Akbük nasıl bir yer?

Zehrin İrfet

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Herkese selamlar. Bugün sizlere Akbük beldesinin nasıl bir yer olduğunu anlatacağım. Öncelikle Akbük nereye bağlı sorusunu cevaplayalım. Aydın'ın Didim ilçesinin bir beldesi olarak geçiyor. Önceden Didim'e bağlı değildi ancak şu anda Didim'e bağlı. Akbük'ün Didim'e uzaklığı ise yaklaşık 5-6 km. Akbük'e gitmek istiyorsunuz ancak konaklama sıkıntınız var. Akbük içinde bir çok hotel var. Benim param hotele yetmez diyorsanız da haftalık/aylık yazlık kiralık evler var. Ben otelde kalırım diyorsanız da Ramada Otel, Fransız Tatil Köyü vs. lüks oteller var. Bana lüks fazla diyorsanız da tam sahile bitişik "Taş Otel" var. Her şey tamam ancak alışverişimi nerede yapacağım, yemeğimi nerede yiyeceğim diyorsanız çok fazla alternatif var. Migros bölgede hakim. Yani 2 adımınızdan biri Migros'a çıkıyor. Migros yerine orada yıllardır bulunan bakkal/yerli marketler var. Yemeğe gelirsek, yemek konusunda çok fazla alternatifimiz var. Kokoreç, lüks reasturantlar, balık resturantlar, teknede balık ekmek vs. bulunuyor. Denizlere gelicek olursak. Biz Akbük Deniz'lerini ikiye ayırıyoruz. Yakın deniz ve uzak deniz. Yakın deniz dediğimiz denizler hemen yerleşim yerlerinin olduğu yerde bulunur. Çok kalabalıktır ve kirlidir. Uzak denizler ise Akbük'ten 3 kilometre uzaklıkta başlar. Çamlık, Çamköy, Diyarbakırlılar, Haydar Koyu, (Abdullah) Çatlı Koyu diye uzar giderler. Uzak denizler bir siteye bağlıdır. Yani Çamlık Koyu Çamlık Sitesinde bağlıdır. Çamköy Koyu Çamköy Sitesine bağlıdır. Burada ev diye bir şey yoktur. Her yer yazlık evdir. Villalar vardır. Ev fiyatları ise 1 Trilyondan 20 Trilyona kadar gider ancak bu fiyatlar müstakil ev fiyatlarıdır. Site içi yazlık almak isterseniz 500k'dan 1 Trilyona uzar gider. Akbük sadece bir tatil beldesi değil yerleşim yeridir. Yaz-kış kalan emekliler ve aileler vardır. Çoğunluğu emeklidir. Yazları Akbük'e gelenlerin çoğunluğu turistler (İngiltereli, Fransalı, Polonyalı) ve Güneydoğu'dan gelen Diyarbakırlılar ve Mardinlilerdir. Akbük'ün yapısı dağdan sahile iner. Yani dağın tepesinden sahilin ucuna kadar yerleşim yeri vardır. Ek olarak limanı vardır. Limandan kalkan gemiler ikiye ayrılır: Gezi ve balık tekneleri. Gezi tekneleri saydığım koylara gider, yemek servisi yapar. Belde içinde araba kiralama, fırınlar, lunapark, hırdavat, sahil kafesi, camii, beyaz eşya, emlak, hediyelik eşya, çarşı vs. hizmetleri bulunmaktadır.
Sağlıcakla kalın!

Geri
Yukarı