Akasa 5'li PWM Çoklayıcı için fan tavsiyesi

Daha fazla  
Kasamda 4 adet üç pinli + molexli fan mevcut. Anakartımda ise bir adet SYS_FAN noktası var. Ben bu fanların hızını kontrol edebilmek için Akasa PWM çoklayıcı aldım. Ancak bunu kullanabilmek için sanırım aynı RPM değerlerinde bir PWM fana ihtiyacım var çünkü işlemci fanım ile denediğimde sonuç alamadım, yine tam devirde dönüyorlardı. Kasa fanlarının RPM değerlerine yakın olarak 2 adet fan buldum.

Arctic F12 PWM yüksek hava akışlı : 230-1350RPM
Arctic P12 PWM yüksek statik basınçlı : 200-1800 RPM çalışma aralığına sahipler.

Kasa fanımın bir tanesini SYS_FAN'a bağlayıp anakart üzerinden kontrol ettiğimde 250RPM'ye kadar düştüğünü, daha sonra durduğunu gözlemledim. Dolayısı ile iki modelin de 250 RPM değerine düşmesi işimi görüyor diye düşünüyorum. Amacım bilgisayar boştayken mümkün olduğunca fanları yavaş devirde çalıştırmak hatta durdurmak. P12'de 0 RPM modu var diye okudum ancak F12'de böyle bir şey görmedim. Fanları durdurabilir miyim emin değilim F12'de.

Bu iki model arasından fan kontrolü yapabilmem için hangisini önerirsiniz? İkisi de iş görür mü? Max RPM değerlerinin 1350-1800 olması sorun yaşatır mı? (Kasa fanlarım 1000RPM)

Kasanızın marka modeli nedir? Fanlar için ayırdığınız bütçe nedir?

Kasanızın marka modeli nedir? Fanlar için ayırdığınız bütçe nedir?
Aerocool Aero One Frost. Sadece bir adet PWM fan alacağım, kasamdaki mevcut 4 fanı aldığım PWM fan ve Akasa fan çoklayıcı ile kontrol etmek istiyorum. Ürün açıklamasında ve kullanıcı yorumlarında bunun mümkün olduğunu söylüyorlar. Bütçe 100tl üzerine çıkmasa iyi olur.

@Artyom Alekseyevich kasa fanları 1000 RPM olduğundan dolayı alacağınız diğer fanında 1000RPM olması çok daha iyi olacaktır. Benim bildiğim bu çoklayıcı her fanın aynı değerde dönmesine olanak sağlıyor.

İkisi arasından P12 alın. Yanlış biliyor olabilir ancak ayrı ayrı ayarlayamadığımızı biliyorum.

Eğer fanı konumlandıracağınız yerde 14cm fan takabiliyorsanız Akasa Viper 14cm PWM Yüksek Performanslı 110CFM Kasa Fanı (AK-FN063) - Kasa Fanı - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bu fanı alın bütçeyi arttırarak.

Eğer 12cm girişleri var ve etrafı boş ise Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Performanslı Sessiz Fan (AK-FN073) - Kasa Fanı - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bunu alın.

@Artyom Alekseyevich kasa fanları 1000 RPM olduğundan dolayı alacağınız diğer fanında 1000RPM olması çok daha iyi olacaktır. Benim bildiğim bu çoklayıcı her fanın aynı değerde dönmesine olanak sağlıyor.

İkisi arasından P12 alın. Yanlış biliyor olabilir ancak ayrı ayrı ayarlayamadığımızı biliyorum.

Eğer fanı konumlandıracağınız yerde 14cm fan takabiliyorsanız Akasa Viper 14cm PWM Yüksek Performanslı 110CFM Kasa Fanı (AK-FN063) - Kasa Fanı - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bu fanı alın bütçeyi arttırarak.

Eğer 12cm girişleri var ve etrafı boş ise Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Performanslı Sessiz Fan (AK-FN073) - Kasa Fanı - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bunu alın.
Hocam attığınız fanları kullanamam maalesef. Zaten viper olanın en düşük rpm değeri 600, bu işimi görmez. Mümkün olduğunca düşük rpm değerli fan bakıyorum. Arctic fanları gözüme kestirmemin sebebi min 200rpm değerine sahip olmaları.

@Artyom Alekseyevich 200RPM çalışsa ne çalışmasa ne aynı olay. Ayrıca bu fanlar Arctic'ten 2 kat daha performanslı. 7DB bir ses seviyesi bulunmakta ayrıca.

Siz bilirsiniz alacaksanız Arctic BioniX P120 PWM PST 12cm Kırmızı/Siyah Gaming Kasa Fanı (AR-ACFAN00115A) - Kasa Fanı - Overclock - PC Bileşenleri | Teknobiyotik bunu alın en azından 63 CFM değere yakın bir fan almış olursunuz
Hocam mevzu şu, benim pwm fanı almaktaki asıl amacım havalandırması değil, boşta iken diğer 4 fanı iyice yavaşlatabilmesi. Daha önceki mesajınızda dediğiniz gibi çoklayıcı her fanın aynı rpm değerinde dönmesini sağlıyor diye biliyorum ben de. Benim kasa fanları sürekli son hızda çalıştığı için kafa bırakmıyor bir şeyler okurken ve sistem yüksüz iken. Alacağım pwm fanın minimum rpm değeri az olsun ki ona bakarak kasa fanları da o değerde dönsün sesini duymayayım.

Yani en azından umduğum ve yorumlardan anladığım kadarıyla kablonun çalışma mantığı bu. Eğer bu şekildeyse tam istediğim gibi olacak.

Attığınız bionix'in de minimumu 200, bunu da değerlendirmeye aldım teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı