Afterburner gerçek sıcaklığı gösteriyor mu?

sinankytrn

Hectopat
Daha fazla  
Selam ekran kartım 6600. Warzone oyun için GPU sıcaklığı ile Afterburner GPU sıcaklığı arasında 10-15 derece fark var. Warzone'da 80 dereceleri gösterirken MSI Afterburner'da 60-65 arası gösteriyor. Hangisi doğruyu gösteriyor?

Selam ekran kartım 6600. Warzone oyun için GPU sıcaklığı ile Afterburner GPU sıcaklığı arasında 10-15 derece fark var. Warzone'da 80 dereceleri gösterirken MSI Afterburner'da 60-65 arası gösteriyor. Hangisi doğruyu gösteriyor?
Alt+tab ile bakıyorsanız sıcaklığınıza normal, çünkü oyun alta indiği zaman ekran kartını kullanmaz.

Warzone'daki doğru nedeni ise Afterburner'da altta atınca GPU W ve Yükü düşüyor.

Son zamanlarda AfterBurner'a pek güvenmemeye başladım. Özellikle AMD ekran kartlarının sürücülerinin hata vermesine sebep olabiliyor. Ancak sıcaklık olarak ilk yorumda söylenene katılıyorum.

Warzone'daki doğru nedeni ise Afterburner'da altta atınca GPU W ve Yükü düşüyor.

Alta atmıyorum Afterburner'ı açık kalıyor.

Son zamanlarda Afterburner'a pek güvenmemeye başladım. Özellikle AMD ekran kartlarının sürücülerinin hata vermesine sebep olabiliyor. Ancak sıcaklık olarak ilk yorumda söylenene katılıyorum.

Pek anlamıyorumo yüzden soruyorum ilk yorumdaki hangi değeri baz almalıyız?

Son düzenleme:
İki değer de önemli. Hot spot değeri işlemci silikonunun içindeki en sıcak olan noktanın sıcaklığı. Yani yüksek olan değer. AfterBurner'da gördüğünüz değer ise silikonun üstünün sıcaklık değeridir. Genelde silikon üstü sıcaklık değeri referans alınır. Ama en sıcak nokta sıcaklığı da önemlidir. Örneğin silikon yaklaşık 160 derecede erir, en sıcak noktanın bu değere yaklaşması tehlikelidir.

İki değer de önemli. Hot spot değeri işlemci silikonunun içindeki en sıcak olan noktanın sıcaklığı. Yani yüksek olan değer. Afterburner'da gördüğünüz değer ise silikonun üstünün sıcaklık değeridir. Genelde silikon üstü sıcaklık değeri referans alınır. Ama en sıcak nokta sıcaklığı da önemlidir. Örneğin silikon yaklaşık 160 derecede erir, en sıcak noktanın bu değere yaklaşması tehlikelidir.

Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı