Ailem Dijital Ressamlık Yapmama İzin Vermiyor

Bruz

Kilopat
Yer
Antalya
Dostlar, öncelikle hepinize saygılarımı sunuyorum. Şu anda bu sözleri yazarken ağlamakta bulunuyorum. Sebebi ise 1.5-2 senedir hayalini kurduğum Dijital Ressamlık mesleğini yapmama izin verilmemesi. Hayal gücüm ve yaratıcılık kapasitem aşırı derecede fazla olmasından dolayı bu mesleği seçtim. Hedefimde ise konsept çalışmaları yapıp ülkemi digital arting konusunda temsil etmek vardı. Ama ailem beni zorla polis, o da olmazsa asker yapmak istiyor. Ailemi karşıma alıp bu mesleğin inceliğini anlattığım zaman da lafımı aniden kesip '' Senden bir şey olmaz '' demeleri beni bu hayattan soğutma konumuna çekti. Bu konuyu açarken uyarı alabilirim lakin yine de olan ve bitenleri ifade etmek istedim. Askerlik veyahut polislik yapmak vatanıma boynumun borcudur. Ama yaratıcılık konusundaki işlevselliğim maalesef bu mesleklerle körüklenemeyecek. Hayatınızın kıymetini iyi bilin. Artık 40-45 sene boyunca yapmak istemediğim mesleği yapmak zorunda kalacağım.

Yapmak için can attığım bazı örnek çalışmalar:

borislav-mitkov-ork002b.jpg
damian-audino-travellingorcflat.jpg
ertac-altinoz-ata.jpg
johan-grenier-ork-02.jpg
ismail-inceoglu-debreli-hasan.jpg

Yobazlıkta sınır yine yok... Bir anket yapmışlar. ''Çocuğunuzun ne olmasını istersiniz'' Herkes doktor, polis, öğretmen demiş. Oldu kardeşim ülke sizin olsun biz gidelim. Son olarak Einstein' in bir sözünü bırakıyorum şuraya.
''Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.''
Aslında bu söz eğitim ''sistem''imizide özetliyor.

Ailen muhtemelen senin geleceğin için endişelendikleri için "karnını doyuracağın" işlere zorluyorlar. Para kazanamayacağını, işsiz kalacağını düşünüyorlardır. Ülkemiz için iş konusu bu alanda sıkıntılı olabilir belki. Ama yeteneğinin en iyi olduğu şeyi yapmaya çalış. Dediğin gibi çizimlerini modellemeye döküp yapacağın konsept milli bir tasarım belki ülkeye bir asker, bir polise göre daha çok katkı sağlayabilir. Yapılacak, üretilecek bir ürün için tasarım, bir oyun için modelleme hatta belki askeri alanda yapacağın bir tasarımın hayat dahi kurtarabilir. Kendine yetenek konusunda güvendiğin sürece başarılı ve mutlu olabilirsin. İstemediğin bir işi yapmaya zorlanırsan 40-45 yıl dayanman mümkün değil. İstediğin iş için A planın olsun ve buna ulaşmak hedefin olsun. Ancak yinede B planlarını, C planlarını oluştur. Ailene bu planlarını anlatırsan belki geleceğin için endişe etmezler ve anlayış gösterebilirler.

Ne yazacağımı bilemedim. Gerçekten üzücü. Bir alana ilgin var. Bu alanda çalışmaktan inanılmaz zevk alıyorsun. Bu alanda yeteneklisin. Ama sonuç olarak hayatının bu alana kaymasının geleceğinle ilgili kaygılara sebebiyet vermesi gerçekten kırıcı. Sadece şunu söyleyeceğim. Hayat bir ihtimaller küresi. Her zaman umutlu ol. Umarım Türkiye bir gün gerçekten Norveç, Kanada, İsviçre gibi ülkeler gibi olmak için çabalamaya başlar. Bir gün insanların tamamının ilgi alanlarına yönelmekten korkmayacağı bir yer olur.

Polislik iyi meslek dostum. Parası iyi, sosyal yaşantında çoğu yerde öncelik sende. 2 arkadaşım polis ve çok rahat yaşıyorlar.

20 li yaşlarının sonuna geldiğinde bu dediklerimi daha iyi anlayacaksın.

Polislik iyi meslek dostum. Parası iyi, sosyal yaşantında çoğu yerde öncelik sende. 2 arkadaşım polis ve çok rahat yaşıyorlar.

20 li yaşlarının sonuna geldiğinde bu dediklerimi daha iyi anlayacaksın.
Sevmediğin bir mesleği hayatın boyunca yapacaksın, her sabah kalktığında yatağına dönmek isteyeceksin. Öbür tarafta ise ilgili olduğun bir işi, yaparken eğlendiğin bir işi yapacaksın. Her sabah hevesle kalkacaksın. Sanırım siz sevdiğiniz bir işte çalışmıyorsunuz. Her sabah zorla kalkanlardansınız. Yoksa bu yazıya bu şekilde bir yorumla karşılık verilemezdi.
Dostlar, öncelikle hepinize saygılarımı sunuyorum. Şu anda bu sözleri yazarken ağlamakta bulunuyorum. Sebebi ise 1.5-2 senedir hayalini kurduğum Dijital Ressamlık mesleğini yapmama izin verilmemesi. Hayal gücüm ve yaratıcılık kapasitem aşırı derecede fazla olmasından dolayı bu mesleği seçtim. Hedefimde ise konsept çalışmaları yapıp ülkemi digital arting konusunda temsil etmek vardı. Ama ailem beni zorla polis, o da olmazsa asker yapmak istiyor. Ailemi karşıma alıp bu mesleğin inceliğini anlattığım zaman da lafımı aniden kesip '' Senden bir şey olmaz '' demeleri beni bu hayattan soğutma konumuna çekti. Bu konuyu açarken uyarı alabilirim lakin yine de olan ve bitenleri ifade etmek istedim. Askerlik veyahut polislik yapmak vatanıma boynumun borcudur. Ama yaratıcılık konusundaki işlevselliğim maalesef bu mesleklerle körüklenemeyecek. Hayatınızın kıymetini iyi bilin. Artık 40-45 sene boyunca yapmak istemediğim mesleği yapmak zorunda kalacağım.

Yapmak için can attığım bazı örnek çalışmalar:

Eki Görüntüle 626489Eki Görüntüle 626490Eki Görüntüle 626491Eki Görüntüle 626493Eki Görüntüle 626494
Bence çalışıp üniversite sınavından güzel bir sonuç almak için çabalarsanız sizin için güzel fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.

Sevmediğin bir mesleği hayatın boyunca yapacaksın, her sabah kalktığında yatağına dönmek isteyeceksin. Öbür tarafta ise ilgili olduğun bir işi, yaparken eğlendiğin bir işi yapacaksın. Her sabah hevesle kalkacaksın. Sanırım siz sevdiğiniz bir işte çalışmıyorsunuz. Her sabah zorla kalkanlardansınız. Yoksa bu yazıya bu şekilde bir yorumla karşılık verilemezdi.

Açıkçası işsizim şuan. 😄 Yahu tabi ki sevdiğin meslekte çalış. Çalıştığın mesleği sev eyv. Ben bişey demedim ki..

Polisliğin sanıldığı kadar korkutucu bir meslek olmadığını vurguladım.

Açıkçası işsizim şuan. 😄 Yahu tabi ki sevdiğin meslekte çalış. Çalıştığın mesleği sev eyv. Ben bişey demedim ki..

Polisliğin sanıldığı kadar korkutucu bir meslek olmadığını vurguladım.
Olay korkutuculuk değil. Bu konuda birkaç tık hassasım. Kusura bakmayın, biraz tepki gösteriyorum. Kafadaki hayalleri bitirmek kolay iş değil. Türkiye'de çok sık rastlanan bir durum olsa da hiç normal değil. Hayallerin peşinden koşulması gerektiği fikri ancak normal kabul edilebilir.

Olay korkutuculuk değil. Bu konuda birkaç tık hassasım. Kusura bakmayın, biraz tepki gösteriyorum. Kafadaki hayalleri bitirmek kolay iş değil. Türkiye'de çok sık rastlanan bir durum olsa da hiç normal değil. Hayallerin peşinden koşulması gerektiği fikri ancak normal kabul edilebilir.

Şimdi arkadaşa hayallerinin peşinden koş asla bırakma, bu hayat senin demek içimden gelmedi açıkçası. Zaten tonla insan ona bunu söyleyecek. Ben biraz mantık biraz rahatlık açısından baktım olaya. Siz de çok haklısınız bana kalırsa. Bir de benim yorumu mu görsün arkadaş :)

Şimdi arkadaşa hayallerinin peşinden koş asla bırakma, bu hayat senin demek içimden gelmedi açıkçası. Zaten tonla insan ona bunu söyleyecek. Ben biraz mantık biraz rahatlık açısından baktım olaya. Siz de çok haklısınız bana kalırsa. Bir de benim yorumu mu görsün arkadaş :)
Bu şekilde açıklamanız daha etik olmuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı