Ağırsağlam 5x5 programı uygulanmalı mı?

ImortalSwerd

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar ben belediyenin salonuna yeni başladım 2 ay civarı oldu. İlk başta orada gösterdikleri hareketleri yaptım alışmak için makinelerle şimdi düzgün bir programa geçmek istiyorum ancak hangi programa geçmeliyim bilmiyorum. Birçok insan ağırsağlam 5x5 programını önermiş ancak içerisindeki hareketler çok zor gibi geldi, ben daha 6 kilo dumbbellda 10 tekrar zor yaparken squat, bench press, deadlift gibi hareketleri yapabilir miyim bilmiyorum çünkü bayağı bir çelimsizim, 178 boyum 55 kiloyum. Buna rağmen sizce yapmalı mıyım?

Merhabalar ben belediyenin salonuna yeni başladım 2 ay civarı oldu. İlk başta orada gösterdikleri hareketleri yaptım alışmak için makinelerle şimdi düzgün bir programa geçmek istiyorum ancak hangi programa geçmeliyim bilmiyorum. Birçok insan ağırsağlam 5x5 programını önermiş ancak içerisindeki hareketler çok zor gibi geldi, ben daha 6 kilo dumbbellda 10 tekrar zor yaparken squat, bench press, deadlift gibi hareketleri yapabilir miyim bilmiyorum çünkü bayağı bir çelimsizim, 178 boyum 55 kiloyum. Buna rağmen sizce yapmalı mıyım?
6 kg dumbell ile yapamıyorum diyorsun. Yani “güçsüzüm” diyorsun. Güçlenmen gerekiyor. İşte 5x5 programıda güçlenmek için bir program. Ki zaten izole egzersizlerle bileşik egzersizler farklı. 6 kg dumbell ile zorlanıyor olabilirsin ama onda tek kolunu kullanıyorsun. Deadlift, bench’de ise tüm vücudunu.

Bu program kas kütlesi arttırmak için değil güçlenmek için. Senin hedefin ne? Ona göre antrenman stili seçmek için bu rehberime bakabilirsin.

Çift bölge yap, tükenişe gitmeye ve hissetmeye dikkat et.

Yeni konular

Geri
Yukarı