ADSL'den VDSL'e nasıl geçilir?

Öndeki dolap eski ADSL dolabı. O şu an atıl durumdadır muhtemelen. Yani kullanılmıyordur.
Maps'ten yapılan ölçüm yanlış demedim. Her zaman doğru sonucu vermeyebilir dedim. En sağlıklı sonucu almak için saha dolabının üzerinde yazan numara ile ankastre üzerinde yazan numarayı karşılaştırmalısınız.
Ankastrenin 8 yıllık veya 1 yıllık olması bir şeyi değiştirmez. ADSL'de de VDSL'de de sinyalin bakır kablolarla iletildiğini biliyorsunuz. E bu ankastrede de bakır kablolar var ki dairenize CAT kablo çekildiğini de söylemişsiniz. Bu durumda önemli olan ankastrenin yenilenmesi değil bağlı olunan saha dolabı. Eğer VDSL kabinine bağlıysanız altyapınız VDSL'dir. Yok ADSL dolabına bağlıysanız altyapınız ADSL'dir. Altyapı sorgu sonucunda da VDSL olduğunu görüyoruz zaten.
Türk Telekom müşteri temsilcileri sizin gördüğünüzden başka bir şey görmeyeceği için altyapınızın VDSL olduğunu söyleyecekler. İsterseniz arayıp sorun siz bilirsiniz.

Özetle: Panikleyecek, dert edecek hiçbir şey yokken anlamsız bir panik içerisindesiniz. 🙃
Cevabınız için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. : )

Cevabınız için teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. : )
Acayip yardımcı olurum böyle ben. (Kinayeyi anladım merak etmeyin 😉)

Valla dediğim gibi hocam her şey açık net. Modeminiz belli, altyapı sorgu sonucunuz belli. Kaldı ki konuya beni etiketleyen de sizsiniz. Ben gelip kendim yorum da yapmadım yani. Siz etiketlemişsiniz, ben de yardımcı olmak için yazdım. Tatmin olmadıysanız başka arkadaşlar da yardımcı olurlar zaten.

Acayip yardımcı olurum böyle ben. (Kinayeyi anladım merak etmeyin 😉)

Vallahi dediğim gibi hocam her şey açık net. Modeminiz belli, altyapı sorgu sonucunuz belli. Kaldı ki konuya beni etiketleyen de sizsiniz. Ben gelip kendim yorum da yapmadım yani. Siz etiketlemişsiniz, ben de yardımcı olmak için yazdım. Tatmin olmadıysanız başka arkadaşlar da yardımcı olurlar zaten.

Kinaye derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım ama ben gerçek anlamda çok yardımcı oldunuz demiştim.
Her şeyi ayrıntısına kadar anlatmışsınız zaten daha ne olsun.

Hocam son olarak modem arayüzde durum kısmında bu yazı yazıyor ne anlama geliyor bu?

1697719777050.png

Kinaye derken tam olarak neyi kastettiğinizi anlamadım ama ben gerçek anlamda çok yardımcı oldunuz demiştim.
çok yardımcı oldunuz. : )
"Çok yardımcı oldunuz :)" cümlesinde sondaki ":)" gülücük ifadesini kinaye olarak algılamıştım da yanlış anlamışım o zaman pardon. Rica ederim, iyi forumlar.

Hocam son olarak modem arayüzde durum kısmında bu yazı yazıyor ne anlama geliyor bu?

Eki Görüntüle 1982707
Modeminizin tam marka ve modelini yazabilir misiniz? Önceki mesajda VDSL yazıyordu şimdi modülasyon türü olarak ADSL yazıyor. Bu modem VDSL destekli mi değil mi bir anlayalım.

Modeminizin tam marka ve modelini yazabilir misiniz? Önceki mesajda VDSL yazıyordu şimdi modülasyon türü olarak ADSL yazıyor. Bu modem VDSL destekli mi değil mi bir anlayalım.
TD-W9970v3

"Çok yardımcı oldunuz :)" cümlesinde sondaki ":)" gülücük ifadesini kinaye olarak algılamıştım da yanlış anlamışım o zaman pardon. Rica ederim, iyi forumlar.
Sorun değil hocam.

VDSL destekli görünüyor ama neden arayüzde ADSL yazıyor onu anlayamadım işte. Sanırım ADSL porttan hizmet alıyorsunuz. Müşteri temsilcisini arayıp altyapınızın VDSL desteklediğini ve hattınızın VDSL porta aktarılmasını istediğinizi belirtin, yardımcı olurlar muhtemelen.
İyi ki o modülasyon türü yazan yeri attınız. Yoksa ben direkt her şey VDSL zaten diyerek konuyu bitirmiştim.

VDSL destekli görünüyor ama neden arayüzde ADSL yazıyor onu anlayamadım işte. Sanırım ADSL porttan hizmet alıyorsunuz. Müşteri temsilcisini arayıp altyapınızın VDSL desteklediğini ve hattınızın VDSL porta aktarılmasını istediğinizi belirtin, yardımcı olurlar muhtemelen.
İyi ki o modülasyon türü yazan yeri attınız. Yoksa ben direkt her şey VDSL zaten diyerek konuyu bitirmiştim.
Sağolun hocam kafam baya karışmıştı, sayenizde durumu anladım.

Hocam internet ile ilgilenen bir arkadaş VDSL'e geçerseniz ankastre dahil tüm bina içi tesisatının yenilenmesi gerek dedi ne kadar doğru bilemedim sizce doğru mu?

Son düzenleme:
Hocam internet ile ilgilenen bir arkadaş VDSL'e geçerseniz ankastre dahil tüm bina içi tesisatının yenilenmesi gerek dedi ne kadar doğru bilemedim sizce doğru mu?
Yok hocam iç tesisatın yenilenmesine gerek yok ki. Zaten aynı bakır kablo üzerinden aynı ankastreden geliyor sinyal. Ama o vatandaş niçin öyle söylemiş anlayamadım.

Yok hocam iç tesisatın yenilenmesine gerek yok ki. Zaten aynı bakır kablo üzerinden aynı ankastreden geliyor sinyal. Ama o vatandaş niçin öyle söylemiş anlayamadım.
Hocam dairelere kadar aşağıdaki gibi içerisinde 3 kablo bulunan kablolar ile modeme kadar ulaşıyor (sarı ve yeşil kablo tek kullanılıyor), VDSL daha farklıydı sanki.
1698054193814.png

Modeme giren kablonun başındaki jack;
1698054301801.png

1698054466786.png

Hocam dairelere kadar aşağıdaki gibi içerisinde 3 kablo bulunan kablolar ile modeme kadar ulaşıyor (sarı ve yeşil kablo tek kullanılıyor), VDSL daha farklıydı sanki.
Eki Görüntüle 1987106

Modeme giren kablonun başındaki jack;
Eki Görüntüle 1987107
Eki Görüntüle 1987112
Yok hocam VDSL'de bu teknoloji kullanılır işte. RJ-11 dediğimiz çift telli standartta üretilmiş jacklar kullanılır. Daha doğrusu sadece VDSL'de değil DSL teknolojisinde yani hem ADSL'de hem VDSL'de RJ-11 kullanılır. Yani mevcut ankastrenin ve daire içi tesisatın aynı kalması gerekiyor. Fiber olsaydı değişmesi gerekirdi.

Geri
Yukarı