Akasa 5'li PWM çoklayıcı fan kontrolü

Çözemedim. Çözüm ya çok fan girişli anakart almak, ya da kasadaki fanların hepsini pwm yapıp eldeki çoklayıcı ile kullanmak. Çoklayıcı 3 pinlide işe yaramıyor maalesef.

Yukarıdaki arkadaş Referans olacak Fan CPU fan olmalı, o zaman kontrol edebilirsin demiş. Bu şekilde denediniz mi?

Öncesinde yazdığım gibi onun bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum dedim ama yine de denedim. Bir değişiklik olmadı.

Bu kablo ile 3 pinli fanların hızını yavaşlatabilir miyiz acaba?

Sanmıyorum. Çoklayıcı ile olacak iş gibi değil. Fan kontrolcü lazım sanırım.

Amacın internette gezinirken sessizlik ise, bütün fanları molex ile birbirine bağla en son da güç kaynağı molex'ine bağla. Sessizliğe ihtiyacın olduğunda güç kaynağı molex'ini çıkar komple dursunlar. İhtiyacın olunca tekrar tak. En pratik böyle çözüm buldum ben maalesef.
Arkadaşın neden yapamadığını bilmiyorum fakat sizde olmuyorsa bu ürün çalışmıyor demek gerçekten çok saçma. Şu ana kadar 3 sistemde kullandım bu ürünü ve hepsinde takır takır çalışıyor.

Arkadaşın neden yapamadığını bilmiyorum fakat sizde olmuyorsa bu ürün çalışmıyor demek gerçekten çok saçma. Şu ana kadar 3 sistemde kullandım bu ürünü ve hepsinde takır takır çalışıyor.
Nasıl olduğunu aşama aşama anlatın yapalım öyleyse. Çok yere baktım bunu yapamadım. Yaptım diyenlerin çoğunun fanının 4 pin olduğunu gördüm ben.

Aşama aşama her şeyi detaylıca yazın öğrenelim öyleyse. Bekliyorum.

Nasıl olduğunu aşama aşama anlatın yapalım öyleyse. Çok yere baktım bunu yapamadım. Yaptım diyenlerin çoğunun fanının 4 pin olduğunu gördüm ben.

Aşama aşama her şeyi detaylıca yazın öğrenelim öyleyse. Bekliyorum.
Çokladığım fanlar MAG 100r'ın öndeki fanları ve arkadaki egzoz fanı. Hepsi 3 pin. Bu yüzden bunlardan birini çoklayıcıya referans verirsem hepsi ortak çalışmayacaktı ki ilk denememde öyle de oldu. Ben de CPU fanının 4 pinli olduğunu bu yüzden uyacağını düşünerekten 4 pin referans pinlere takıp tek olan ucu CPU_FAN girişine taktım ve sorun çözülmüş oldu.

Çokladığım fanlar MAG 100r'ın öndeki fanları ve arkadaki egzoz fanı. Hepsi 3 pin. Bu yüzden bunlardan birini çoklayıcıya referans verirsem hepsi ortak çalışmayacaktı ki ilk denememde öyle de oldu. Ben de CPU fanının 4 pinli olduğunu bu yüzden uyacağını düşünerekten 4 pin referans pinlere takıp tek olan ucu CPU_FAN girişine taktım ve sorun çözülmüş oldu.
Ya siz kasanızın özelliklerini bilmiyorsunuz ya da ben yanlış inceleme izliyor, yanlış görüyorum.

Youtubeda kasanızın 2 adet incelemesini izledim. 2 incelemeci de 4 pinli PWM özelliğine sahip fanlar bulundurduğunu söyledi.

Buyrun bu da ekran görüntüsü.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210221-165049.png
    Screenshot_20210221-165049.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 29
Ya siz kasanızın özelliklerini bilmiyorsunuz ya da ben yanlış inceleme izliyor, yanlış görüyorum.

Youtubeda kasanızın 2 adet incelemesini izledim. 2 incelemeci de 4 pinli PWM özelliğine sahip fanlar bulundurduğunu söyledi.

Buyrun bu da ekran görüntüsü.
Olabilir, söküp bakabilirim fakat egzoz fanın 3 pin olduğuna %100 eminim.

Anladım hocam. Son gönderdiğim kablonun yorumlarında DC modda hızını kontrol edebildiklerini yazmış insanlar. Sanırım ben de ilerleyen günlerde kabloyu sipariş edip deneyeceğim. Kasanın önündeki 3 fanı o kabloyla anakarttaki SYSFan çıkışına takıcam. Arka egzoz fanı da 2'li çoklayıcıyı alıp CPU soğutucu fanı ile CPU_fan girişine takıcam. bu şekilde ısı düşükken fanların yavaş çalışmasını sağlayabilirim belki.

Yeni konular

Geri
Yukarı