Ailenin çocuğuna bakma zorunluluğu

• Konuyu başlatan Silinen üye 185173
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 93
  • Görüntüleme 5B

Sizce ananız babanız size ölene kadar bakmak zorunda mı?

• Zorunda.

• Zorunda değil.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
S

Silinen üye 185173

Ziyaretçi
Selam, çok yaygın bir hatadan bahsetmek ve bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyorum. Öncelikle hata diyorum çünkü birçoğumuz doğmak istemiyor mesela ben bu konuda en önde giden olabilirim. Merak ettiğim şey şu aslında ananız babanız hata yapıp sizi dünyaya getiriyorlar ve siz yaşamak zorundasınız, en azından Müslümanlar için bu böyle çünkü intiharın sonucunu biliyoruz... Yaşamak maalesef beleş değil, bunun için yıllarca okul okuyup ardından çalışmamız gerekiyor ki kafamızı sokacak bir evimiz, yiyecek bir yemeğimiz olsun. Benim aklıma takılan şey şu aile çocuğu doğurduysa neden ölene kadar bakmıyor? Ben 17 yaşındayım ve genel olarak ülkemizde olan şeyleri yaşıyorum mesela bir kaç yıl sonra askere gideceğim ve ardından evlenip ayrı eve çıkmam bekleniyor (belki de beklenmiyordur zamanla göreceğiz). Ben bu iki şartı yerine getirmeyip evde yaşamaya devam edeceğim. Ve kazandığım paradan eve 5 kuruş destek olmayı düşünmüyorum, çünkü onların yaptığı hata zaten yeterince sıkıcı bir de kazandığım 3 5 kuruşu onlara verip hayatı daha sıkıcı hale getirmek istemiyorum. O para ile oyun almak taraftarıyım. Yıllar önce bunu yaptım da zaten tuğla fabrikasında çalışıyordum aldığım parayı Metin 2'ye yatırıyordum bir kısmını vermek zorundaydım çünkü küçüktüm ve karşı çıkamazdım. Şimdi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aile sizi dünyaya getirdi 18 yaşına kadar mı bakmalı yoksa ölene kadar mı? Bence ölene kadar.

Not: Oylamaya katılın lütfen oranı görelim.

Not 2: Büyük ihtimalle yaşım 17 ve ergensin vs. bu düşünceler normal diyeceksiniz fakat öyle değil. Ana sınıfına başladığım yıl fark etmiştim her şeyin saçma olduğunu ki o yaşımda intiharı denemiş başarısız olmuştum. (Günah olduğunu bilmiyordum.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence erkek çocuğu üniversiteyi bitirene kadar zaruri ihtiyaçlarını karşılamalılar, sonrası çocuğa kalmış. Kız çocuğuna ise eşi veya iyi bir işi yoksa ölene kadar bakmak zorundalar.

İslam'a göre de erkek çocuk kendi ayağı üzerinde durabileceği yaşa geldiğinde, kız çocuğu için ise eşi yoksa eğer ölene kadar bakmak zorundalar.

Son düzenleme:
Her doğan bebeğin 19.600 TL borçlu doğduğu günümüzde bu tarz kıstaslar anlamsız kalıyor. Bana kalırsa en azından üniversiteyi bitirene kadar çocuğa bakabilmeli. Eğer bakamayacaksa çocuk yapmasının hiçbir anlamı yok. Yaptıktan sonra hem kendisine hemde çocuğa eziyet çektirecek.

Hayır zorunda değil. Evet biz istemedik ama insanoğlu içgüdüsel olarak ürer. Tıpkı bütün hayvanlar gibi. Sen hiç yaşlılığa kadar yavrusuna bakan aslan gördün mü? Bir noktadan sonra kendi ayaklarımızın üstünde durmamız gerekiyor.
İşte bunun yanlış olduğunu söylüyorum.

Selam, çok yaygın bir hatadan bahsetmek ve bu konuda sizin görüşlerinizi almak istiyorum. Öncelikle hata diyorum çünkü birçoğumuz doğmak istemiyor mesela ben bu konuda en önde giden olabilirim. Merak ettiğim şey şu aslında ananız babanız hata yapıp sizi dünyaya getiriyorlar ve siz yaşamak zorundasınız, en azından Müslümanlar için bu böyle çünkü intiharın sonucunu biliyoruz... Yaşamak maalesef beleş değil, bunun için yıllarca okul okuyup ardından çalışmamız gerekiyor ki kafamızı sokacak bir evimiz, yiyecek bir yemeğimiz olsun. Benim aklıma takılan şey şu aile çocuğu doğurduysa neden ölene kadar bakmıyor? Ben 17 yaşındayım ve genel olarak ülkemizde olan şeyleri yaşıyorum mesela bir kaç yıl sonra askere gideceğim ve ardından evlenip ayrı eve çıkmam bekleniyor (belki de beklenmiyordur zamanla göreceğiz). Ben bu iki şartı yerine getirmeyip evde yaşamaya devam edeceğim. Ve kazandığım paradan eve 5 kuruş destek olmayı düşünmüyorum, çünkü onların yaptığı hata zaten yeterince sıkıcı bir de kazandığım 3 5 kuruşu onlara verip hayatı daha sıkıcı hale getirmek istemiyorum. O para ile oyun almak taraftarıyım. Yıllar önce bunu yaptım da zaten tuğla fabrikasında çalışıyordum aldığım parayı Metin 2'ye yatırıyordum bir kısmını vermek zorundaydım çünkü küçüktüm ve karşı çıkamazdım. Şimdi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Aile sizi dünyaya getirdi 18 yaşına kadar mı bakmalı yoksa ölene kadar mı? Bence ölene kadar.

Not: Oylamaya katılın lütfen oranı görelim.

Not 2: Büyük ihtimalle yaşım 17 ve ergensin vs. bu düşünceler normal diyeceksiniz fakat öyle değil. Ana sınıfına başladığım yıl fark etmiştim her şeyin saçma olduğunu ki o yaşımda intiharı denemiş başarısız olmuştum. (Günah olduğunu bilmiyordum.)

Gerçekten hayırsız bir evlata bakmak zorunda değil bence. Mesela çocuğun sadece okulda başarısız olması çocuğa bakmamak için geçerli sebep değil. (Yapanlar var.)

Ölene kadar hiçbir canlı bakmaz çocuğuna. Doğanın işleyişine aykırı. Sağlıksal problemleri bir tarafa bırakarak konuşursam eğer hiçbir fiziksel ve zihinsel problemin yoksa ve kendi kendine bakacak düzeyde isen kendi ihtiyaçlarını görmek zorudnasın biyerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı