Ailem beni kabul etmiyor

Local Cahpe

Hectopat
Yer
Bursa
Ailem beni kabul etmiyor.
Ben ise onlar yüzünden kaybettiğim hayatımı devam ettiremiyorum.
Ailemin aşırı büyüttüğü okul sınavı var, ben ise psikolojik sıkıntılarım olduğundan beynim ders vs. almıyor ve hiçbir şeye hazır değilim.
"Tatil" içerisindeyiz ve benim dışımda nerdeyse bütün sınıf arkadaşlarım ders çalışıyor. Ben istesem de ders çalışamıyorum ve günlerim bomboş geçiyor. Artık sosyalleşmede zorluk çekiyorum açıkcası.
Hayata nasıl devam edebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Önemli ve büyük kararlar verme vakti gelmiş. İki seçeneğin var;
  • Sınava çalışıp akademik başarı elde edeceksin.
  • Mesleğin üzerine yoğunlaşacaksın.
Hocam istesemde derslere çalışamıyorum. Anlatması biraz zor ama şöyle, yöntemi bilsemde çözemiyorum. Çalışsamda hatırlamıyorum.

Meslek üzerine yoğunlaşabilirim ama ailem beni aşırı sınırlandırıyor.

Liseye geçiş sınavı mı üniversite sınavı mı ? Üniversite ise mezuna kalmayı düşünebilirsin. Benzer durumları yaşadım. Ama herkesin sorunları aşma yolu farklıdır. Bu bir süreç. Biliyorum ders çalışmak, ders çalışma düzeni oturtmayan bir insana çok zormuş gibi geliyor ama düzene alışınca aslında o kadar da zor olmadığını göreceksin. Öncelikle bunu istemen gerekiyor. Ve bence bu yaşlarda büyük kararlar alma, üniversiteye git. Kaybedeceğin çok bir şey olmaz eğer ki kafanda başka yapmak istediğin planların yoksa. Planların varsa bile bunu gerçekleştirmen için bence çok güzel bir zaman üniversite zamanların. Bol bol boş vaktin olacak. Sadece şunu bil, bu yaşadıkların doğal şeyler ve senin gibi bir çok insan bu süreçlerden geçti, geçiyor ve geçmeye devam edecek. Yalnız hissetme bu yüzden. Biliyorum çok zor bir süreç ama en azından üniversiteye gidince ailenden uzaklaşıp biraz olsun rahatlayabilirsin. Bunu istesen de istemesende yapmak zorundasın. Kendine bir iyilik yap ve en azından güzel bir şehirde istediğin bölümde okumak için çabala. Yoksa hem ailenle sorun yaşamaya devam edersin veya vasat bir şehirde vasat imkanlarla Üniversite hayatını geçirirsin. Hayatında tek başınasın. Ailenle ilişkinin iyi veya kötü olmasının bir önemi yok. Kendin için yap. Ailen de olsa senin için iyi olanı onlar bilemezler. Dediğim gibi eğer hayata karşı farklı planların varsa veya hiç planın yoksa bile üniversite senin için ne yapmak istediğini bulabileceğin bir yer. Motive olamıyorsan kütüphaneye gitmeyi deneyebilirsin. Ortamını değiştirirsen hem derslerine hem de mental sağlığına faydası olabilir. Bir kez daha hatırlatmak istiyorum inan bir çok insan senin süreçlerinden geçti ve etrafında gördüğün gibi atlattılar. Sen de atlatacaksın. Umarım düşündüğünden daha iyi ve daha kolay geçer bu süreç. Ders çalışmayı öğrenebilirsen bir düzen tutturursan hem hayatında bir hedefin olduğu için hem de üzerine düşeni yaptığın için huzurlu hissedeceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı