Ailenin alınan her şeye karışması

Hocam bu anlayış basmakalıp kafa yapısı değildir bunu belirteyim arkadaşımız 20 yaşında Bir seçim yapmış ve Aile evinde üniversite okumaya karar vermiş belki de şehir dışında yapamam Ailemi özlerim demiştir belki yada Param yok nasıl geçincem demiştir malum aile evini seçmiş ki bunun olacağını zaten biliyordu veya bilmiyorsa bile önceden tahmin etmesi gerekiyordu Her şeyin bir bedeli var maalesef ailesiyle yaşıyorsa maalesef bu durum üniversite bitene kadar veya bittikten sonra bile devam edebilir hala ailesiyle yaşamaya devam ederse bu onun tercihi farklı bir şehire gitseydi bunları yaşamazdı seçilim sonucu maalesef elden bişey gelmez artık ailesi eğer anlayışsız bir aileyse ve fikirlerine de saygı duymuyorsa ev ortamında arkadaşımızın işi zor.
Eli kolu bağlı durumda yapılan seçim onun yaptığı. İnce çizgi burada.

Keşke tek maddiyat olsa. Kimseye güven kalmadı. Sokakta rahatça bile yürüyemiyoruz. Esnafa zaten güvenemiyoruz. Daire kiralamak zor. Gıdalar maliyet bahanesiyle hem pahalı hem de kalitesiz. Bir de üniversitenin kendi zorluğu var daha, eğer iyi niyetli,kibirsiz hocaları varsa en azından hayatı bir nebze kolaylaşır. Aksi durumda psikoloji dayanmaz...
Burda size katılmaktayım söyledikleriniz doğru fakat seçilim sonucu bunları yine yaşacaktı iki taraftada aynı ıstırapları çekecekti mesela şehir dışına gitse yurtta sıkıntı çekecekti belkide yada aç kalacaktı ailesi para göndermeyecekti burdada ailesi karışmakta istediği bir şeyi alıyor ama aldığına pişman oluyor havasında karmaşık bir durum gerçekten ama burda en azından ailesine karşı çıkıp 20 yaşındayım diyip masaya vurabilmeli sonuçta artık çocuk değil aileye de bir yerden sonra yüz vermemek gerekiyor sonra cıvıtıyorlar malum düşünsenize aileniz evleceğeniz kişiye bile karışıyor yada ne bileyim motor alacaksınız karışıyorlar bir yerden sonra disiplin şart disiplin olmazsa böyle şeyler oluyor maalesef o yüzden aileyle konuşmak lazım eğer anlamıyorlarsa dinlemiyorum diyip istediğini yapacak bu böyledir bu onun tercihi ve eğer gelecekte 20 yaşında olsaydım ailemle böyle bir sorun yaşasaydım gram umrumda olmaz almaya devam ederdim çünkü bu hayata 1 kere geliyorum oda ailem hayatımı mahfetsin diye gelmiyorum ebeveynler bir yerden sonra cıvıtıyor yaşlılık mı dersiniz ruhsal değişimler mi dersiniz bilmiyorum ama önerebileceğim tek şey arkadaşımıza almaya devam etsin üzülmesinde seviyorsa ve mutlu oluyorsa aldığı şeylerden dolayı benim önerim bu şekilde.

Son düzenleme:
Burda size katılmaktayım söyledikleriniz doğru fakat seçilim sonucu bunları yine yaşacaktı iki taraftada aynı ıstırapları çekecekti mesela şehir dışına gitse yurtta sıkıntı çekecekti belkide yada aç kalacaktı ailesi para göndermeyecekti burdada ailesi karışmakta istediği bir şeyi alıyor ama aldığına pişman oluyor havasında karmaşık bir durum gerçekten.
Tamam bak. Başta dedim ya, kötünün iyisi bir seçim olmuş diye. Ehven-i şer seçimi yapmış arkadaşımız. Elinde olan bir şey değil. Ama ailesi düşünceli insanlar olsaydı bunları yaşar mıydı? Kafa yapısı işte... Nasreddin Hoca'nın fıkrası vardı, adı:''Hırsızın hiç mi suçu yok''. Aynı onun gibi. Bu genç adama yüklenmek gereksiz.

Son düzenleme:
Tamam bak. Başta dedim ya, kötünün iyisi bir seçim olmuş diye. Ehven-i şer seçimi yapmış arkadaşımız. Elinde olan bir şey değil. Ama ailesi düşünceli insanlar olsaydı bunları yaşar mıydı? Kafa yapısı işte... Nasreddin Hoca'nın fıkrası vardı, adı:''Hırsızın hiç mi suçu yok''. Aynı o misal. Bu genç adama yüklenmek gereksiz.
Yorumumu düzelttim isterseniz okuyabilirsiniz hocam evet arkadaşımızada yazık bu arada arafta kalmış seçeneğinide aile yanından yana kullanmış ona yüklenmekte şimdi yanlış.

Yorumumu düzelttim isterseniz okuyabilirsiniz hocam evet arkadaşımızada yazık bu arada arafta kalmış seçeneğinide aile yanından yana kullanmış ona yüklenmekte şimdi yanlış.
Evet gördüm. Yapabileceği koz var tabiki. Tepki göstermek. Aile tabi manipülasyon yapabilir işte ''Sen iyice terbiyesiz oldun,saygısız. Hiç örf,adet bilmiyorsun!'' Genel bir kural vardır: Bir insana gelen kötü sözleri eğer tanımadığı biri söylüyorsa pek etki etmez,umursamaz. Ama en yakınından geldiğinde psikolojisini etkiler. Eğer duygusallığını bastırabiliyorsa bundan da etkilenmez. Ama aile işi daha da ileriye götürüp:'' Sana bir daha para vermeyiz.'' gibi ekonomik şiddet uygulayabiliyor. Bir de baba dayakla tehdit de edebiliyor. Bu durumda ne yapabilir, gidip hukuki işlem yapması gerekecek. Eğer hukuk bilmiyorsa yani haklarını bilmiyorsa işi daha da zor. Bak, iş nerelere gidiyor.

Öncelikle söyleyeyim: 20 yaşındayım ve aile evinde üniversite okuyorum ama yanlış anlaşılmasın, bu durumdan şikayetçi değilim.

Ama bu yaşıma gelmeme ve kendi param olmasına rağmen hâlâ bir şeyler alırken onlara söylemem gerekiyor ve çoğu zaman da o şeyi almamı istemiyorlar. "gereksiz bir harcama.", "zaten elindeki çalışıyor." vs.

Mesela tabletim için klavye-fare almak istiyorum ama "gereksiz" olduğu için alamıyorum veya monitörümü "eskisi hâlâ çalıştığı" için yenileyemiyorum.

Bunlara rağmen almak istediğimde ise, biraz zor oluyor ama, onları dinlemediğim için kendimi kötü hissediyorum.

Sizce sorun yirmi yaşına gelmesine rağmen hâlâ kararlarına karışılmasına izin veren bende mi yoksa ailemde mi?

Ben onların ne aldığına karışamazken onlar neden benim aldıklarıma karışıyorlar?

Aile evinde üni okumanın kötü sonuçlarından biri dostum üzgünüm. Paran kendininse bu arada neden söylüyorsun ki? Bir iki istediklerini al sonra bir şey demezler. Ama paran kendi kazancınsa.

Aile evinde üniversite okumanın kötü sonuçlarından biri dostum üzgünüm. Paran kendininse bu arada neden söylüyorsun ki? Bir iki istediklerini al sonra bir şey demezler. Ama paran kendi kazancınsa.

Şu anda KYK bursundan başka bir gelirim yok ki bu yüzden örneğin beş bin TL'lik bir monitör, aynı zamanda başkaca bir gelirim olmadığı için, aileme çok geliyor. Sorun da burada zaten. Yoksa aylık 10-15 bin TL'lik bir gelirim olsa zaten bir şey demezler.

Geri
Yukarı