Agresif kanser için ameliyat tarihine doktor tayini

Morruk

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Şişli
Özellikle sizi etiketledim. Şöyle bir sorum var; Bir yakınıma kanser teşhisi kondu, kanserin ilerlemediği yapılan incelemelerde görüldü. Ama kanser çok agresif (clear cell carsinoma) o yüzden hızla uzak metastaz yapabiliyor. Başka yerlere yayılmamış durumda ama evreleme ameliyatla kanser alındıktan sonra yapılacaktı. Neyse uzatmıyım. Okmeydanı SSK hastanesi bu ayın ortalarına randevu verdi ve herşeyimiz hazır, anestezist görüşmeleri yapıldığı halde doktor tayinini istemiş ve bir hafta sonra gidiyor. Koca hastanede başka doktor olmadığı için (jinekoloji onkoloji) ortada kaldık. Söyledikleri başka hastaneye gitmemiz ama onlarda ocak şubat gibi ileri tarihlere veriyorlar randevu. Şimdi bu yapılan yasal mıdır? etik midir? Doğru mudur? Özellerede gittik ama onlar zaten para için ne yapacaklarını şaşırmışlar daha yayılıp yayılmadığına bakmadan ameliyat yapacaklardı. (yayılmışsa ameliyat iptal çünkü) Bu yüzden ve geçmişte benim tecrübelerim sonucu özel hastanelere güvenemiyoruz. Hem para konusu doktorlarının tecrübesizliği vs. Yinede eğer bu ay içinde mevcut randevumuzdaki tarihte ameliyat olmazsa mecburen özelde olacak. (aynı gün yatış ertesi gün ameliyat çoğu) Şuan SGK ile falanda iletişimdeyiz ayrıca hastane ilede. Ama bir sonuç çıkmayacak gibi. Randevu tarihi veripte "hadi ben gidiyorum eyvallah" denildi yani. Koskoca araştırma hastanesinde de başka doktor yok. Şaka gibi. Sizin bir görüşünüz tavsiyeniz var mıdır?

Kanser vakalarında özel hastanelere gidilmesinin hiçbir yararını görmedim şu ana kadar. Devlet hastanelerinde de döner sermaye ayağına insanı dolandırıp duruyorlar. SGK ve sağlık bakanlığı ile iletişime geçmekten başka bir çareniz çok gibi görünüyor. Eğer dediğiniz gibi başka hastaneler hatırı sayılır zaman sonraya randevu veriyorsa. Bir ihtimal Şişli Etfal hastanesine gidip vizitte bir doktor yakalayıp durumu izah etmeniz. Oranın doktorları daha insaflı oluyor genelde. Evim Okmeydanı'na yakın ama çoğu zaman Etfal'e gidiyorum bu yüzden.

Kanser vakalarında özel hastanelere gidilmesinin hiçbir yararını görmedim şu ana kadar. Devlet hastanelerinde de döner sermaye ayağına insanı dolandırıp duruyorlar. SGK ve sağlık bakanlığı ile iletişime geçmekten başka bir çareniz çok gibi görünüyor. Eğer dediğiniz gibi başka hastaneler hatırı sayılır zaman sonraya randevu veriyorsa. Bir ihtimal Şişli Etfal hastanesine gidip vizitte bir doktor yakalayıp durumu izah etmeniz. Oranın doktorları daha insaflı oluyor genelde. Evim Okmeydanı'na yakın ama çoğu zaman Etfal'e gidiyorum bu yüzden.

Yok baya uğraştım. Şikayet mercii yok zaten. Hastanenin başhekimliği dendi ama RTE'ye daha kolay ulaşılır. Ulaşmak imkansız. Herhalde özelde olacaklar başka çare yok.

Etiket bildirimi gelmediği için biraz geç bakıyorum kusura bakmayın. Öncelikle geçmiş olsun.
Bu tayin işinin yasal tarafı hakkında gerçekten bir bilgim yok. Ben de ilk defa karşılaşıyorum böyle bir durumla. Yapılanın etik olduğunu da düşünmüyorum. Ortada ciddi bir durum söz konusu ancak bir sonuca ulaşabilir misiniz emin değilim.
Kanser konusunda çok da geçe kalmamak lazım. Eğer özele gitmeyi düşünüyorlarsa iyi bir doktora gittiklerinden emin olsunlar.

Yardımcı olmayı çok isterdim ancak benim de pek bir bilgim yok bu konuda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı