Ailemin ders baskısı

Bilgisayar bilimi dersiniz varmış o derse giren öğretmeninle konuşmanı öneririm. Mutlaka bu alanda bilgili birini bul ve görüştür aileni aramasını sağla. Yoksa hayat böyle geçmez.

Aklımda vardı ama emin değildim teşekkürler okullar açılsın bir inşallah onu da yapacağım.

Hocam aslında babam grafik tasarım uzmanı oyun oynamak yerine oyun yapacağım dediğimde kızmıyor ama hiç yardım ettiğini söyleyemem dil öğrenmeme ve oyunu yazmama.
Bak işte buna Bruh derim. Güzel babalık vasfı. Zaten ilgili olan evladına öğretip, anlatmak yerine 3bin TL maaşlı memur olmaya zorlamak tam bir Bruh.

Bak işte buna bruh derim. Güzel babalık vasfı. Zaten ilgili olan evladına öğretip, anlatmak yerine 3bin TL maaşlı memur olmaya zorlamak tam bir bruh.

Hocam ama babam onun gibi olmamı istemiyor. Şu an aldığı maaş bir öğretmenden 1 tık fazla yani yıllarını verdiği için çok iyi bir para kazanıyor ama babama baba bana öğretsene şu Adobe uygulamalarını dediğimde benim gibi mi olacaksın diyor.

Hocam ama babam onun gibi olmamı istemiyor. Şu an aldığı maaş bir öğretmenden 1 tık fazla yani yıllarını verdiği için çok iyi bir para kazanıyor ama babama baba bana öğretsene şu Adobe uygulamalarını dediğimde benim gibi mi olacaksın diyor.
Sen ne olmak istiyorsan o olacaksın zaten? Kendi hayatın, kendi seçimlerin. Senin yerine karar veremezler.

Türkiye'de herkes diplomalı, firmaların çoğu diploma ve deneyim şartı istiyor. Diploman yoksa 1-0 geriden başlarsın, bazen İK başvurunu dikkate bile almaz, zaten tecrübesiz olursan hiç giremiyorsun, iyi bir üniversitenin sana katacağı şeyler çok fazla, hiç yoktan network edinirsin, Türkiye'de asgari ücret ile başlarsın, 2-3 yıl sonra maaşın yükselmeye başlar, ama çoğu mühendis zaten 3 yıl deneyim kazandıktan sonra yurtdışına gidiyor, ben de asgari ücret ile başladım, 3 yıl sonra kaçmıştım direkt Amerika'ya. Bilgisayar sektörü toz pembe değil, dünyanın en büyük rekabeti burada, dünyadaki tüm bu sektörü seçen insanlarla rekabet ediyorsun. Sana diplomasız giremezsin demiyorum, girersin ama milyonlarca rakibinden daha geride olursun.

Son bir şey daha. Küçük iken ailem bana Subay ol derdi her zaman. Ben hep karşı çıktım ve sonun da güzel bir meslek sahibi olunca iyi ki bizi dinlememişsin diyorlar :D.
Keşke benimkiler de Subay ol deseler hocam, ne zamandır diretiyorum halen izin vermiyorlar, o sınavlara her türlü gireceğim de girene kadar ikna edebilsem iyi olacak 😢.

Keşke benimkiler de Subay ol deseler hocam, ne zamandır diretiyorum halen izin vermiyorlar, o sınavlara her türlü gireceğim de girene kadar ikna edebilsem iyi olacak 😢.

Onlara şunu de; mutlu olduğum işi yapmama neden engel olmak istiyorsunuz de. Bakalım ne diyecekler.

Üniversite sormuyorlar mı? Dostum Türkiyedeyiz, Hakkari Üniversitesi ve ODTÜ den mezun olan kişiler bir olur mu sence?
Program yazmak veya bir işte çalışmak için üniversite diploması yazılım sektörün de gerekli değil artık o eskiden'di. Bir şirkete çalışmaya girince sana şunları soruyorlar; hangi diller de bilgin var? Referansların nedir? Hangi projelerin var diye soruyorlar. Hani üniversite okumak sana ne katar dersen çevre katar, bakış açın değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı