Ailem Dijital Ressamlık Yapmama İzin Vermiyor

Kardeşim bu ülkenin gençleri olarak hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde aile baskısı gibi durumlarla yüzleştik. Şahsen ben kendi adıma da ailemle bu tip sorunlar yaşadım ancak ailelerimiz de kendi çaplarında bizim için en iyisini düşündüklerini sanıyorlar. Bunun çeşitli sebepleri de vardır. Eğitim düzeyi düşüklüğü, gelenekler ve görenekler, bağnazlık gibi. Daha çok sayarız ancak tek bildiğim var ki elbette bu düşüncelerinin arkasında kötü niyet yok. Evladısın sonuçta, neden senin için kötü olanı istesin? Ama maalesef ki doğru olanı yaptıklarını düşünüp hem kendilerini hem bizleri çıkmaza ve zorluklara sokuyorlar. Her Türk genci gibi ben de yüzleştim bu durumlarla. Ama hiçbir zaman başımı eğip kabullenmedim. Hep kendi istediğimi yaptım. Doğru da olsa yanlış da... Hep yanlış tercihi de yapsam en azından kendi hür irademle yaptım diyip kendime ve hayata küsmedim hiçbir zaman. Sen de öyle yap ve hedefin, hayallerin ne ise onun peşinden git. Biliyorum belki senin için zor olacak çünkü hiçbir insan ailesine sırt çevirmek zorunda kalmak istemez. Ama hiçbir şey kendinden önemli değil, ailen bile. Ki ne olursa olsun ailenin o kadar büyüteceklerini düşünmüyorum. Ama her şeye hazırlıklı olmalısın. Ebeveynlerin nasıl insanlar bilemiyorum tabi ama her türlü yardımlarını bile kesseler devam et. Gerekirse hem okur hem çalışırsın bu sayede ailene maddi anlamda ihtiyacın da olmaz.

Bir öğretmen olarak düşüncelerimi şu şekilde açıklamak ve size yol göstermek isterim. Ailenizin mantığı tipik "hayatta kalma çabası" göstergesi. Yani sabit bir gelirin olsun, hayatını düzenli bir şekilde idame ettir. Evin olsun, evlen. Klasikleşmiş bir yaşam. Ve aslında baktığın zaman garanti, sorunsuz bir yaşam şekli. Fakat onlara karşı gelerek ya da fikirlerini yok sayarak hayallerinin peşinden gidemezsin. Onlara polis asker olmadan da istediğin mesleği yaparak da bekledikleri hayatı yaşayabileceğini göstermelisin. Psikolojik olarak ailen kararını mantıklı bularak benimsemeli. Yapman gereken şey - kolay olmasa da - kanıtlamak. Yani şu an yaptığın çizimler ile iyi ya da kötü fark etmez para kazanmaya çalış. Kazandığın paraları ailenin görmesini sağla. Bu işi yapanlar hakkında, gelirleri hakkında hep hatırlatmalar yap. Böylelikle kabul etme, benimseme mekanizmasını çalıştırmış olacaksın. Bol şans.

Merhaba,
Bu mesajları 2024 yılında görüyorum.
Arkadaşımızın gösterdiği örnek çalışmaların arasında benim de bir çalışmam var.
2007-2008 yılından beri dijital illüstrasyonlar üreten, bu ülkenin dijital alanda hasbelkader bilinen bir fantastik ressamıyım. Mesleki hayatında çok mutlu olmuş ve her anlamda büyük tatminler yaşamış, yaşayan bir çizerim.
Orijinal postu atan arkadaş, lütfen bana ulaş. Mail adresim her yerde yazıyor, veya Instagram hesabımdan diyaloğa geç, konuşalım.

Umarım henüz geç değildir.

www.instagram.com/ertacaltinoz/
Sevgiler!
Ertaç Altınöz

Son düzenleme:
Merhaba,
Bu mesajları 2024 yılında görüyorum.
Arkadaşımızın gösterdiği örnek çalışmaların arasında benim de bir çalışmam var.
2007-2008 yılından beri dijital illüstrasyonlar üreten, bu ülkenin hasbelkader tanınmış bir ressamıyım. Mesleki hayatında çok mutlu olmuş ve her anlamda büyük tatminler yaşamış, yaşayan bir çizerim.
Orijinal postu atan arkadaş, lütfen bana ulaş. Mail adresim her yerde yazıyor, veya Instagram hesabımdan diyaloğa geç, konuşalım.
Yazdıklarını okurken çok duygulandım.Umarım henüz geç değildir.

Bana ulaş.
Sevgiler!
Ertaç Altınöz

Merhaba hocam, öncelikle alaka gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Yaklaşık 3-4 yıldır dijital ortamda eskiz çalışmaları yapıyorum. Pandemi döneminde de discord gibi platformlar aracılığıyla para karşılığında insanlara logo, tarot gibi çizimler yaparak geçimimi sağladım. Bir yandan üniversite okuduğumdan dolayı ara verdim çalışmalara. Geçmişte açtığım konuya dönerek ilgi gösterdiğiniz için tekrardan teşekkürler. Sizin bu forumda üye olduğunuzu bilseydim sizi etiketlerim çiziminiz için. Yanılmıyorsam ArtStation'dan almıştım çalışmanızı. Bu arada çizim portföyümü de aşağıya bırakıyorum.

Merhaba,

Buraya üye değildim, size mesaj yazabilmek için bugün üye oldum.

İşin sırrı hiç vazgeçmeden daima çalışmakta, o kadarını söyleyebilirim.
Portfolyonuz küçük, ama görebildiğim kadarıyla gelişmeye gayet açık. Vazgeçmeyin.

Herhangi bir konuda çıkmazlar veya bilinmezleriniz olursa da bizlere ulaşmaktan asla çekinmeyin. Hepimiz aynı yollardan geçtik. Mail adresim DeviantArt hesabımda var, sosyal medyalarım da aktif.
Yardım, öneri gerekirse seslenmekten çekinmeyin.

Ne yapıyorsanız yapın, onu içinizden gelerek yapın. Hayatınızı sevdiğinizle işle meşgul olarak geçirmeniz dileğiyle.
Sevgiler!
EA

Son düzenleme:

Geri
Yukarı