Airbagin tehlikeli olduğu durumlar var mı?

Yani airbag açılmadan önce ona çok yakın durmak tehlikeli mi oluyor?
Düzgün şekilde ve ideal uzaklıkta oturursan en fazla yanağını ya da alnını sert kumaşa sürterek hafif yara yapacak kadar hasar görürsün. Bağdaş kurarak oturursan, ayaklarını torpido gözüne doğru uzatırsan, çok yakın ya da çok uzak oturursan, çocuğu öne oturtursan ya da çocuk koltuğunu koyup yastığı o koltuk için kapatmazsan tehlikeli. Sonuçta aracın içinde gerçek patlayıcıyla patlatılarak şişirilen bir şey var, bunu göz ardı edip uyluk kemiği rektumuna girenden kafası kopan çocuğa kadar bir sürü örnek var. Çok uzak oturursan da sonuçları iyi değil, sen öne gelip çarpana kadar sönmüş olacak, bir işe yaramayacak.

Merhaba dostum, doğru hatırlıyor isem 2 gün önce airbag açılmalı bir kazayı bizzat şoför olarak yaşadım. Bu kaza içerisinde airbag açılmasaydı kemerin bir anda sıkmasından dolayı vucüdüm bir yere fırlamazdı ama kafam savrulup bir yerlere çarpabilirdi. Çünkü o şok anını birazcık hatırlıyorum da; kafamı bir noktada tutan şeylerden biri airbagdi yani airbag en temelinde insan sağlığını ve kaza anında fiziksel hasarı olabildiğince düşürmeye odaklı bir sistem olduğu için airbagte bir noktada hayat kurtarıyor.
Geçmiş olsun.

"Takata" marka airbagler bir kişinin ölümüne sebep olmuştu 10 sene önce falan. Patlama sırasında nasıl olduysa metal parçalar fırlamış ve ölüme sebep olmuş. Eski bir haberdi sonra ne oldu bilemiyorum.

"Takata" marka airbagler bir kişinin ölümüne sebep olmuştu 10 sene önce falan. Patlama sırasında nasıl olduysa metal parçalar fırlamış ve ölüme sebep olmuş. Eski bir haberdi sonra ne oldu bilemiyorum.
Evet, o dönemlerde çoğu japon araçlar başta honda olmak üzere türkiyede servislere geri çağırıldı ve airbag değişimini ücretsiz yaptılar.

Direksiyona telefon tutucu işte ne bileyim metal yapıştırma v.b yapıldıysa bu cisimler yaralayabilir.
Yoksa öyle kol falan koparmaz. En fazla incitir, belki çok şanssızsanız kemiği kırabilir.

Geri
Yukarı