Ailem çok üstüme geliyor

Arkadaşlar 17 yaşıma basacağım. Şurada bir senem kaldı ama artık dayanamıyorum. Sürekli darlama, aşağılama, emir verme var evde. Her akşam kavga etmekten yoruldum yani. Gidip yatağımda uzanamıyorum bile. Gece dışarı işi falan hiç yok. Annem kendini tanrı gibi zannediyor olmalı davranışlarını bir görseniz. Bir de en ufak bir olayda hemen telefon yasaklama var. Hala küçük çocuk gibi muamele görmem ağrıma gidiyor yani. Artık bir umudum kalmadı evde ama şu bir seneyi bile geçirebileceğimden emin değilim. Yaşı büyük abilerimden tavsiye bekliyorum. İçime ata ata bir hal oldum. En kötü okulumun rehberlik servisinden yardım alırım. Okulda bir ton insanla uğraşıp üstüne bunlarla uğraşmak çok yorucu.
Hocam sanırım lise sondasınız üniversite sınavına sıkı bir şekilde çalışıp şehir dısında iyi bir üniversite kazanırsınız böylece aile baskılarından uzaklaşmış olursunuz.

Arkadaşlar 17 yaşıma basacağım. Şurada bir senem kaldı ama artık dayanamıyorum. Sürekli darlama, aşağılama, emir verme var evde. Her akşam kavga etmekten yoruldum yani. Gidip yatağımda uzanamıyorum bile. Gece dışarı işi falan hiç yok. Annem kendini tanrı gibi zannediyor olmalı davranışlarını bir görseniz. Bir de en ufak bir olayda hemen telefon yasaklama var. Hala küçük çocuk gibi muamele görmem ağrıma gidiyor yani. Artık bir umudum kalmadı evde ama şu bir seneyi bile geçirebileceğimden emin değilim. Yaşı büyük abilerimden tavsiye bekliyorum. İçime ata ata bir hal oldum. En kötü okulumun rehberlik servisinden yardım alırım. Okulda bir ton insanla uğraşıp üstüne bunlarla uğraşmak çok yorucu.
Ayni durumdayız hocam birazcık daha disinizi sıkın

Hocam sanırım lise sondasınız üniversite sınavına sıkı bir şekilde çalışıp şehir dısında iyi bir üniversite kazanırsınız böylece aile baskılarından uzaklaşmış olursunuz.
Amacım o zaten. Başka türlü kurtuluş yok. Orada da para kazanmaya başlayıp kendi ayaklarımın üstüne basarım.

Annene ve babana karşı gelme, onlar senin her zaman iyiliğini düşünür. Yaptıklarını baskı olarak algılama, sadece seni biraz sıkı tutuyorlar. O da büyük ihtimal şımarır falan diyedir.

Ya abi şöyle deyip durmayın tamam aile her zaman saygımız var da onların yaşadığı dönemde ki yaklaşımlarını bu dönemde ki çocuklara yapamazlar kusura bakmayın yeter ya her birisi ailem beni baskılıyor dediğinde o senin ailen falan filan ya adam diyor ki her zaman aşağlıyor ne kadar kötü bir şey bu, yani her zaman iyilimizi düşünüyor o zaman her aile iyi ama bizler mi çok kötüyüz, dediğin lafa bak sıkı tutuyolar şımarırsın falan diye ne bu çocuk köpek mı az mama vereyim sonra çok ister diye

Peki sınav da kazanma umudun yoksa ne yapmak istiyorsun ? Kendine bir plan kur ki birkaç yıla kendi paranı kazanmaya başla.
Hocam bir üniversite bitirip iş bakmayı düşünüyorum. Aslında tamamen kesmedim umudumu çalışıyorum ama bir Boğaziçi falan gelmez :D
Ya abi şöyle deyip durmayın tamam aile her zaman saygımız var da onların yaşadığı dönemde ki yaklaşımlarını bu dönemde ki çocuklara yapamazlar kusura bakmayın yeter ya her birisi ailem beni baskılıyor dediğinde o senin ailen falan filan ya adam diyor ki her zaman aşağlıyor ne kadar kötü bir şey bu, yani her zaman iyilimizi düşünüyor o zaman her aile iyi ama bizler mi çok kötüyüz, dediğin lafa bak sıkı tutuyolar şımarırsın falan diye ne bu çocuk köpek mı az mama vereyim sonra çok ister diye
Katılıyorum saygım sonsuz ama biz de insanız.

Ya abi şöyle deyip durmayın tamam aile her zaman saygımız var da onların yaşadığı dönemde ki yaklaşımlarını bu dönemde ki çocuklara yapamazlar kusura bakmayın yeter ya her birisi ailem beni baskılıyor dediğinde o senin ailen falan filan ya adam diyor ki her zaman aşağlıyor ne kadar kötü bir şey bu, yani her zaman iyilimizi düşünüyor o zaman her aile iyi ama bizler mi çok kötüyüz, dediğin lafa bak sıkı tutuyolar şımarırsın falan diye ne bu çocuk köpek mı az mama vereyim sonra çok ister diye.

Hocam anne ve babanız sağ iken kıymeti bilinmeli, zamanı gelince pişman olunur. Ama ne fayda.

Amacım o zaten. Başka türlü kurtuluş yok. Orada da para kazanmaya başlayıp kendi ayaklarımın üstüne basarım.

Üniversiteyi kazanınca aileniz illa para yolliyacaktır üniversite okurken part time işe girip kendi paranızı biriktirmelisinizki üniversiteyi bitirince elinizde belli bir miktar para olacak böylece ailenizden bağımsız olabileceksiniz.

Hocam anne ve babanız sağ iken kıymeti bilinmeli, zamanı gelince pişman olunur. Ama ne fayda.

Yani diyosun ki ailemizin yanlışı bile olsa, onlar kendi fikrinde beni her zaman aşağlayıp aslında beni iyi yetiştirdiklerini zannediyorsa sorun yoktur hiçbir zaman onlara " anne baba bana böyle davranmayın siz yaptınız şey iyi zannediyosunuz ama ben ruhen ve psikolojik olarak batıyorum" dedikten sonra bile beni dinlemeyip hep aklındaki düşünceleri yapacak ben zaten okulda notlarımı gelecek kaygımı üstümde yük olarak hali hazırda taşıcam ama ailem sağ diye şükür edeceğim sen öyle yapmaya devam et.

Adamın dediği cümle aynen şu "şurada bir sene daha bakarız sonra ne yaparsan yap".
Aynısını yaşadım, neyse ki eğitimin boş olduğunu ve işverenin istihdam yapmadığını kanıtladığımda tartışmalar kesildi. Arada soruyor iş, güç, şakalaşıyoruz ama bunlar da normal şeyler. Atarım, kovarım gibi lafları sadece lafta diyorlar, yani en azından benim babam öyle yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı