Ağzımda Acı ve Baskı

GreatArcher

Kilopat
Makaleler
1
Bundan yaklaşık 1 hafta önce ağzımın sağ tarafına yani azı dişlerimin olduğu yöne dilimi değdirmeye çalıştığımda acı hissettim. Ağzımı kapatırken yanağımı ısırıyordum. İnternette yaptığım araştırmalardan 20 yaş dişi olduğunu öğrendim. Ağızda uygun yer bulamayınca ağızda gömülü kalıyormuş. Herkes çektiriyormuş fakat öyle anlatıyorlar ki böyle kalsın istiyorsun. Zaten doktora gitmekten çok korkan biri olarak hiç gidemeyeceğimi düşünüyorum.

Bundan yaklaşık 1 hafta önce ağzımın sağ tarafına yani azı dişlerimin olduğu yöne dilimi değdirmeye çalıştığımda acı hissettim. Ağzımı kapatırken yanağımı ısırıyordum. İnternette yaptığım araştırmalardan 20 yaş dişi olduğunu öğrendim. Ağızda uygun yer bulamayınca ağızda gömülü kalıyormuş. Herkes çektiriyormuş fakat öyle anlatıyorlar ki böyle kalsın istiyorsun. Zaten doktora gitmekten çok korkan biri olarak hiç gidemeyeceğimi düşünüyorum.
Burada sana ne desek yanlış olur çünkü en doğrusu doktora gitmeniz. Şöyle düşünün doktor 6 yıl boyunca eğitim görmüş ve mezun olmuş, üstüne bir de çoğu doktor yıllardır görevde oluyor. Yani en kesin ve sağlıklı yol doktora gitmeniz olacaktır.

O bende de oluyordu 20lik dişler yüzünden seninki de büyük ihtimalle. Biraz daha dışarı çıksın sıkıntı olmaz. Takma bu kadar. Aylarca sürecek birşey bu zaten ha diyince çıkmıyor.

Bende doktordan haz etmem, iğne olduğumda yada olacağım kesinleştiğinde fenalaşıyorum. Fakat nedendir bilmiyorum dişçide böyle bir sorun yaşamıyorum. 20 lik dişlerimle ilgilide çok büyük sıkıntı çekmedim ki bizim genetikte diş sağlığı sıkıntılı. Gidin koltuğa oturun gözlerinizi kapatıp başka bir şey düşünün, ben böyle atlatıyorum dişçiyi ama normal iğne ve doktor sıkıntımı yenemedim yenemeyeceğim.

3 tanesi tamamen çıktı bende diğeri yarıda daha, söylemesen unutmuştum bile. Bana hiçbir sorun çıkartmadı ilk çıkmaya başladığında da ama alışırsın diye düşünüyorum.

2 tane 20lik dişimin çekilmesi lazım. İkiside yamuk şekilde çıkmış durumda ve bu iyi birşey 5dk içinde çekilecek vaziyette fakat gidemiyorum bende fobim var yenemedim.

Ayrıca baş parmağımda tetik parmak var. Geriye doğru gitmiyor. 1-2 hafta önce geriye doğru zorladım ve o gün bugündür ağrı ve karıncalanma oluyor. Yaklaşık 2 yıldır parmağım sorunlu. Gerisini siz düşünün.

Ben şanslıyım herhalde 10. ve 11. sınıftayken çıktı tüm 20lik dişlerim. Ağzım baya büyükmüş demek ki hiç acımadı sadece çıktığı zamanlar hasta (grip) olmuştum. Şu an bi sıkıntım yok. Herkes çektiriyor falan ben baya şanslıymışım bu konuda hatta galiba hayatımın tüm şansını bu konuda harcamışım ki başka hiçbir şeyim iyi gitmiyor :d

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı