Ahlak nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

minevra

Decapat
Ahlak nedir? Ahlak sonradan oluşan bir şey mi? Yoksa doğuştan olan bir şey mi? Yoksa din ile mi gelmiştir ahlak anlayışımız?
Bana göre ahlak sonradan gelme bir şeydir büyüdüğün ortam, arkadaş çevresi, televizyon, sosyal medya, ülkendeki toplumun çoğunluğunun düşündüğü, ailenin sana öğretileri gibi birçok nedenden oluşur. Bu benim görüşüm tabii ki ama benim merak ettiğim sizin görüşünüz. Lütfen kavga çıkartmadan yorum yazın ya da birbirinizi aşağılamadan.

Insanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü.
Ahlak sonradan oluşan bir şey mi?
Evet. Cevrenden gozlemledigin, aldigin egitimlerden ve cevrenden maruz kaldıklarına gore degisir.

Yoksa din ile mi gelmiştir ahlak anlayışımız?
Hayir. Aralarında dogrudan hicbir alaka olmayan degerlerdir. Dinler insanları kısıtlamaktan oteye gidemeyen ogretilerden oluşurken, ahlak insanın özgür iradesinden dogan bir degerdir
Oncelik dine onem verenlerin ahlaklarini, oncelik ahlaka onem verenleri zaten goruyoruz.

Lütfen kavga çıkartmadan yorum yazın ya da birbirinizi aşağılamadan.
Bu forumda seviyesiz ve bilgisiz ergenler var. Kim ustune aliniyorsa artik. Ne felsefeden, ne tartismadan, ne saygidan anlıyorlar. Onlarin yuzunden felsefe kategorisi oldu.

Kime göre? Bir sürü filozofun ahlak anlayışı var. Bana göre dersen...

Hayir. Aralarında dogrudan hiçbir alaka olmayan degerlerdir. Dinler insanları kısıtlamaktan oteye gidemeyen ogretilerden oluşurken, ahlak insanın özgür iradesinden Doğan bir degerdir.

Bunu neye dayandırdınız?
Bana göre ahlak sonradan gelme bir şeydir büyüdüğün ortam, arkadaş çevresi, televizyon, sosyal medya, ülkendeki toplumun çoğunluğunun düşündüğü, ailenin sana öğretileri gibi birçok nedenden oluşur.

Her Doğan, İslam fıtratı üzerine doğar. Sonra anne, babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.

Dinimiz İslam'ın kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim ve peygamberimiz Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem'den gördüğümüz, öğrendiğimiz; cevabını bulamadıklarımızın doğruluğunu da aklımızla bulmakla yükümlü olduğumuz tutum ve davranışlardır.

Ahlak toplumun dayattığı bir kavramdır. Eğer insanlığın özüne dönersek içgüdüler hariç ahlak diye bir şey yoktur. Din ile ahlak arasında kuvvetli bağlar vardır. Benim fikirlerime göre dinler yoksul kesimi elindeki ile yetinmesini sağlamak, öbür dünya inancı ile çok kısıtlı bir hayat yaşamları üzerine kuruludur. Böylece bir kesim çok iyi bir hayat sürerken orta-düşük kesim sürekli fakirlikle boğuşu. Bu kesim okuyamadığı için gerçeklerin farkına varamaz. Yani din ile ahlak arasındaki bağlar genellikle sömürüdür. Bunları kendi fikirlerime göre yazdım. Genelleme yapmamakla birlikte kimseyi de kırmak istemem.

Hayir. Aralarında dogrudan hicbir alaka olmayan degerlerdir. Dinler insanları kısıtlamaktan oteye gidemeyen ogretilerden oluşurken, ahlak insanın özgür iradesinden dogan bir degerdir
Oncelik dine onem verenlerin ahlaklarini, oncelik ahlaka onem verenleri zaten goruyoruz.

Bu forumda seviyesiz ve bilgisiz ergenler var. Kim ustune aliniyorsa artik. Ne felsefeden, ne tartismadan, ne saygidan anlıyorlar. Onlarin yuzunden felsefe kategorisi oldu.
Bence asıl seviyesiz ergen sensin. Çok ağır konuşmak istemiyorum ancak, sen bir dini, ona mensup kişilere bakarak mı yargılıyorsun? Alışkanlığın böyle midir? Kendi nefsine ağır gelen kurallara sahip her şeye yanlış dersek dünya nasıl bir hal alır sence?

Bence asıl seviyesiz ergen sensin. Çok ağır konuşmak istemiyorum ancak, sen bir dini, ona mensup kişilere bakarak mı yargılıyorsun? Alışkanlığın böyle midir? Kendi nefsine ağır gelen kurallara sahip her şeye yanlış dersek dünya nasıl bir hal alır sence?
Dine yaşayan kişiler ile bakmak daha doğrudur efendim. Çünkü insanlarda nasıl bir etki oluşturmuş ya da insanlar bir açık bulmuş mu diye. Bence tartışma çıkarmadan gayet güzel bir şekilde felsefi bir sohbet yürütebiliriz. Tatsızlığa gerek görmüyorum. 🙂

Dine yaşayan kişiler ile bakmak daha doğrudur efendim. Çünkü insanlarda nasıl bir etki oluşturmuş ya da insanlar bir açık bulmuş mu diye. Bence tartışma çıkarmadan gayet güzel bir şekilde felsefi bir sohbet yürütebiliriz. Tatsızlığa gerek görmüyorum. 🙂
Amacım tartışmak değil zaten. Bu arkadaş, dinin kurallarına uymayıp sapıtmış kişileri örnek göstererek, saçma sapan bir şekilde İslam dinini yargılıyor. Ülke üzerindeki kurallara uymayıp, yasaları çiğneyen ve insan öldüren bir çoğunluk var. Biz bunlara bakarak ülkedeki kuralların yanlış olduğunu söyletebilir miyiz? Yukarıdaki arkadaşın yaptığının bu örnekten farkı yok.

Konuda kavga çıkarmayın diyen kişinin, birisinin isim vermeden gördüklerine göre yaptığı genellemeye bozulup kavga çıkarması ironik olmuş. 🤣

Ahlak, kültürel olarak toplumlara göre değişen kavramlar bütünüdür.
Bunu Pokemon Ferhat'a mı dediniz? Göndermeleri hiç anlayamam da :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı