Adware.Elex.Shrtcln gibi tarayıcı virüsleri

Ohlord

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-13400h , Rtx 4060 120Watt , 16gb ram. HP Victus 16
Meslek
Memur
Tarayıcı virüsleri hakkında deneyimlerim ....Benim de başıma geldi. Malwarebytes ile tarattım bulup sildi. Bu virüs Edge ve Chrome gibi tarayıcılara bulaşıyor. Program her ne kadar virüsü bulup silse de siz Edge ve Chrome'ye profilinizle her giriş yaptığınızda virüs tekrar aktif oluyor. Profillerinizi kullandığınız her platformda bu virüs yükleniyor. Tek çaresi tarayıcılarınızdaki profillerinizi sıfırlamak. Şifreleri dışa aktarıp profilinizi sıfırlayabilirsiniz. Eklentiler, uzantılar , çerezler ne varsa sıfırlayın silin ve tarayıcı hesaplarından çıkış yapın. Chrome'u ve Edge'yi sıfırlayın ya da silin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Malwarebytes ile tekrar taratın. Bilgisayarınızı temizleyin. Daha sonra temizlenmiş bir tarayıcıdan yine temizlenmiş sıfırlanmış profilinizle tekrar giriş yapıp mail adreslerinizin şifrelerini güncelleyin. E-maillerinizin güvenlik protokollerini artırın. 2 faktörlü doğrulamayı aktif edin. Telefonunuzdan kullandığınız tarayıcıları da silip tekrar yükleyin. Bunları yaptıktan sonra Windows ve Google Authenticator edinin. Olabildiğince güvenlik önlemlerini arttırın. Benim Steam cüzdanımdan 1 dolar çaldılar. Şu an hala mail adreslerime erişmeye çalışıyorlar fakat erişemiyorlar. Size tavsiyem izinizi yeni mail edinerek kaybettirmek. Ben yavaş yavaş yeni Mail'e taşıyorum mesela. Ben Google'ın güvenlik konusunda daha başarılı olduğunu düşünüyorum Microsoft'a göre. Steam hesabım Hotmail'e bağlıydı mesela. Onu Gmail'e bağladım. En önemlisi de kaynağını bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin. Senelerin bilgisayar kullanıcısıyım. Hiç bu kadar derin bir virüs yememiştim. Microsoft'un Defender'i dışında antivirüs bile kullanmazdım. Bir oyun için risk alıp subtitle indirdim başıma bunlar geldi. Defender'e rağmen virüsü yedim. Maalesef tarayıcılarda büyük güvenlik açıkları var. Dikkat edin.

Geri
Yukarı