Ailemin beni anlamaması

Ben hayata erken atıldığım için şu an 20 yaşımda normal bir asgari ücretli vatandaşın 2.5 katı kadarını kazanabiliyorum aylık olarak. Günü geliyor işler iyiyse daha fazla bile kazandığım oluyor.
Dostum kullandığın üslüp yanlış.

Çocuğa, aile tanıdıklarının sunduğu şartlarda ağır iş yükü altında zorluklara dayanarak karakterini oluşturuyorlar demek istiyorsun muhtemelen.
Ancak çocuğa kölelik yaptırıp hakkına giriyorlar, tanıdığım çırakların maaşını bile ya asgari ücret ya da saatlik olarak veriyorlar, hatta fazlasını da veriyorlar ama bu yazık günahtır yahu.

Ayda 800₺ gerçekten çok az bir para. Üstelik meslek eğitimi, çıraklık eğitim falan da değil. Dümdüz getir götür işi ve sabah 8'den akşam 9'a kadar. Resmen ayakçılık, resmen kölelik.

Konu sahibi aile evinde yaşadığı için 5 basamaklı ücretler gibi çok büyük ücretlere gerek yok diye düşünüyorum. Minimum haftalık 1000₺ falan alabileceğin bir iş bul bence.

Hırdavatçı da getir götür yapmakti işim. Sanayide calismiyorum ki is öğreneyim desem. 13 saat ayakta durup saçma sapan tavirlara katlanip 30 TL almak insani kole yerine koyar. Kendime bu kotulugu yapmak istemedim ilk ve son gunumdu. Evdekilerle ters düştük arayip gelemeyecegimi para falan istemedigimi soyledim hakaret eder gibi 30 TL vermesinden iyidir. Küçük bir sehirde yasiyorum is olanagim cok az genelde babamin yaninda calisiyorum insaat isleri vs. bana ergen diyen arkadas bu sartlarda calisir mi acaba?

Olayın para olmadığını hala anlamamışsın, yazık. Bazı ailelerin idealleri vardır, çocuğu erken yaşta hayata atılsın isterler, bu durumda çocuğunun kazandığı para umurlarında olmayabilir. Çünkü bu süreçte edineceği tecrübe herhangi bir maddiyattan daha önemli olabilir. E tabii nereden bilecek Münih çocuğu? Sen gelmişsin hala burada boş hümanizm yapıyorsun. Komik gerçekten.
Aileleri bunları böyle yetiştiriyor sonra çocukları da böyle oluyor ürüyorlar böylece. Kardeşim, boş edebiyat yapma yok hayatı öğren zorluğunu öğren falan diye. Çocuğa kölelik yaptırmışlar senin ailen daha kötü diye bunun ailesi iyi olmuyor bu kadar dar bir bakış açısından bakma olaylara. Eğer adam gibi iş öğreteceklerse adam gibi de para verirlerdi o parayı nasıl kullanacağını da anlatırlardı. Çocuğun yaşadığı olayın hiç bir iyi tarafı yok, aksine bir anda bu kadar yük altına girdiyse zararı var. Hayat aylık 800 TL ile falan değil, eğer o aile adam gibi çocuk yetiştirecekse okuyup adam gibi bir işe girmesini isterdi 12-13 saat işe girip 800 TL almasını değil. Çocuk okuyacaksa da 12 saat işe girip asgari ücret almaz adam gibi okursa tamam mı dar bakışlı çocuk? Eski yorumlarda "adam olmak" yazmışsın bir de, adam olmak zekanı kullanamayıp hayatta hiç bir vasfı olmayıp sadece fiziksel gücünü 12-13 saat zorlayarak asgari ücret alıp, bu kötü ekonomide kendisini bile zor geçindirecek parayla aile kurmak değil. Adam olmak okuyup yüksek maaşlı işe girip "insan" gibi çalışıp aile kurup veya ailesini geçindirmektir. Daha yazacak çok şey var, senin bunu anlayacağına inanç yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı