Aerocool Airhawk Duo Kasa: ARGB'si MSI B450 Tomahawk Max ile kontrol edilir mi?

@fryzen o garip bir aparat pek anlayamadım. Farklı voltaj, farklı sinyal ve tipte girişler bunlar. Bize ARGB'den RGB'ye değil RGB'den ARGB'ye dönüştürücü lazım, o da teknik olarak imkansız gibi :) ARGB 5V 3 parçalı, RGB ise 12V 4 parçalı kablodur.

@PARAMORE anladım hocam. Yani kontrolcü olduğu için sorun olmaz ama yinede anakarta bağlayabilmek isterdim. Kasa araştırıyorum bakalım, 550-600TL bandında PSU'suz ve önü full-mesh başka kasa bulamazsam Airhawk'ı alacağım mecburen.

Selamlar, Airhawk Duo ile beraber Gigabyte B450 Gaming X anakart kullanıyorum, fan kontrolcü ARGB kablosunu anakart ile eşleştirdim, sorunsuz olarak anakart yazılımı ile ledleri kontrol edebiliyorum fakat PWM kablosunu anakart'ın PWM soketine taktığımda anakart üzerinden fanların hızını kontrol edemiyorum, açıp kapatamıyorum ve hızını göremiyorum.

Selamlar, Airhawk Duo ile beraber Gigabyte B450 Gaming X anakart kullanıyorum, fan kontrolcü ARGB kablosunu anakart ile eşleştirdim, sorunsuz olarak anakart yazılımı ile ledleri kontrol edebiliyorum fakat PWM kablosunu anakart'ın PWM soketine taktığımda anakart üzerinden fanların hızını kontrol edemiyorum, açıp kapatamıyorum ve hızını göremiyorum.

Anakart kitapçığına mutlaka bakın. Taktığınız portun PWM destekli bir fan portu olmalı. Dönüş hızı vb fan bilgilerini BIOS'da görebilmeniz lazım. Zaten PWM aynen işlemci fanını kontrol ettiği gibi sistemin yüküne ve sıcaklığına göre fan hızlarını otomatik ayarlar. HWInfo64 programıyla fan hızlarını görebilirsiniz, yük altında işlemci fanıyla beraber, kasa fanları da hızlanıp yavaşlıyorsa sıkıntı yok zaten.

Bir de ledleri kontrol edebiliyorum demişsiniz, parlaklıklarını falan da ayarlayabiliyor musunuz? Merak ettim.

Anakart kitapçığına mutlaka bakın. Taktığınız portun PWM destekli bir fan portu olmalı. Dönüş hızı vb fan bilgilerini BIOS'da görebilmeniz lazım. Zaten PWM aynen işlemci fanını kontrol ettiği gibi sistemin yüküne ve sıcaklığına göre fan hızlarını otomatik ayarlar. HWInfo64 programıyla fan hızlarını görebilirsiniz, yük altında işlemci fanıyla beraber, kasa fanları da hızlanıp yavaşlıyorsa sıkıntı yok zaten.

Bir de ledleri kontrol edebiliyorum demişsiniz, parlaklıklarını falan da ayarlayabiliyor musunuz? Merak ettim.

PWM Kontrol ile ilgili Teknobiyotik'e sorulan soruya verilen yanıt PWM kontrol desteklemediği yönünde, verilen cevabı aşağıta alıntıladım.

*Sorduğunuz soruya istinaden Gigabyte RGB Fusion 2.0 programı ile denediğimde ledlerin parlaklık seviyesini sorunsuz ayarlayabildim.

Şimdi geriye şu soru kalıyor, PWM kablosu ne işe yarıyor?

Bende yapamamıştım anakart takınca ancak açıldı vardır mutlaka bir yöntemi ama bilmiyorum nasıl yapılır.

:) Aranan kan bulundu. Videodaki arkadaş yanlış biliyor demek ki
Eki Görüntüle 490182

Fanları Gigabyte Siv programı üzerin de görebiliyor musun? cpu fan dahil.

PWM Kontrol ile ilgili Teknobiyotik'e sorulan soruya verilen yanıt PWM kontrol desteklemediği yönünde, verilen cevabı aşağıta alıntıladım.

*Sorduğunuz soruya istinaden Gigabyte RGB Fusion 2.0 programı ile denediğimde ledlerin parlaklık seviyesini sorunsuz ayarlayabildim.

Şimdi geriye şu soru kalıyor, PWM kablosu ne işe yarıyor?

Aerocool'un sitesinde bu kasanın ürün sayfası var. Orada videolar kısmında PWM kablo bağlantısını göstermişler. Eğer anakart kitapçığınızda belirttiği gibi doğru yere taktıysanız sorun olmamalı. Garip. Her fan çıkışı PWM'li değil bu arada. Örneğin B450 Tomahawk'da sadece CPU ve CPU_Pump çıkışlarında var, diğer fan çıkışları DC. (SYS_Fan 1-2-3 vs).

Peki kasayı yinede tavsiye eder misiniz? 550TL civarına PSU'suz ve soğutması iyi başka alternatif bulamadım çünkü.

Aerocool'un sitesinde bu kasanın ürün sayfası var. Orada videolar kısmında PWM kablo bağlantısını göstermişler. Eğer anakart kitapçığınızda belirttiği gibi doğru yere taktıysanız sorun olmamalı. Garip. Her fan çıkışı PWM'li değil bu arada. Örneğin B450 Tomahawk'da sadece CPU ve CPU_Pump çıkışlarında var, diğer fan çıkışları DC. (SYS_Fan 1-2-3 vs).

Peki kasayı yinede tavsiye eder misiniz? 550TL civarına PSU'suz ve soğutması iyi başka alternatif bulamadım çünkü.
Kesinlikle bu hocam. Alternatifi olmayacak kadar iyi bu fiyat bandında.

Arkadaşlar Aerocool Airhawk Duo sahibiyim bende. Kasa elimde ama henüz bir kurulum yapmadım. Açıkçası kasa fan hızlarınını kontrol edememek beni hayli hayal kırıklığına uğrattı. Çok güzel bir kasa gerçekten, soğutma olarak test etme şansım olmadı lakin yinede fan hızlarını kendim kontrol edebilmek isterdim. Eğer bununla ilgili bir bilgi edinirseniz ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı