AK Parti'den 2023 seçiminde ilk kez oy kullanacak 6 milyon gence özel hazırlık girişimi

Herkes bir vatandaş olarak sandığının başında beklesin, bunlardan her şey beklenir. İkna çalışmalarıymış, hadi oradan!

Mansur aday olursa
Mansur Yavaş'a verilecek oylar partiyle ilgili değil. Zayıf bir ihtimal ama bir CB aday adayından bahsediyorsunuz.
Meclis için partilerin yarışacağı pusula ayrı.
CHP %30 oy alsa öpüp başına koyar.
%25'er civarı CHP ile AKP alır.
%20 civarı İYİ Parti alır.
%12 civarı HDP alır.
DEVA + Gelecek + Saadet + DP birleşip girerse %8-10 civarı da bunlar alır.
MHP %5 civarında kalır.
ZP, MP'den de birkaç aday bağımsız girer.

Mansur Yavaş'a verilecek oylar partiyle ilgili değil. Zayıf bir ihtimal ama bir CB aday adayından bahsediyorsunuz.
Meclis için partilerin yarışacağı pusula ayrı.
CHP %30 oy alsa öpüp başına koyar.
%25'er civarı CHP ile AKP alır.
%20 civarı İYİ Parti alır.
%12 civarı HDP alır.
DEVA + Gelecek + Saadet + DP birleşip girerse %8-10 civarı da bunlar alır.
MHP %5 civarında kalır.
ZP, MP'den de birkaç aday bağımsız girer.
Yani kim kazanır?

AKP'li Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek seçimlerde ilk kez oy kullanacak 6 milyon gence yönelik çalışmaların yapılmasını istedi. Erdoğan MYK toplantısında gençlere yönelik tüm projelerinizi hayata geçirin, dedi. Erdoğan MYK toplantısında partisine talimat verdi. Özel hazırlık girişiminde şunlar yapılabilir:
  • Nüfusu 100 binin üzerindeki ilçeler için özel çalışma yapılacak.
  • Kampüse hoş geldin kampanyası yoğunlaşacak, 207 üniversite önünde AKP standı açılacak.
  • Lise son sınıf öğrencilerine ev ziyareti yapılacak.
Ne düşünüyorsunuz?

Ben artık AKP ve AKP'lilerin paralel evrende yaşadığına inanıyorum. Kimse bu kadar kolay yalan sıkamaz.

Yani kim kazanır?
6'lı Masa'nın CB adayı her halükarda kazanır. Orayı düşünmeye gerek yok artık.
Meclis'teki çoğunluk da parlamenter rejime geçmek için önemli.
MHP baraj altında kalırsa bu olabilir. Tabi DEVA-Saadet-Gelecek ve DP'nin tek parti altında girmesi lazım. Yoksa bunların hiçbiri barajı geçemez.
Bunlar birleşmez de AKP ile MHP birleşip girerse işler epey zorlaşır.

MHP baraj altında kalırsa bu olabilir. Tabi DEVA-Saadet-Gelecek ve DP'nin tek parti altında girmesi lazım. Yoksa bunların hiçbiri barajı geçemez.
Ben MHP'nin yüzde 2 üstü oy alacağını hiç sanmıyorum. 6'lı masa her türlü kazanır deneme gelecek olursam Kılıçdaroğlu aday olursa ben kazanacağını sanmıyorum. Kazandı diyelim ülke toparlanmaz iradesiz biri hiçbir projenin yatırımın üretimin arasında duramaz sadece faiz arttırır para değerli olur Kılıçdaroğlu gibi biri başa geçtiği zaman. Tutarlı vasıflı ve yaşı çok olmayan biri geçmeli başa.

6'lı masanın HDP'yi de düşünmesi lazım. HDP TR'nin en büyük 3. partisi HDP de Mansur Yavaş ve Meral Akşener'in aday olmasını istemiyor. Ayrıca 6'lı masa toplantılarda ne konuşuyor acaba? 6 kere toplanıp aday bulamadılar hala

Ben MHP'nin yüzde 2 üstü oy alacağını hiç sanmıyorum. 6'lı masa her türlü kazanır deneme gelecek olursam Kılıçdaroğlu aday olursa ben kazanacağını sanmıyorum. Kazandı diyelim ülke toparlanmaz iradesiz biri hiçbir projenin yatırımın üretimin arasında duramaz sadece faiz arttırır para değerli olur Kılıçdaroğlu gibi biri başa geçtiği zaman. Tutarlı vasıflı ve yaşı çok olmayan biri geçmeli başa.
Yahu Kılıçdaroğlu'nun iradesini falan ne ara analiz ettiniz? Hadi orayı geçtim. CB, anlaşma dışında yetki kullanmayacak. Siyasi kararları partiler ve Meclis alacak. İlk fırsatta da Başbakan'lı parlamenter sisteme geçilecek.
CB orada eskisi gibi devleti temsil edip yasaları onaylamak gibi kısıtlı yetkilerle bulunacak.

Yahu Kılıçdaroğlu'nun iradesini falan ne ara analiz ettiniz? Hadi orayı geçtim. CB, anlaşma dışında yetki kullanmayacak. Siyasi kararları partiler ve Meclis alacak. İlk fırsatta da Başbakan'lı parlamenter sisteme geçilecek.
CB orada eskisi gibi devleti temsil edip yasaları onaylamak gibi kısıtlı yetkilerle bulunacak.
O zaman anlatılan güçlendirilmiş parlamenter sistemde ne değişecek. Bu anlattığın yine eski parlamenter sistemin tanımı.

Geri
Yukarı