Aile içi şiddete karşı ne yapabilirim?

O kadar abartılacak bir şey değil, çevremde çok daha kötü dayak yiyen tanıdıklarım oluyor ve araları gayet iyi. Bence arayı düzeltmeye çalışın. Kendi bağımsızlığınızı kazandığınız zaman ne yaparsanız yapın ama bu adam sizi zevkine dövmedi (şiddeti savunmuyorum ama benim bir kuzenim kaç yıl psikoloğa götürdüler ama aynı odada 1 saat dursanız kendi kafanızı duvarlara vurarak parçalarsınız, bazı çocuklara abartmadan şiddet uygulanabilir) bunu unutmayın. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla babanız iyiliğiniz için sizi azarlarken karşı çıkıp yumruk atmışsınız, bunun savunulacak bir yanı olduğunu sanmıyorum.

Hayır babamla konuşuyorduk gülüşür gibiydik öyle hatırlıyorum şakalaşır gibiyken elim biraz sert gitmiş sanırım. Tamam ben hatalıydım diyelim. Ama sadece bu değil ki. Abartılacak bir şey değil mi? Çok şey diyesim geldi de yazamadım.

Merhaba. Benim “babam” pek iyi biri değil sanırım. Bana vurmuşluğu bayağı vardır. Tokat atıp kulak zarımı delmişti bir keresinde basınçtan dolayı oluyormuş sanırsam. Sadece bu da değil bana ve diğer aile üyelerine psikolojik ya da fiziksel olarak zarar veriyor bazen. Ne yapabilirim? Nasıl kurtulurum bundan? Hala ona karşı saygılı olmalı mıyım?
Baban seni ciddiye alıyorsa "Anca vurarak söz geçirebiliyorsun." emeye dene. Bende işe yaramıştı.

Hayır babamla konuşuyorduk gülüşür gibiydik öyle hatırlıyorum şakalaşır gibiyken elim biraz sert gitmiş sanırım. Tamam ben hatalıydım diyelim. Ama sadece bu değil ki. Abartılacak bir şey değil mi? Çok şey diyesim geldi de yazamadım.
Galiba yediğiniz dayaktan yaşanılanları unuttunuz yada gerçeği saptırmaya çalışıyorsunuz.
Düzenleme: Son olarak babanız sizi zevkine dövüyorsa veya döverken aşırı abartıyorsa gidip ailenizdeki güvendiğiniz kişilere söyleyin, polisi veya 183 ü arayın ama yaptığınız yanlış yüzünden sizi azarlıyorsa bence karşı çıkmak yerine babanızın söylediklerini anlamaya çalışın. Ben istediğimi yaparım kimse bana karışamaz kafasında gidemezsiniz babanızın evinde.

Son düzenleme:
Saygısızlık yaptı diye çocuğun kulak zarını patlatmasımı lazım? Küçük bir dayak atıp geçer normal bir insan maksimum.

Bilerek yapmadığına %90 eminim, benim halam, amcamın kulağının yarısını yırtmıştı çekerken yaramazlık yaptı diye. Bazı kişilerin elinin ayarı olmuyor.
Çok aşırı hızlı bir yumruk atmadım. Ben o şekilde düşünüp vurmadım niyetim yanlış değildi. O yanlış anladı galiba ama tek bu değil demiştim zaten. Ayrıca bu yaşanırken 14 yaşındaydım.
Kusura bakma ben burada babanı savunmuyorum ama olayları tek taraflı dinleyince kimseye güvenmiyorum, aynı olayları kuzenimde yaşadığı için böyleyim, bana anlattıklarıyla gerçekte olanlar arasında dağ kadar fark vardı ve şu anda ona olan güvenim 0.

Asarım keserimcidir biraz. Yüzde 90 emin misiniz? Burada kulak zarımı delmek için bunu düşünüp vurmasımı mı gerekiyor? Sonuç olarak sert bir tokat atmış bana. Doktordan çıkınca bir dahakine bla bla gibi bir şey demişti galiba. Yanlış hatırlıyor da olabilirim aklımda kalmadı pek yakın zamanda olmadı çünkü. Ama yaptığından mahcup değildi pek. Özür falan dilemedi.
Kardeşinize vurduğunu belirttiğin halde neden hala size vurmuş gibi olayları anlatıyorsunuz ? Valla kafam allak bullak oldu umarım arayı düzeltirsiniz.

Geri
Yukarı