Ailemin beni anlamaması

Babamin arkadaşının yanina ise girdim para falan konusulmamis her neyse. Ters ters konusmalar bagirmalar emir vermeler havada ucuyor. İs sahibinin tek yaptigi koltugunda dizi izleyip emirler vermek.

Gün sonunda haftalığın 200 TL dedi sabah 8 akşam 9 ve meslek öğrenmelik bir durumda yok getir götür işi.

Fiyati duyunca beynim durdu eve geldigimde ise gitmem dedim kiyamet koptu. Bana ismi begendireceklermiş de babamin yuzunu egiyormusum da annem soylenmeye başladı. Siz bir şey söyleyin ya kafayi yiyeceğim sinirden cok doldum.

Köleliğe benziyor. Gitmenizi önermiyorum, kendiniz iş aramayı deneyebilirsiniz belki çalışmak istiyorsanız veya daha iyi bir iş için babanız ile konuşup dinliyor ise.

Olayın para olmadığını hala anlamamışsın, yazık. Bazı ailelerin idealleri vardır, çocuğu erken yaşta hayata atılsın isterler, bu durumda çocuğunun kazandığı para umurlarında olmayabilir. Çünkü bu süreçte edineceği tecrübe herhangi bir maddiyattan daha önemli olabilir. E tabii nereden bilecek Münih çocuğu? Sen gelmişsin hala burada boş hümanizm yapıyorsun. Komik gerçekten.

Canım arkadaşım. Adamı sen köle yerine koyuyorsun. Asıl sen anlamıyorsun. Erken yaşta hayata atılsın demek çok başka. Gider günlüğü 300 liraya bir yerde çalışır emeğinin hakkını alır. Ama haftalık 200 TL. Asıl sen anlamıyorsun. Peygamber gelip anlatsa anlamazsın zaten. Boşa konuşuyorum.

Ben lisedeyken yaz ayları akrabanın yanına verip bedavaya çalıştırıyorlardı hayatı öğreneyim diye. Keşke senin gibi ailem olsa. Ergen mentalitesi diye yorumladım kusura bakma.
Kendi ezikliğini başkaları da yaşasın diye yorumladım. Su alıp su satsa taksim meydan da günde 200tl kazanır. Keşke sende bedava çalışmasaydın belki daha farklı bir algın olurdu.

Olayın para olmadığını hala anlamamışsın, yazık. Bazı ailelerin idealleri vardır, çocuğu erken yaşta hayata atılsın isterler, bu durumda çocuğunun kazandığı para umurlarında olmayabilir. Çünkü bu süreçte edineceği tecrübe herhangi bir maddiyattan daha önemli olabilir. E tabii nereden bilecek Münih çocuğu? Sen gelmişsin hala burada boş hümanizm yapıyorsun. Komik gerçekten.

Yani hayata atılmak derken tam olarak ne kastediyorsunuz? "Bak böyle insanları köle gibi çalıştıranlar da var." gibi bir ders mi vermeye çalışıyorsunuz çocuğa?

Kendi ezikliğini başkaları da yaşasın diye yorumladım. Su alıp su satsa taksim meydan da günde 200TL kazanır. Keşke sende bedava çalışmasaydın belki daha farklı bir algın olurdu.

Bizim Türk halkının genetiğinde var bu hocam maalesef. Başkası yaşıyorsa onu sonuna kadar savunurlar kendileride yaşamış sonuçta. Şu an biz de yaşıyoruz bu sorunu. Bu konuda siyasete girmek istemiyorum.

Olayın para olmadığını hala anlamamışsın, yazık. Bazı ailelerin idealleri vardır, çocuğu erken yaşta hayata atılsın isterler, bu durumda çocuğunun kazandığı para umurlarında olmayabilir. Çünkü bu süreçte edineceği tecrübe herhangi bir maddiyattan daha önemli olabilir. E tabii nereden bilecek münih çocuğu? Sen gelmişsin hala burada boş hümanizm yapıyorsun. Komik gerçekten.

Bu köleliği nasıl savunabiliyorsunuz merak ediyorum? Bu 200 TL'lik kötü işin hiçbir kimseye faydası yok. İllaki az para alınca hayata zorluğa daha çabuk alışmış olunmuyor. Sevdiği iyi maaşlı bir işe girse daha iyi olur. Sizler gibi düşünenler yüzünden insanın hayatı düzelmez. Zorla sevmediği bir şeyi yaptıramaz kimse. İyilikle güzellikle yapılmalı her şey. Kavga ile tartışmayla hiçbir şey düzelmez.

Kendi ezikliğini başkaları da yaşasın diye yorumladım.

Ben hayata erken atıldığım için şu an 20 yaşımda normal bir asgari ücretli vatandaşın 2.5 katı kadarını kazanabiliyorum aylık olarak. Günü geliyor işler iyiyse daha fazla bile kazandığım oluyor. Ezik olduğumu da düşünmüyorum, aksine hayatta bir yer edindiğimi düşünüyorum. Kendi ezikliğini başkasıyla karıştırma derim.

Bu köleliği nasıl savunabiliyorsunuz merak ediyorum? Bu 200 TL'lik kötü işin hiçbir kimseye faydası yok. İllaki az para alınca hayata zorluğa daha çabuk alışmış olunmuyor. Sevdiği iyi maaşlı bir işe girse daha iyi olur. Sizler gibi düşünenler yüzünden insanın hayatı düzelmez. Zorla sevmediği bir şeyi yaptıramaz kimse. İyilikle güzellikle yapılmalı her şey. Kavga ile tartışmayla hiçbir şey düzelmez.
Köleliğin tam olarak ne demek olduğunu bildiğinden emin misin?

Ben hayata erken atıldığım için şu an 20 yaşımda normal bir asgari ücretli vatandaşın 2.5 katı kadarını kazanabiliyorum aylık olarak. Günü geliyor işler iyiyse daha fazla bile kazandığım oluyor. Ezik olduğumu da düşünmüyorum, aksine hayatta bir yer edindiğimi düşünüyorum. Kendi ezikliğini başkasıyla karıştırma derim.

Köleliğin tam olarak ne demek olduğunu bildiğinden emin misin?
Diğer yazdıklarıma cevap bile verememişsin. Robot gibi aynı şeyleri yazmayı bırakıp bir düşün derim, "ben neden o zaman bedavaya çalıştım?"

Çıraklık dediğiniz şey Türkiye gibi orta doğu ülkelerinde olur. Amerika'da 12 yaşındaki çocuk 4 tane evin önünün çimini biçiyor gidiyor PlayStation 5 alıyor. Sen burada 20.000 TL'yi kaç günde kazanıyorsun? Türkiye gibi orta doğu ülkelerinde ücretsiz üniversite stajı da olur, üç kuruşa lise stajı da olur. Staj yaptırdığın üç kuruş verdiğin insanın ne yol parasını ne yemeğini karşılarsın. Asgari ücret altına devet kurumlarında da çalıştırılır. Bunlar hep işte iş öğrenme ve istihdam adı altında olur. Laf edene de iş beğenmiyorsunuz, iş var çalışan yok bu millet tembel olur. Bunları söyleyenler de hümanist falan olur. Ama siz hiç suç işliyor olmazsınız. Siz hiç ahlağınızı kaybetmiş olmazsınız. Ağzında çıraklık lafları olan emin olun ki insanların emeğinden nemalananlardır. Zamanında sizi birilerinin köle olarak kullanması sizin de başkalarını köle olarak kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

Köle değil, buna çıraklık deniyor. Aile dilerse çocuğunu bir yere çırak olarak verebilir. Dediğim gibi bu durumda birincil amaç para kazanmak değil, çocuğu zorlu geleceğe hazırlamak, iş adabını öğretmektir. Boş hümanizm yapmayalım.

Kardeşim illa hayatı öyle mi öğrenecek? Ben bilgisayardan modelleme yaparak belki babanın senin maaşının 2 katını alıyorum dolarla.

Geri
Yukarı