Ailenin ev alması

Üniversite okumayacak mısın kardeş?
Endişem bu işte, hem ev taksiti ödeyip hem nasıl Üniversite okuyacağım? Okuyanlar var tabi ama biliyorsunuz ki Üniversite okumak için çalışsan bile yetmiyor iki işle rezil olurum.
150 bin TL gibi fiyata alacağız taksit ile 10 yıl sürecek ne kadar olduğunu bilmiyorum.

Şu an okuduğu halde işsiz kalan insanlar çok fazla milyonlarca insan var 18 yaşında hayatı tozpembe aile parası yiyen var. 18 yaşında lise bitmiş olacak lise biter bitmez bir işe girsem bile hayatımı kaydırarak asgari ücretle çalışacağım büyük ihtimalle. Okuduğum boşa gidecek ilgili olduğum her şey gidecek.

Kendini yetiştirdiğin sürece, seçtiğin mesleği iyi yaptığın sürece işsizlik yok. Yetkin insan yok maalesef. Okuduğun hiçbir zaman boşuna gitmez, buralara hiç takılma.

Benim hayatım yok mu? Tüm para bir taksite gidecek belki kız arkadaşım oldu? Belki bir yere götürmek istedim.

Senin aklına "kız arkadaş para yer", "kız arkadaşın olması için paran olması lazım" düşüncelerini sokan insanlara kızmak lazım burda. Mutlu olmak için çok çok paran olmasına ihtiyacın yok.

3 yıl sonrası için asgari ücretle başlarım diyorsun. Daha mesleğin bile belli değil, bunları düşünme yaşında bile değilsin. Sen odaklan, kendini düşün. Ailenin seni bunları düşünecek kadar baskı yapmış olması da ayrı bir ilginç. Sen biraz yanlış anlamış, fazla alınmış olabilir misin?

Ev senin üzerine olacaksa, 61 aydan itibaren evi satıp kalan krediyi kapatıp, kalan parayı istediğin gibi harcayabilirsin. Kısaca bırak 3 yıl onlar ödesin sonra ödeme planına 2 yılda sen katıl 5 yıl 1 ay sonrada evi sat.

Endişem bu işte, hem ev taksiti ödeyip hem nasıl üniversite okuyacağım? Okuyanlar var tabii ama biliyorsunuz ki üniversite okumak için çalışsan bile yetmiyor iki işle rezil olurum.

150 bin TL gibi fiyata alacağız taksit ile 10 yıl sürecek ne kadar olduğunu bilmiyorum.

Faiz ile beraber 2500TL yapıyor 3 kişi çalışıp 2500TL kirayı sana ödetmemeliler karşılarına oturup universiteye gideceğim diye konuş, universitede yük olmam de hem okursun hem çalışırsın ama kendine çalış.

800 lira oluyor.

150 bin TL'nin 800 TL taksit ödemesine imkan yok. 2500 TL olur en azından.

Ayrıca hocam şöyle söyleyeyim bu borcu ölseler bile size yıkamazlar. Kafanıza takmayın. Ev borcu ödemek istemediğinizi belirtirseniz size zorlayarak ödetemezler. Üniversiteye gidin istediğiniz bölümü okuyun. Ailenizin yardımına ihtiyacınız yok. Zaten devlet hiç vermezse 650 TL kredi veriyor(3 seneye 1000 TL'ye yaklaşır) ve KYK'da kalırsanız en pahalısı 300 TL(en fazla 400 TL olur). Kısacası onlara bağlı kalmazsınız. Ben ailemden hiç para almadan 1 yıl idare ettim hazırlık sınıfında 1. sınıfa geçince tek tük işlerde çalışarak kendime bilgisayar aldım.

Merhaba arkadaşlar. Sizden bir konu hakkında yardım almak istiyorum. Ailem taksitle ev alacak şu an 15 yaşındayım. Aile bireylerimden çalışanlar var tüm aile beraber ödeyeceğiz fakat ben 18 yaşına gelince ben ödeyecekmişim. Yardım edeceğiz diyorlar ve ben işin aslını hala bilmiyorum hepsini bana mı yıkacaklar? Yoksa laf olsun diye mi? Bilmiyorum. Şu an okuduğu halde işsiz kalan insanlar çok fazla milyonlarca insan var 18 yaşında hayatı tozpembe aile parası yiyen var. 18 yaşında lise bitmiş olacak lise biter bitmez bir işe girsem bile hayatımı kaydırarak asgari ücretle çalışacağım büyük ihtimalle. Okuduğum boşa gidecek ilgili olduğum her şey gidecek. 18 yaşından itibaren bu koca borcu üstlenmek nasıl olacak diye düşünüyorum günlerdir tabii ailem yardım edecek beraber ödeyeceğiz fakat korona var biliyorsunuz ya başlarına bir şey gelse? Beni düşündükleri için yaptıklarını biliyorum. O evi bana bırakacaklar. İşe girdim diyelim asgari ücret alacağım. Benim hayatım yok mu? Tüm para bir taksite gidecek belki kız arkadaşım oldu? Belki bir yere götürmek istedim. Sırf taksit var diye ben 10 - 15 yıl böyle mi devam edeceğim? Bilgisayar toplamak istiyordum oda artık 35 yaşında falan olur ve şu an alacağım zevki o zaman alamayacağımı da biliyorum. Sizin fikrinizi almak istiyorum fakat bazıları bal gibi çalışacaksın havasın da yanıt atıyor. Çalışmayacağım demiyorum gelecekteki hayatım nasıl olacak bilmiyorum fikir istiyorum sadece.

Hocam "18 yaşına gelince sen ödeyeceksin" diye laf mı olur, evi almaları için kafalarına silah mı doğrulttun? Sen hayatını nasıl şekillendirmek istiyorsan öyle devam et, aile bireylerin çalışıyorsa taksiti ödeyebilirler. Senin o yaşta amacın çalışmak değil, okumak.
Ciddiye alınacak bir şey değil. Sanırım dalga geçiyorsun. Tabii ki ailen ödeyecek fakat senin de yardımcı olman gerekiyor. Sonuçta sen de yaşayacaksın orada...

Yeni konular

Geri
Yukarı