Ağır programlarda performans düşüşü

Rx 570

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran kartı: Gigabyte Aorus Rx570 4gb | İşlemci: Amd Ryzen 3 3200G | Ram: Corsair Vengeance 8x2 3200MHz | Anakart: Gigabyte A320M-S2H | SSD: Samsung 970 Evo Plus 250gb, Adata SU630 240gb | HDD: WDblue 320gb
Bu durum yüzünden kafayı yemek üzereyim. Sıkıntısız oynadığım her oyunda son 2 aydır aşırı şekilde drop ve kasma sorunları yaşıyorum. 80-90 FPS oynadığım oyunlar bile 35-40 FPS'ye düşüyor, üstüne sürekli drop giriyor. Aklıma gelen bütün çözüm yollarını denedim. Yaptığım işlemler:

• Malwarebytes tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Kaspersky tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Bitdefender tam tarama sonuçlar temiz.
  • Termal macunlarım yeni ısınma sorunum hiçbir bileşende yok.
  • Disklerimin ikisinde de hız sorunları yok.
  • Herhangi bir bileşende overclock yok.
  • Ekran kartım 1.5 senelik üstte de dediğim gibi ısınma sorunu yok, 73 dereceyi geçmiyor tam yükte.
  • İşletim sistemim 1.5 senelik, lisanslı Windows 10 Pro kullanıyorum. Windows 11'e geçip geri dönüş yapmadım. KMSpico gibi programlar ile değil, OEM key ile aktifleştirdim.

Bilgisayarımda sadece 2 disk takılı alan durumları ekte. Sadece oyunlarda ve yüksek güç isteyen programlarda performans sorun yaşıyorum bilgisayarda hız sıkıntısı yok.
@Yener K.

Dosya Ekleri

• 1642589164882.png
    1642589164882.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte RX570 4 GB
R3 3200G
8 GB Single stick 2400MHz
A320M-S2H.

Herhangi bir ekran kartı güncellemesinden sonra bu sorunu yaşamış olabilir misiniz?

Herhangi bir ekran kartı güncellemesinden sonra bu sorunu yaşamış olabilir misiniz?

Aynı sorunu yaşadığım için 2 gün önce DDU ile sürücüleri tamamen temizleyip en son sürümü kurdum, eski sürüm ile bir farkı yok.

C: diski biraz fazla dolu. Yer açmayı deneyin. Bir de sizin ihtiyacınız çift kanal RAM. Olmazsa olmazı diyebiliriz. 2200G ile 570 işlemci odaklı olan yerlerde bir de tek kanal ile sıkıntı yapabilir. Başka da sıkıntı gözükmüyor.

C: Diski biraz fazla dolu. Yer açmayı deneyin. Bir de sizin ihtiyacınız çift kanal RAM. Olmazsa olmazı diyebiliriz. 2200G ile 570 işlemci odaklı olan yerlerde bir de tek kanal ile sıkıntı yapabilir. Başka da sıkıntı gözükmüyor.

Hocam durumları biliyorsunuz RAM işi kaldı biraz, SSD de daha önceden yaklaşık 30GB daha yer açmıştım fakat sorun çözülmemişti. İşletim sisteminin eskiliğinden kaynaklanma olasılığı var mı veya program kalıntılarının regedit kayıtlarında yaptığı şişkinlikten dolayı?

Zannetmiyorum ama bunları temizleyen programlar da var. İsterseniz deneyebilirsiniz.

Registry Life deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı