Ahşap Kasada Ne tür ahşap kullanmalıyım?

Keman yapan ustalara git. Onlar belki yapabilir. Ama onun maliyetine vereceğin paraya GTX780Ti'lı sistem toplanabilir.

Ben Youtube'de bir video izledim. Adam akvaryum içine anakartı montaj yapıyor. Daha sonra içine sıvı yağ döküyor.
Bende senin gibi farklı olmak istiyordum. Gittim hemen bime aldım filan. Gayette iyi çalıştı ama ben okuldayken küçük çocuklar gelmiş bize. Çocuklar bir düşürüyor akvaryumu her şey gitti. Elimde güç kaynağı ile işlemci kaldı.

CNC makinesi ile tasarımını birebir yaptırabilirsin. Soğutma için buzdolabı prensibini kullanarak mini bir sistem oluşturabilirsin, ama elektrik tüketimi fazla olabilir soğutmak için. İyi bir tasarım için üç kural aranır "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik). Yaptığın tasarım kullanışlı ise sağlam ise ve güzel ise uygulamaya değer, fakat söz konusu bir bilgisayar kasası olunca, ben ar-ge için ciddi miktarda para harcayıp bize ürün sunan bu işi yapan firmaları tercih ederim. Ayrıca ahşap ısıyı hapseder, muhafaza eder, metal kullanmanın asıl amacı, özellikle hard disk'lerde; ısıyı kendi üzerine alıp chip'i soğutmak. Atıyorum metal kaplı bir harici disk'in kabı ısınıyorsa bu iyi bir şeydir. Pasif soğutma da diyebiliriz buna. Bu yüzden aynı mantıkla kasada da metal kullanmak daha kullanışlı ve akıllıca olacaktır. Farkında olmadan soğutma sistemin bozulursa o ahşap transistor saunası olur :D

Ahşap kasa sistemini sıcak tutar ve buda en büyük dezavantajıdır ama fan yerlerini iyi ayarlayabilirsen ve ahşabın içini soğuk tutacak bir şey ile kaplarsan olabilir gibi geliyor.
Ahşabın ısı konusunda yalıtkan olması benim için bir avantaj aslında burada.
Isıyı etrafa yaymadan, tamamen kontrol
CNC makinesi ile tasarımını birebir yaptırabilirsin. Soğutma için buzdolabı prensibini kullanarak mini bir sistem oluşturabilirsin, ama elektrik tüketimi fazla olabilir soğutmak için. İyi bir tasarım için üç kural aranır "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik). Yaptığın tasarım kullanışlı ise sağlam ise ve güzel ise uygulamaya değer, fakat söz konusu bir bilgisayar kasası olunca, ben ar-ge için ciddi miktarda para harcayıp bize ürün sunan bu işi yapan firmaları tercih ederim. Ayrıca ahşap ısıyı hapseder, muhafaza eder, metal kullanmanın asıl amacı, özellikle hard disk'lerde; ısıyı kendi üzerine alıp chip'i soğutmak. Atıyorum metal kaplı bir harici disk'in kabı ısınıyorsa bu iyi bir şeydir. Pasif soğutma da diyebiliriz buna. Bu yüzden aynı mantıkla kasada da metal kullanmak daha kullanışlı ve akıllıca olacaktır. Farkında olmadan soğutma sistemin bozulursa o ahşap transistor saunası olur :D

Bunu bende biliyorum ama benim aklımdakiler farklı, umarım anlatabilirim.

Ben aslında burada ahşabın yalıtkanlık özelliğini, tam bir ısı kontrolü avantajına dönüştürmeyi düşünüyorum.

Isının istediğim gibi yönetilerek dışarı çıkmasını istiyorum ve bu açıdan ısı iletkenliği olan bir materyal işime yaramaz. Cünkü istemediğim yerlerde istemediğim miktarlarda ısı dağılımı olur, kısacası, iyi bir tasarım, ince hesaplarla yerleştirilmiş özel fanlarla birlikte kasanın ahşap olması bir avantaja dönüşebilir aslında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klasik ve hatalarla dolu, mükemmellikten uzak standart ya da standartların dışını çok az miktarda çıkmış tasarımlar bunlar. Basit.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı