Ağırsağlam 5x5 programını kimler uygulamalı?

Meiru

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, GYM'deki ilk ayımda full body salonun verdiği fix idmanı yaptıktan sonra her gün ayrı bir ana bölge olmak üzere arkadaşımın verdiği güzel bir programa geçmiştim.

GYM'e şubatta başladım bu programa aşağı yukarı martın sonlarına doğru geçtim. Sonuçta aldım her şeyim gelişti kollarım büyüdü omuzlarım daha estetik oldu trapezlerim gelişti bacaklarımda gelişti. Basamadığım ağırlıkları bastım zaten genetik olarak kuvvetli biriydim yeni başlayan birine göre iyi kaldırıyordum. Fakat artık program değiştirmek istiyorum ve ne yapacağım konusunda emin değilim.

Salondaki PT'lar yeni program istediğinizde orada hazırlardan yapıştırıyorlar herkesin ayrı bir anatomisi hedefi ihtiyacı varken o programı uygularsam tamamen zaman kaybı olur diye düşündüm. Bu sebeple bir program arayışına girdim ve ilk rastladığım tabii ki Ağırsağlam'ın 5x5 programıydı fakat şöyle bir problem hissediyorum: Ağırsağlam bu programı yeni başlayanlar için kuvvetlerini arttırsınlar vs. diye öneriyor sanırım progressive overload ile fakat ben şu an hiç noktasında değilim o yüzden bu program benim için hâlâ mantıklı mı bunu merak ediyorum.

Şu an benchde PR'ım 55 (60 basacaktım bir türlü olmadı yakında başarmayı umuyorum.)
Deadliftte ise PR'ım 110.
Squatta 60 KG ile yapıyorum.
Leg pressdte makineyi fullemiştim.

Benchte şu anki uzun vadeli hedefim 100 kg ve overhead presste 50-60 kilo.

Bu bilgiler ışığında sizce benim için 5x5 mi daha hayırlı olur yoksa başka bodybuilding üzerine yoğunlaşmış bir program mı?
Çünkü "progressive overload" nedir bilmeden kendi kendime düşünüp ağırlıklarımı arttırıyorum her zaman.
Şu an nihai hedefim 87 olan kilomu 83'e düşürüp yağ oranımıda %18'den %14'e düşürmek.

Tecrübeli bodybuilderlar düşüncesini yazarsa müteşekkir olurum.

Boyum: 187.

Son düzenleyen: Moderatör:
GYM'e şubatta başladım bu programa aşağı yukarı martın sonlarına doğru geçtim. Sonuçta aldım her şeyim gelişti kollarım büyüdü omuzlarım daha estetik oldu trapezlerim gelişti bacaklarımda gelişti. Basamadığım ağırlıkları bastım zaten genetik olarak kuvvetli biriydim yeni başlayan birine göre iyi kaldırıyordum. Fakat artık program değiştirmek istiyorum ve ne yapacağım konusunda emin değilim.
Hocam iki aydaki gelişmeniz değil mi? Görünüş olarak fazla bir şey beklemiyorum da işlevsel olarak bayağı fark ettiriyor mu?

Bu arada progressive overloadı Ağırsağlam'ın anlattığı gibi yapın. Yani düzenlilik olsun. Bence öyle en azından. Elde somut bir şey olur.

@Crexyyy

Hocam iki aydaki gelişmeniz değil mi? Görünüş olarak fazla bir şey beklemiyorum da işlevsel olarak bayağı fark ettiriyor mu?

Bu arada progressive overloadı Ağırsağlam'ın anlattığı gibi yapın. Yani düzenlilik olsun. Bence öyle en azından. Elde somut bir şey olur.

@Crexyyy
Görünüş olarak ufak ama işlevsel olarak fark hissediyorum hocam. Progressive overloadı ağırsağlamın videosunu izledim bu pazartesi 5x5 geçersem düzgünce onu da uygulayacağım nizami.

Görünüş olarak ufak ama işlevsel olarak fark hissediyorum hocam. Progressive overloadı ağırsağlamın videosunu izledim bu pazartesi 5x5 geçersem düzgünce onu da uygulayacağım nizami.
İlla 5x5 şeklinde yapmanız zorunlu değil ama p. overloadı ihmal etmeyin.
Bilen arkadaşlar yazar.

Geri
Yukarı