Aile baskısı

Keşke bende zamanında ailemi dinleseydim de ders çalışsaydım. Belki şu an üniversite'de olurdum. Hala olabilirim ama en azından yaşıtlarım ile giderdim. Ailen ile konuşup onlara; haklı olduklarını, ders çalışıp bilgisayara geçtiğini söyle. Eğer notların yüksek ise notlarını da gösterebilirsin.

Dostum aynı ben de senin gibi baskılara maruz kalıyorum ama iyi ki kalmışım ve kalmaya devam ediyorum. Yaşıtlarıma göre baktım mı hep bir adım öndeyim ve insanların özenerek baktığı maşaallah denilen insan oluyorsun. Bunların hepsini babama borçluyum ve ona çok minnettarım şu an. Bana da bilgisayar oynamama, telefondan oyun oynamama, kitap okuma, erken yatma veya yemek başında telefon baktırmamaları bile büyük bir şey. Yemekte ailecek muhabbet ediyoruz sonuç olarak ve birçok aile bunları yapmıyor gerçekten kötü bir durum. Yani şu yaşadıkların çok güzel bir şey senin ailen adına çok sevindim ben şahsen. Şu an ergenliktesin büyük ihtimal tam doğru düzgün kavrayamayabilirsin ama ileride ben gibi ailene karşı büyük bir sevgi besleyeceksin ondan eminim.

Dostum şükret bence.

Selamlar, uzun süredir yaşadığım aile baskısını artık sabırım kaldırmıyor. ödev yap, okula git, bilgisayara asla oturma, gözlerin zaten bozuk miyopsun git ödev yap, kitap oku gibi sayamiyacağım kadar fazla şey var.
  1. Ödevlerimi zaten yapıyorum ve ailem ödevin bittiyse git kitap oku diyor kitapları sevmem sadece manga türünü severim ve hiç mangam yok onu da sadece PC'den okuyabiliyorum ama PC izin saatim bir de izin saati diye bir şey koydular Max 2 saat başka yok yasak yani okuyamıyorum.
  2. Evet PC'de çok duruyorum miyopum sağ gözüm 3 sol gözüm ise 4 numara ama evdeki tüm kitapları zorla okumama rağmen yine illa PC'den çık ödevin varsa onu yap ya da kitap oku diye tutturuyolar.
  3. Bunu anlatmama gerek yok kitap olayı.
  4. Herhangi bir öneriniz var mı sadece aile değil öğretmen baskısı vs. kitap oku baskısı ödev yap baskısı gözlerin için PC'den çık baskısı okul baskısı sınav baskısı dışarı çıkamama sıkıntısı tek eğlence kaynağım PC'nin kısıtlanması yani ne desem herhangi bir öneriniz var mı?
Banada ne zaman pc geçip oyun açsam kitap oku diyorlar. :(

Kitaplarla barışman gerek. Çok problem yaşarsın. Ben üniversiteye kadar hiç kitap okumadım. O kadar problem yaşadım ki. Kendimi ifade etmekte zorlanıyordum. Şu an 3. sınıftayım 600 kitaplı bir kitaplığa kavuştum. Şu anda beni dışarıda konuşurken veya konferans verirken gören insanlar ağzı açık dinliyorlar. Bilgisayar oyunu konusunda bir şey diyemeyeceğim benim belki de sizin yaşınızdayken doğru dürüst oyun oynayacak bilgisayarım bile yoktu. Ben ilk defa bu sene kendim para kazanmaya başlayınca oyun bilgisayarı toplayabildim. Oyunu takmayın üniversitede bol bol zamanınız olacak. Artık yeter biraz dışarı çıkayım hava alayım diyeceksiniz. Derslerinize çalışın ve bol bol tekrar yapın. Kitap okumaya da ağırdan başlayın 20 sayfa kadar okuyun ilk başlarda. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Yukarıdaki arkadaşların dediklerine harfiyen katılıyorum. Bence ailen senin iyiliğini istiyor. Bende senle aynı durumdaydım ve keşke onları dinleşey mişim diyorum.

İyiliğini isteyen bir aile yasak koymaz. Elbette ders çalışması gerekli ancak bilgisayar yasağı koyması çok saçma kitap okuma zorunluluğu da saçma. Her şeyini yaptıktan sonra gidip oturabilir bilgisayarına.

Haklılar mı? Yasak koymak dünyanın en saçma şeyidir. Kısıtlamada aynı. Yahu derslerini yaptıktan sonra gidip oynayabilir bilgisayarıyla ne var bunda? Cidden yazık kafana.
Dostum aynı ben de senin gibi baskılara maruz kalıyorum ama iyi ki kalmışım ve kalmaya devam ediyorum. Yaşıtlarıma göre baktım mı hep bir adım öndeyim ve insanların özenerek baktığı maşaallah denilen insan oluyorsun. Bunların hepsini babama borçluyum ve ona çok minnettarım şu an. Bana da bilgisayar oynamama, telefondan oyun oynamama, kitap okuma, erken yatma veya yemek başında telefon baktırmamaları bile büyük bir şey. Yemekte ailecek muhabbet ediyoruz sonuç olarak ve birçok aile bunları yapmıyor gerçekten kötü bir durum. Yani şu yaşadıkların çok güzel bir şey senin ailen adına çok sevindim ben şahsen. Şu an ergenliktesin büyük ihtimal tam doğru düzgün kavrayamayabilirsin ama ileride ben gibi ailene karşı büyük bir sevgi besleyeceksin ondan eminim.

Bence 16 yaşında bu kadar baskı saçma tamam LGS de vs. olabilir ama sanırsam lise 2 de. Lise 2 de bu kadar baskı çok saçma önemli bir sınavı yok bir şeyi yok her şeyini yaptıktan sonra bilgisayara oturabilir bence.

Aile yapın o bro, saygı duyacaksın haklısınız diyeceksin ama alabildiğin tüm tavizleri de almaya calısacaksın. Karsı cıkar anarşiyi tercih edersen çatışma yaşarsın bu da hem sana hem de aile ilişkine zarar verir. İyi bir siyaset ile orta yolu bul ve o şekilde üniversiteye kadar yaşa. Sen 16 yıllık bir ağacsın onlar tahminime göre 40 50, senin onlara uyum sağlaman onların sana uyum sağlamasından 3 kat fazladır.

Ben burada "aile baskısı" göremedim, aksine doğru şeyi yapıyorlar. Gerçek baskıyı görmek istiyorsan Technopat'taki diğer konulara bakmanı öneririm.

16 yaşında gelmişsin, 2 yıl sonra üniversite sınavı var. Hala ailen sana ders çalış mı diyor? Bir şeyler gönülden gelmeli. Zorla değil.

Öncelikle ailen senin iyiliğinin istiyor bunu bil sonra 16 yaşından yaklaşık 2 yıl sonra üniversite sınavı var 2 3 saat bilgisayar gayet normal üniversiteyi kazanınca gece gündüz bilgisayar oyna kimse sana karışamaz karışmamalı (bu durum iyi bir üniversiteyi kazanmaktan geçiyor) yani demem o ki aile baskısı elbette olacak siz derslerinize çalışmaya devam edin sıkın dişinizi.

Geri
Yukarı