Ağır programlarda performans düşüşü

Rx 570

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran kartı: Gigabyte Aorus Rx570 4gb | İşlemci: Amd Ryzen 3 3200G | Ram: Corsair Vengeance 8x2 3200MHz | Anakart: Gigabyte A320M-S2H | SSD: Samsung 970 Evo Plus 250gb, Adata SU630 240gb | HDD: WDblue 320gb
Bu durum yüzünden kafayı yemek üzereyim. Sıkıntısız oynadığım her oyunda son 2 aydır aşırı şekilde drop ve kasma sorunları yaşıyorum. 80-90 FPS oynadığım oyunlar bile 35-40 FPS'ye düşüyor, üstüne sürekli drop giriyor. Aklıma gelen bütün çözüm yollarını denedim. Yaptığım işlemler:

• Malwarebytes tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Kaspersky tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Bitdefender tam tarama sonuçlar temiz.
  • Termal macunlarım yeni ısınma sorunum hiçbir bileşende yok.
  • Disklerimin ikisinde de hız sorunları yok.
  • Herhangi bir bileşende overclock yok.
  • Ekran kartım 1.5 senelik üstte de dediğim gibi ısınma sorunu yok, 73 dereceyi geçmiyor tam yükte.
  • İşletim sistemim 1.5 senelik, lisanslı Windows 10 Pro kullanıyorum. Windows 11'e geçip geri dönüş yapmadım. KMSpico gibi programlar ile değil, OEM key ile aktifleştirdim.

Bilgisayarımda sadece 2 disk takılı alan durumları ekte. Sadece oyunlarda ve yüksek güç isteyen programlarda performans sorun yaşıyorum bilgisayarda hız sıkıntısı yok.
@Yener K.

Dosya Ekleri

• 1642589164882.png
    1642589164882.png
    5,7 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Sorunun kaynağının depolama olduğunu düşünüyorum. Zamanında ben de sıkıntılı disklerden çekmiştim. Sorun yaşadığınız oyunlar hangi disklerde?

Bu durum yüzünden kafayı yemek üzereyim. Sıkıntısız oynadığım her oyunda son 2 aydır aşırı şekilde drop ve kasma sorunları yaşıyorum. 80-90 FPS oynadığım oyunlar bile 35-40 FPS'ye düşüyor, üstüne sürekli drop giriyor. Aklıma gelen bütün çözüm yollarını denedim. Yaptığım işlemler:

• Malwarebytes tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Kaspersky tam tarama hızlı tarama sonuçlar temiz.
  • Bitdefender tam tarama sonuçlar temiz.
  • Termal macunlarım yeni ısınma sorunum hiçbir bileşende yok.
  • Disklerimin ikisinde de hız sorunları yok.
  • Herhangi bir bileşende overclock yok.
  • Ekran kartım 1.5 senelik üstte de dediğim gibi ısınma sorunu yok, 73 dereceyi geçmiyor tam yükte.
  • İşletim sistemim 1.5 senelik, lisanslı Windows 10 Pro kullanıyorum. Windows 11'e geçip geri dönüş yapmadım. KMSpico gibi programlar ile değil, OEM key ile aktifleştirdim.

Bilgisayarımda sadece 2 disk takılı alan durumları ekte. Sadece oyunlarda ve yüksek güç isteyen programlarda performans sorun yaşıyorum bilgisayarda hız sıkıntısı yok.
@Yener K.

RAM alabilirsin.

Hocalarım bir şey fark ettim, fotoğrafta gördüğünüz gibi bileşenler ne ısınıyor ne tam kullanılıyor. FPS düşüşü büyük ihtimal bundan dolayı, bu durum nasıl çözebilirim? GPU kullanımı 100'e birkaç saniye çıkıp 30 civarına düşüyor sonra rastgele bir zamanda 0'a düşüp geri çıkıyor.

Dosya Ekleri

• 1642657554066.png
    1642657554066.png
    2,5 MB · Görüntüleme: 19
Hocalarım bir şey fark ettim, fotoğrafta gördüğünüz gibi bileşenler ne ısınıyor ne tam kullanılıyor. FPS düşüşü büyük ihtimal bundan dolayı, bu durum nasıl çözebilirim? GPU kullanımı 100'e birkaç saniye çıkıp 30 civarına düşüyor sonra rastgele bir zamanda 0'a düşüp geri çıkıyor.
Dediğim gibi sorun depolamadan kaynaklı gibi görünüyor. Düşük bir ihtimal de olsa işlemcinin tek çekirdek performansı ekran kartını beslemeye yetmiyor olabilir.

Dediğim gibi sorun depolamadan kaynaklı gibi görünüyor. Düşük bir ihtimal de olsa işlemcinin tek çekirdek performansı ekran kartını beslemeye yetmiyor olabilir.

Hocam şu an 60GB yer var SSD'de yerden kaynaklı değil. Ekran kartı tam performans çalışmıyor ısınma sorunu olmamasına rağmen.

Hocam şu an 60GB yer var SSD'de yerden kaynaklı değil. Ekran kartı tam performans çalışmıyor ısınma sorunu olmamasına rağmen.
Sorun boş yer miktarı değil zaten. SU 630 kronik sorunlu bir model. Doğru hatırlıyorsam anlık okuma-yazma hızı düşmeleri yaşanabiliyordu. Sizin sorununuzda da depolamadan gerekli veri çekilemediği için ekran kartı işleyecek veri bulamıyor olabilir. Acaba işlemci kullanımı da anlık olarak düşüp yükseliyor mu? Sorun yaşadığınız oyunlar hangi diske yüklü?

Sorun boş yer miktarı değil zaten. Su 630 kronik sorunlu bir model. Doğru hatırlıyorsam anlık okuma-yazma hızı düşmeleri yaşanabiliyordu. Sizin sorununuzda da depolamadan gerekli veri çekilemediği için ekran kartı işleyecek veri bulamıyor olabilir. Acaba işlemci kullanımı da anlık olarak düşüp yükseliyor mu? Sorun yaşadığınız oyunlar hangi diske yüklü?

Sorun yaşadığım oyunların hepsi HDD'mde yüklü.

Sorun yaşadığım oyunların hepsi HDD'mde yüklü.
Sorun yaşadığınız oyunları başka bir diskte deneme imkanınız var mı acaba? Günümüzde 1 TB altı HDD'lerin üretimi yok sayılır. Yani (diski sisteminizle beraber ya da daha sonra aldığınızı varsayıyorum) diskiniz muhtemelen 0 değil yenilenmiş (ki böyle sorunlar 0 disklerde bile yaşanabiliyor) bir disk. Sorunun sebebi bu olabilir. Başka bir disk olsa iyi olurdu ama elinizde deneyebileceğiniz başka bir disk yoksa sisteminize şu an takılı olan SSD'de de deneyebilirsiniz.

Sorun yaşadığınız oyunları başka bir diskte deneme imkanınız var mı acaba? Günümüzde 1 TB altı HDD'lerin üretimi yok sayılır. Yani (diski sisteminizle beraber ya da daha sonra aldığınızı varsayıyorum) diskiniz muhtemelen 0 değil yenilenmiş (ki böyle sorunlar 0 disklerde bile yaşanabiliyor) bir disk. Sorunun sebebi bu olabilir. Başka bir disk olsa iyi olurdu ama elinizde deneyebileceğiniz başka bir disk yoksa sisteminize şu an takılı olan SSD'de de deneyebilirsiniz.

Hocam format attım şu an 1280 Core clock'ta sabit çalışıyor sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı