Ailemin bayramını kutlamadım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana ergence geldin ama hadi hayırlısı... Ailenle olan sıkıntıların sana bayramını kutlamayacağın anlamına gelmiyor. Nezaket, terbiye denen bir şey var; insanı insan yapar. Ayıp ediyorsun...
Benim oğlumda ergen yaşta ama ne etmekse bana böyle davranmıyor? Ve/ya herhangi bir büyüğüne! Ergenlikle ilgisi yok bunun.

Artık çok sinirimi bozup her şeye karışmaya başladılar, 19 yaşındayım ailem yüzünden hiçbir zaman huzurlu olamadım. Bugün ne annemin ne babamın bayramını da kutlamadım. Annem biraz önce yanıma gelip bekledi, gitmesini söyledim. Bunu niye anlattım bilmiyorum kusura bakmayın ama içimi biraz dökmek istedim.
Git bayramlarını kutla sonra tepki göstermeye devam et, için rahat etmez o şekil büyük ihtimal.

Onların istediği şekilde yaşamayınca sana düşman kesilebilirler. Zamanla kabullenmelerini bekle.

Onların istediği şekilde yaşamayınca sana düşman kesilebilirler. Zamanla kabullenmelerini bekle.
ne içiyorsan aynısından istiyorum. Aile içi düşmanlık komik bir yorum! Ebeveyn çocuğuna niye "düşman" kesilsin? Komik olmayın ya!

Kimse kusura bakmadın. Ben de evlat sahibiyim. Böyle evladım olsa kapının önüne koyarım!
"Böyle evlat" ne demek ki? Evlat dediğiniz şey bir ürün mü ki çeşidi ola? Bir yaşam formu bu. Ailesinden ne kadar etkilense de çevresel faktörler nezdinde (en azından var olanda böyle) daha çok şekillenen ve eğer bunu sentezleyebilirse kendine has bir düşüncesi (ya da olması gereken) olacak yani en önemli özelliği mekanik hafızasının yanı sıra mantıksal hafızası olması olan bir canlıdan söz ediyoruz. Saygının tanımına bakıldığında; birini rahatsız etmekten kaçınma yahut bir şeye dikkatli, özverili ve ölçülü davranma durumu olarak niteleniyor. O halde siz yola yeni çıkmış çocuğunuza yaverlik edip ve ona daha iltimaslı yaklaşmanız, dolayısıyla benzer saygıyı göstermeniz gerekirken niye doğrudan ondan saygı bekleyesiniz? Siz ona saygı gösterirken dahi size saygı göstermiyorsa burada çevresel faktörlerden daha çok etkilendiği ama sizin ona kazandıramadığınız bir öğreti vardır diye düşünmek daha yararlı değil midir? Bir başka şekliyle bakarsanız da bu bir süreç siz ona öğretirken aynı zamanda o size farkında olduğunuz ya da olmadığınız şekilde bazı kazanımlar katacak. Neticede çocuk yetiştirmek bir meziyet işidir.

Ha bu konuyu açan kişinin sergilediği davranış doğru mudur? Elbette değildir. Ama özel alanına (tercihlerine) saygı duyulmadığını hissedip sinirlenmiş, belki aşırı belki normal bir tavırla tepki göstermiş lakin bunu paylaşacak birini bulamamış ya da tanımadıklarıyla paylaşıp rahatlamak istemiş. Belki de birkaç saat sonra kendisi pişman olacak yahut kıyamayıp ailesi ona yakınlık gösterecek diye de düşünülebilir ama aile yapısı çok kompleks olduğu için içeriği bilmeden kendi kafamızdakiyle yorumlamak pek iyi sonuç vermiyor.

Artık çok sinirimi bozup her şeye karışmaya başladılar, 19 yaşındayım ailem yüzünden hiçbir zaman huzurlu olamadım. Bugün ne annemin ne babamın bayramını da kutlamadım. Annem biraz önce yanıma gelip bekledi, gitmesini söyledim. Bunu niye anlattım bilmiyorum kusura bakmayın ama içimi biraz dökmek istedim.

İşin ucunda para var, para aşktır para tüm dertleri çözer.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı