ADSL'den VDSL'e nasıl geçilir?

ED Crasher

Decipat
Yer
Batman
Öncelikle merhaba,

Halihazırda apartmanımızda ADSL altyapı bulunmaktadır ve yaklaşık 70 metre uzağımızdaki apartmanda VDSL altyapı var. Altyapı sorgulama sitesinden apartman altyapısını sorguladığımda VDSL boş port olduğunu görüyorum, bu durumda ADSL'den VDSL'e nasıl geçiş yapabiliriz? @Dejuf

1697712879445.png

Ayrıca altyapının saha dolabı mesafesi 454 metre gösteriyor, saha dolabın yanına gidip baktığımda 2 adet saha dolabı buldum.
(Google Maps'ten mesafeyi ölçerek saha dolabını buldum.)

1697712978782.png

Öncelikle merhaba,

Halihazırda apartmanımızda ADSL altyapı bulunmaktadır ve yaklaşık 70 metre uzağımızdaki apartmanda VDSL altyapı var. Altyapı sorgulama sitesinden apartman altyapısını sorguladığımda VDSL boş port olduğunu görüyorum, bu durumda ADSL'den VDSL'e nasıl geçiş yapabiliriz? @Dejuf

Eki Görüntüle 1982592

Ayrıca altyapının saha dolabı mesafesi 454 metre gösteriyor, saha dolabın yanına gidip baktığımda 2 adet saha dolabı buldum.

Eki Görüntüle 1982594

İnternet sağlayıcınızı arayıp VDSL'e geçmek istediğinizi söylemelisiniz ilk iş olarak.

Peki saha dolabından apartmana kadar kablo çekmelerine gerek var mı sonuçta VDSL de bakır kablo.?

Hayır sadece size interneti VDSL üzerinden verecekler sizin yapacağınız VDSL modem alıp modemi değiştirip VDSL internetinizi kullanmak.

VDSL destekliyse kullandığınız modem ona da gerek yok sadece size VDSL tanımlayacaklar demektir.

Evet o zaman VDSL hatta geçiş yapmaları yetecek gibi duruyor.

Peki apartmanda sadece bizim dairemiz mi VDSL olacak yoksa tüm apartman mı, giriş kattaki ankastre kutusu değişecek mi, biz ve 2-3 daire CAT6 kablo ile ankastre kutusundan dairelere kadar internet çekili bu kablonun değişmesine gerek var mı, ADSL'den VDSL' geçişte ne kadar süre internet olmayacak internet olmaz ise sadece bizim dairemizin mi interneti olmayacak ya da tüm apartmanın mı?

Kazı çalışması olmayacak birde değil mi?

Öncelikle merhaba,

Eki Görüntüle 1982592

Eki Görüntüle 1982594
Altapınız zaten VDSL ve zaten VDSL üzerinden hizmet alıyorsunuz. Modeminiz de VDSL destekli. Değişmesi gereken hiçbir şey yok yani. Normal kullanımınıza devam edeceksiniz.

Fotoğraftaki dolap bir Tip-5 kabin. 2 tane saha dolabı yok. 4 kapaklı bir saha dolabı olduğu için 2 tane sanmışsınız. Tip-5 kabin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Google Maps'ten ölçerek bulduğunuz saha dolabı, sizin hattınızın bağlı olduğu dolap olmayabilir. Binanın girişindeki ankastrenin üzerinde ve saha dolabının üzerinde yazan numaralara bakın. Eğer aynı numara yazıyorsa o zaman hattınızın bağlı olduğu dolap odur.

Altapınız zaten VDSL ve zaten VDSL üzerinden hizmet alıyorsunuz. Modeminiz de VDSL destekli. Değişmesi gereken hiçbir şey yok yani. Normal kullanımınıza devam edeceksiniz.

Fotoğraftaki dolap bir Tip-5 kabin. 2 tane saha dolabı yok. 4 kapaklı bir saha dolabı olduğu için 2 tane sanmışsınız. Tip-5 kabin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Google Maps'ten ölçerek bulduğunuz saha dolabı, sizin hattınızın bağlı olduğu dolap olmayabilir. Binanın girişindeki ankastrenin üzerinde ve saha dolabının üzerinde yazan numaralara bakın. Eğer aynı numara yazıyorsa o zaman hattınızın bağlı olduğu dolap odur.

Öncelikle 2 tane dolap var derken dikkat ederseniz büyük dolabın önünde küçük bir dolap daha var o yüzden 2 adet dedim.
Bir de Maps'ten yaptığım ölçümün doğru olduğu kanaatine şuradan vardım küçük bir ilçede oturduğumuz için 2023 itibari ile bulunduğumuz bölgede yaklaşık 15 apartman var ve o saha dolapları ordaki tüm apartmanlardan çok az bir uzaklıkta Maps'ten tarihi 2015'e aldığım da o saha dolapları halen aynı şekilde duruyordu ve o bölgede sadece 4-5 apartman olduğunu gördüm.

Ayrıca apartmandaki ankastre kutusu 8 yıldır hiç yenilenmedi o yüzden ADSL kullandığımızı söyledim.

TT müşteri hizmetlerini arasak apartmanın şuanda ADSL hattı mı yoksa VDSL hattı mı olduğunu söylerler mi?

Öncelikle 2 tane dolap var derken dikkat ederseniz büyük dolabın önünde küçük bir dolap daha var o yüzden 2 adet dedim.
Bir de Maps'ten yaptığım ölçümün doğru olduğu kanaatine şuradan vardım küçük bir ilçede oturduğumuz için 2023 itibari ile bulunduğumuz bölgede yaklaşık 15 apartman var ve o saha dolapları ordaki tüm apartmanlardan çok az bir uzaklıkta Maps'ten tarihi 2015'e aldığım da o saha dolapları halen aynı şekilde duruyordu ve o bölgede sadece 4-5 apartman olduğunu gördüm.

Ayrıca apartmandaki ankastre kutusu 8 yıldır hiç yenilenmedi o yüzden ADSL kullandığımızı söyledim.

TT müşteri hizmetlerini arasak apartmanın şuanda ADSL hattı mı yoksa VDSL hattı mı olduğunu söylerler mi?
Öndeki dolap eski ADSL dolabı. O şu an atıl durumdadır muhtemelen. Yani kullanılmıyordur.
Maps'ten yapılan ölçüm yanlış demedim. Her zaman doğru sonucu vermeyebilir dedim. En sağlıklı sonucu almak için saha dolabının üzerinde yazan numara ile ankastre üzerinde yazan numarayı karşılaştırmalısınız.
Ankastrenin 8 yıllık veya 1 yıllık olması bir şeyi değiştirmez. ADSL'de de VDSL'de de sinyalin bakır kablolarla iletildiğini biliyorsunuz. E bu ankastrede de bakır kablolar var ki dairenize CAT kablo çekildiğini de söylemişsiniz. Bu durumda önemli olan ankastrenin yenilenmesi değil bağlı olunan saha dolabı. Eğer VDSL kabinine bağlıysanız altyapınız VDSL'dir. Yok ADSL dolabına bağlıysanız altyapınız ADSL'dir. Altyapı sorgu sonucunda da VDSL olduğunu görüyoruz zaten.
Türk Telekom müşteri temsilcileri sizin gördüğünüzden başka bir şey görmeyeceği için altyapınızın VDSL olduğunu söyleyecekler. İsterseniz arayıp sorun siz bilirsiniz.

Özetle: Panikleyecek, dert edecek hiçbir şey yokken anlamsız bir panik içerisindesiniz. 🙃

Geri
Yukarı