Rehber Ağdaki Tüm Reklamları Engelleme

Herkese tekrardan merhaba. Önceki rehberimde bilgisayarda nasıl tüm reklamlar engellenir diye bir konu açmıştım. Bahsedilen konu. O konuda sadece bilgisayar vardı. Bu konuda ise tüm ev ağı var. Öncelikle söylemeliyim ki yine AdGuard altyapısını kullanacağız.

Kullandığım modem Everest SG-V300 ayarlama yaptığım yerler arayüzden arayüze değişir. İnternete "(Modem İsmi) DNS Settings Page" ve "(Modem İsmi) DHCP Settings Page" yazarak ulaşabilirsiniz.

Yaptıklarınızdan kesinlikle ben sorumlu değilim.

Bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS) DNS değiştirmeyi desteklemeyebiliyorlar. Eğer ki çalışmazsa ayarları geri alın.

1 - Modem Arayüzüne Giriş

İlk başta modemimizin arayüzüne girmemiz gerekiyor. Giriş yapmamız için gereken adres genellikle "192.168.1.1" veya "192.168.0.1" benzeri olur. Buraya bakmak için Win+R tuşuna basıyoruz ve CMD yazıp "Enter" tuşuna tıklıyoruz.

1682946375455.png

Daha sonrasında açılan ekrana "ipconfig/all" yazıp yine "Enter" tuşuna tıklıyoruz.

1682946564814.png

Yukarıda sarı ile işaretlediğim kısım bizim modeme giriş IP'miz.
Ardından tarayıcıya girip adres satırına bu işaretlediğim yerdeki değeri giriyoruz ve "Enter" tuşuna basıyoruz.

1682946683175.png

Ardından çıkan yer modeme göre farklılık gösterebilir. Buraya modem kullanıcı adı ve modem şifresini girmemiz gerekiyor. Genellikle "admin" ve "admin" olur. İnternetten biraz araştırarak eğer ki ISS'niz değiştirmişse şifreleri bulabilirsiniz.

1682946803132.png

2 - DNS Ayarlama

Buradan sonrasında işler birazcık karışıyor. Başta da dediğim gibi modemizin DNS ve DHCP ayarlarına girişi bulmanız gerekiyor. O yüzden ben direk kendi modem arayüzümü atacağım. İşaretlediğim yerler DHCP sunucusu tarafından atanan DNS adresleri. Bu yerlerden 1. Adresi "94.140.14.14" 2. Adresi ise "94.140.15.15" yapmanız gerekiyor. Ya da bu sitedeki adreslerden seçmeniz gerekiyor.
Ardından IPv4 DNS adresini değiştirmemiz gerekiyor. Dediğim gibi bu arayüzler modemden modeme farklılık gösterebilir. O yüzden ben yine kendi arayüzümü atacağım.
Yine işaretlediğim yerlerdeki 1. DNS adresini "94.140.14.14" 2. DNS adresini "94.140.15.15" yapıyoruz.

1682947214696.png

Ayarları kaydedip çıktıktan sonra genel olarak 5 ila 10 dakika içerisinde tüm cihazlara koruma eklenmiş oluyor. Eğer olmazsa CMD'ye "ipconfig/flushdns" yazarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Yaptıklarınızdan kesinlikle ben sorumlu değilim. Her modem arayüzüz farklılık gösterebilir. Eğer ki bu yöntem çalışmazsa geri alabilirsiniz.

Uyguladığımız bu yöntem ağdaki tüm reklamları engelliyor (kaynaktan ayrı olarak gelenleri).

Evet, rehberimiz bu kadardı. Beğendiyseniz veya işinize yaradıysa "Beğendim" veya "muhteşem" emojisini atabilirsiniz. Görüşlerinizi bildirirseniz de ayrıca mutlu olurum.

Hepinize İyi Sosyaller!

Dosya Ekleri

• 1682946982909.png
    1682946982909.png
    48,8 KB · Görüntüleme: 205
  • 1682946831264.png
    1682946831264.png
    33,1 KB · Görüntüleme: 152
Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese tekrardan merhaba. Önceki rehberimde bilgisayarda nasıl tüm reklamlar engellenir diye bir konu açmıştım. Bahsedilen konu. o konuda sadece bilgisayar vardı. Bu konuda ise tüm ev ağı var. Öncelikle söylemeliyim ki yine AdGuard altyapısını kullanacağız.

kullandığım modem Everest SG-V300 ayarlama yaptığım yerler arayüzden arayüze değişir. İnternete "(modem ismi) DNS settings page" ve "(modem ismi) DHCP settings page" yazarak ulaşabilirsiniz.

Yaptıklarınızdan kesinlikle ben sorumlu değilim.

Bazı internet servis sağlayıcıları (ISS) DNS değiştirmeyi desteklemeyebiliyorlar. Eğer ki çalışmazsa ayarları geri alın.

1 - modem arayüzüne giriş

ilk başta modemimizin arayüzüne girmemiz gerekiyor. Giriş yapmamız için gereken adres genellikle "192.168.1.1" veya "192.168.0.1" benzeri olur. Buraya bakmak için Win+r tuşuna basıyoruz ve CMD yazıp "enter" tuşuna tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1762173

Daha sonrasında açılan ekrana "ipconfig/all" yazıp yine "enter" tuşuna tıklıyoruz.

Eki Görüntüle 1762190

Yukarıda sarı ile işaretlediğim kısım bizim modeme giriş IP'miz.
Ardından tarayıcıya girip adres satırına bu işaretlediğim yerdeki değeri giriyoruz ve "enter" tuşuna basıyoruz.

Eki Görüntüle 1762194

Ardından çıkan yer modeme göre farklılık gösterebilir. Buraya modem kullanıcı adı ve modem şifresini girmemiz gerekiyor. Genellikle "admin" ve "admin" olur. İnternetten biraz araştırarak eğer ki ISS'niz değiştirmişse şifreleri bulabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1762199

2 - DNS ayarlama

Buradan sonrasında işler birazcık karışıyor. Başta da dediğim gibi modemizin DNS ve DHCP ayarlarına girişi bulmanız gerekiyor. O yüzden ben direk kendi modem arayüzümü atacağım. İşaretlediğim yerler DHCP sunucusu tarafından atanan DNS adresleri. Bu yerlerden 1. adresi "94.140.14.14" 2. adresi ise "94.140.15.15" yapmanız gerekiyor. Ya da bu sitedeki adreslerden seçmeniz gerekiyor.
Ardından IPv4 DNS adresini değiştirmemiz gerekiyor. Dediğim gibi bu arayüzler modemden modeme farklılık gösterebilir. O yüzden ben yine kendi arayüzümü atacağım.
Yine işaretlediğim yerlerdeki 1. DNS adresini "94.140.14.14" 2. DNS adresini "94.140.15.15" yapıyoruz.

Eki Görüntüle 1762207

Ayarları kaydedip çıktıktan sonra genel olarak 5 ila 10 dakika içerisinde tüm cihazlara koruma eklenmiş oluyor. Eğer olmazsa CMD'ye "ipconfig/flushdns" yazarak süreci hızlandırabilirsiniz.

yaptıklarınızdan kesinlikle ben sorumlu değilim. Her modem arayüzüz farklılık gösterebilir. Eğer ki bu yöntem çalışmazsa geri alabilirsiniz.

Uyguladığımız bu yöntem ağdaki tüm reklamları engelliyor (kaynaktan ayrı olarak gelenleri).

Evet, rehberimiz bu kadardı. Beğendiyseniz veya işinize yaradıysa "beğendim" veya "muhteşem" emojisini atabilirsiniz. Görüşlerinizi bildirirseniz de ayrıca mutlu olurum.

Hepinize iyi sosyaller!

Yararlı olmuş.

AdGuard DNS, sanırım artık kullanamıyoruz herkese açık olan kodu. Artık hesap açıp kullanabiliyoruz o da bir yere kadar ücretsiz, sonrasında para vermezsen o ay boyunca reklam görüyorsun.

AdGuard DNS, sanırım artık kullanamıyoruz herkese açık olan kodu. Artık hesap açıp kullanabiliyoruz o da bir yere kadar ücretsiz, sonrasında para vermezsen o ay boyunca reklam görüyorsun.
Hayır Hocam, hala daha düzgün bir şekilde çalışıyor.

Adguard kapalı bir şekilde Technopat Sosyal.

1683139958055.png

Add Block Testi (Sadece DNS)
1683140125589.png

Yine aynı testin Google DNS'li hali.

1683140230835.png

Şuanlık çalışmama gibi bir durum söz konusu değil. Ama eğer ki öyle bir durum olursa buraya yazarım merak etmeyin.

Yalnız şunu da söylemem gerekiyor, sonuçta bu bir DNS ve kısıtlı bir yere kadar engelleyebilir. Aynı testi eklentisi de açık bir şekilde yaptığımda yarım bir şekilde koruma açıkken 4 tane engellenemiyor.
1683140693561.png

Eklentiyi ise aşağıdaki linkten kuruluma bakabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 1683139908113.png
    1683139908113.png
    152,7 KB · Görüntüleme: 47
  • 1683140104364.png
    1683140104364.png
    76,5 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleme:

Geri
Yukarı