Ailem yüzünden hayallerimi gerçekleştiremiyorum

Birisinin kardeşimize gerçekleri söylemesi lazım. Ne olursa olsun oku abicim. Binde bir tane örnek var diye senin de aynı şansa sahip olacağını sanma. Okula da yalnızca öğretim gözü ile bakma, kendini kültürel anlamda da geliştirmeye bak.
Dipnot: Oyununu yapma demiyorum ama dengeyi kurmayı bil.
Dipnot 2: Arkadaşa tavsiye verenlerin ütopyalarından çıkmasını istiyorum. Hatırlatayım, Türkiye'de yaşıyoruz.

Bizim toplumda enteresan bir şekilde istisna olanı kuvvetlendirme ve istisnai durumlar üzerinden ilerleme şeması çizme hastalığı var. Geri kafalı (!) olarak isimlendirdiğiniz bu insanlar, söz konusu ideallerin canhıraş çalışılarak elde edileceğini öngören insanlar. Elde etmek istediğiniz ideale artık binlerce ve hatta yüzbinlerce insanın erişmek istediğini unutmayın. Dünya artık eskisi gibi bir yer değil ve dünyada kariyer sahibi olmak ve zengin olmak isteyen herkes belirli bir eğitim seviyesini üst düzeyde bitirerek başarmak durumunda. Aradaki istisnai durumları sakın kendinize örnek olarak almayın. Çünkü bu fikirler sizin aklınıza gelene kadar zaten çoktan birileri bu fikirleri uygulamaya dökerek temel altyapılarını hazırlamaya başladı bile.
Hayalinizde oyun yapmak varsa bunun yolu yaz aylarında çalışmaktan geçmez. Çok idealistseniz ilk önce sevdiğiniz işin temellerine delicesine sarılmanız gerekiyor. Bunun yolu da derslerinize çok iyi çalışıp Türkiye'nin en iyi okullarını kazanmaktan geçer. Bunla da kalmaz, bu okullarda çok iyi not ortalaması tutturup yurt dışı gibi imkanlardan devlet bursları, araştırma projeleri gibi uygulamalarla faydalanmanız gerekir. Ancak bu, sizi sevdiğiniz işte ehil biri kılar. Yoksa her 3 gençten biri zaten çok iyi oyun yapmak isteyecektir.
O yüzden size tavsiyem ailenizle tartışmayı bırakıp derslerinize sıkı çalışmanız ve bu sayede kendi başarı öykünüzü hazırlamanız.

Birisinin kardeşimize gerçekleri söylemesi lazım. Ne olursa olsun oku abicim. Binde bir tane örnek var diye senin de aynı şansa sahip olacağını sanma. Okula da yalnızca öğretim gözü ile bakma, kendini kültürel anlamda da geliştirmeye bak.
Dipnot: Oyununu yapma demiyorum ama dengeyi kurmayı bil.
Dipnot 2: Arkadaşa tavsiye verenlerin ütopyalarından çıkmasını istiyorum. Hatırlatayım, Türkiye'de yaşıyoruz.

Biraz.

Başlıkta da dediğim gibi hayalimi ailem yüzünden gerçekleştiremiyorum. Hayalimde bir oyun yapmak ve ailemi buradan kurtarmak istiyorum ama babam benim 50-100 TL kazanacağımı sanıyor ve boş boş hayaller kurma diyor. Yaz tatilinde 3 ay boyunca oyun yapmaya çalışacaktım bunu aileme söyledim babam direkt dedi ki ben seni dershaneye yazdırdım dedi (yaz için) bende inkar ettim. Boş boş şeylere yollama ben para kazanmak için yazılım öğrenmeye çalışacağım dedim zaten her zaman okulların boş şeyler olduğunu affedersiniz ama bir şey öğretmediğini düşünürüm. Zaten bir dahaki dönem gideceğim dershaneye ama zorluyor beni hatta diyor ki seni nüfus kayıta göndereyim ailemizden çık diyor, ben işe yaramazım zaten beni sevmediğini de söyledin vb. şeyler söylüyor ama hiçbirini söylemedim ve babamı da çok severim. Ne yapacağımı şaşırdım vallahi, dershaneye gitmek istemiyorum diye ne kadar dersem diyeyim gönderecek galiba. Yardım edin.

Onlara para kazandığını göster daha da karışamazlar.

Dostum seni çok iyi anlıyorum aynı sorunu bende dahil çoğu insan yaşıyor bu Türk aile yapısı ile ilgili bir sorun ve kolay da bir şey değil bir zihniyeti değiştirmek sana tavsiyem eğer kendine inanıyorsan hedeflerine ulaşmak için içindeki o enerji o disiplin varsa kendi bildiğin yoldan devam et derim eğer aileninde düşüncelerini değiştirmek istiyor isen onlara başardığın bir şey sunmalısın eminim fikirleri değişicektir (bu çocuk bir şeyler deneyip başarıyor bir bildiği vardır herhalde) gibisinden bir fikir oluşabilir kafasında diyeceklerim bu kadar.
Bende sunmak isterim birşeyler ama bilgisiyarımı elimden alcaklarmış gitmezsen ama gidersemde tüm günüm mahvoluyor zamanım kalmıyor artık napıcam valla şaşırmış haldeyim

Yeni konular

Geri
Yukarı