldiklerinde ankastre kutusu üzerinden kablonun yerlerini değiştirdik belki problem çözülmüştür falan demişlerdi.

Bu çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulundum. Müşteri hizmetlerini arayıp beni 48 saat beklettiniz ve bu 48 saatin sonunda yine de sorunum çözüme kavuşmadı ve üstelik teknik ekip çalışanlarınızın işgüzar davranışları yüzünden yok yere internetimi yaklaşık 3 gün boyunca kullanamadım dedim. Bu kullanamadığım 3 günün faturasını kesinlikle ödemeyeceğimi de belirttim, kendileri de faturanıza yansıtmayacağız dediler zaten. Adamlar ucu ankastreye bağlanmamış Network kablosunu kendi cihazlarına takıp sinyalin gelip gelmediğini kontrol ediyorlar inanılmaz gerçekten. Bu kişilerin şahsi numaraları zaten geldiklerinde aradıkları için bende bulunmakta. Kendilerini şikayet ettim.
Ankastre kutusu ile daire arasındaki mesafe ne kadar?
20 metrelik bir kablo işimi görmekte.

Modem arayüzünden hat değerlerini atar mısın?
Sorunumu çözüme kavuşturdum, problemin benimle alakası yoktu zaten.

Öncelikle herkese mesajları için teşekkür ediyorum. Sorunu çözebildim sonunda. İşgüzar Türk Telekom çalışanlarından bir ekip alt komşuma internet bağlatırken benim ADSL kablomu tamamen sökmüş. Problemin çözülmeyişinin üstüne ben de kendi Network kablomu takip ederek bina dışındaki ankastreye ulaşmayı denedim bir de baktım kablo bildiğiniz sökülüp alt katın balkonuna atılmış. Bir de dün arıza için kontrole geldiklerinde ankastre kutusu üzerinden kablonun yerlerini değiştirdik belki problem çözülmüştür falan demişlerdi.

Bu çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulundum. Müşteri hizmetlerini arayıp beni 48 saat beklettiniz ve bu 48 saatin sonunda yine de sorunum çözüme kavuşmadı ve üstelik teknik ekip çalışanlarınızın işgüzar davranışları yüzünden yok yere internetimi yaklaşık 3 gün boyunca kullanamadım dedim. Bu kullanamadığım 3 günün faturasını kesinlikle ödemeyeceğimi de belirttim, kendileri de faturanıza yansıtmayacağız dediler zaten. Adamlar ucu ankastreye bağlanmamış Network kablosunu kendi cihazlarına takıp sinyalin gelip gelmediğini kontrol ediyorlar inanılmaz gerçekten. Bu kişilerin şahsi numaraları zaten geldiklerinde aradıkları için bende bulunmakta. Kendilerini şikayet ettim.

20 metrelik bir kablo işimi görmekte.

Sorunumu çözüme kavuşturdum, problemin benimle alakası yoktu zaten.
20 metrelik mesafe için cat 5e-6 kabloları işinizi görür

Yeni konular

Geri
Yukarı