Aerocool QS240 kasa için fan tavsiyesi

BlackShadow

Kilopat
Merhaba, Aerocool QS240 kasam var, standart olarak bir önde bir arkada iki adet fanı var. Yaz aylarında yan taraftaki temperli cam kapalıyken stok fanlı i5-10400F işlemcinin sıcaklığını yük altında zaman zaman 80 - 85 arası görüyorum. Kapak açıkken yük altında işlemci 70 dereceyi geçmiyor. Ekran kartı kapak kapalıyken 78-80 derece arası, açıkken 65-70 derece arası.
Kasanın yalnızca ön tarafına bir adet daha fan eklemem hava sirkülasyonu sorununu çözer mi? Yoksa bir öne bir üste mi ek yapmam gerek? Kasa ufak olduğundan çok bir seçeneğim yok sanırım. Tavsiyeniz var mı?

İşlemci fanı stok ise kule tipi bir tane alabilirsiniz. Kasanıza sığacak bir tane. Kasanın boyu mATX olduğundan çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum fan ekleyince. Ben de mATX'den ATX kasaya geçince anlamıştım farkı. Yine de daha iyi bir seçenek yok gibi. ID Cooling'in fanlarından alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ön tarafa 1 adet daha fan eklemen iyi olacaktır, ortadaki tek fan yeterli itişi ve sirkülasyonu sağlayamıyor. Bu arada kasanın temizliğini de yapmayı unutma, kasa fanı ucuz ve önemli olduğundan ilk bunu yapıp sonra duruma göre işlemci fanı da alabilirsin. Kendi kasamdan örnek verirsem 2+1 sirkülasyon için bu dizilim iyidir.
1624555757556.png

Dark Freezer X90 var elimde boşta, onu denerim ama ön tarafa ekstra bir fan şart gibi zaten.

Elindeki kule tipi fanı takarsan orta üst kısma ekleyeceğin kasa fanı da ona doğru soğuk havayı üfleyecektir. Kapak açıkken alacağın değerlere kapalı olarak ulaşabilirsin ve kasan da tozlanmaz bu şekilde.

İşlemci fanı stok ise kule tipi bir tane alabilirsiniz. Kasanıza sığacak bir tane. Kasanın boyu mATX olduğundan çok bir şey değişeceğini düşünmüyorum fan ekleyince. Ben de mATX'den ATX kasaya geçince anlamıştım farkı. Yine de daha iyi bir seçenek yok gibi. ID Cooling'in fanlarından alabilirsiniz.
Elindeki kule tipi fanı takarsan orta üst kısma ekleyeceğin kasa fanı da ona doğru soğuk havayı üfleyecektir. Kapak açıkken alacağın değerlere kapalı olarak ulaşabilirsin ve kasan da tozlanmaz bu şekilde.

Teşekkür ederim, kule tipi fan biraz etki etti. 65 derece üstünü pek görmüyorum. Kasa içi fanı da takarsam ekran kartını biraz soğutur sanırım. Maksimum sıcak değerlerim şimdilik bu şekilde.

codww2.png

Geri
Yukarı