Akıl nedir?

Akıl olmadan duyu ve beynin bir anlamı olur mu bilemiyorum.
Aklının neden etkilendiğini bilmeden ya da aklı şekillendirebilecekleri bilmeden, duyularının esiri olma durumu mevcut ki etrafta azıcık gözlem ile bu tip insanlara denk gelinebilir. Bu; anlamsızlıktan ziyade, anlamlandırma hatası ya da çeşitliliği olabilir mi?

Ne olduğunu bilmeyiz. Nasıl kullanıldığını biliriz. Daha doğrusu temelini bilmeyiz. Göz iyi bir örnek olabilir. Kara deliğe benzer: göz bebeği. Kara deliğin etrafındaki ışıklara benzer: iris. Ama bu göz bebeği, kara delik gibi ışıkları dahil her şeyi yutmuyor. Tam tersi, değmesini bile istemiyor. İris de onun en iyi dostu. İstediği zaman büyüyor, istediği zaman küçülüyor. Belki istemiyor. Hala da onların ne olduğunu bilmiyoruz. Akıl da öyle.

Akıl bir canlının kendi benliğinin iradesinin farkında olup bu irade ile kendini geliştirme ve doğayı açıklama için kullanılan araçtır. Akıl insanı diğer var olan canlılardan farklı kılan en temel özelliktir.
Ne olduğundan ziyade işlevinin anlamı ve önemi olduğunu düşünüyorum. Var olanı var yapan ve var olduğunu anlamasını sağlayan varlık gibi bir şey :)
Cansız nesnelerde maddelerde akıl yok onlar yok mu?

Son düzenleme:
Akıl, kullanılması ihmal edilmesi halinde en tehlikeli duruma yol açabilecek bir yetenek bence:) Akıl dediğimiz aslında düşünebilme ve karara varabilme yeteneği bence. Felsefi olarak anlama ve yargılama aracı olarak da görülebiliyor.

Ne demiş büyük bilge Elf Legolas:

IMG_4751.jpg

Şöyle bir örnek vereyim. Şuan benim bir cep telefonum ve telefon numaram var. Biriyle tanıştığım zaman benden numaramı istiyor veya ben bir başkasından telefon numarasını istiyorum. Ben akıl yürüterek onun telefonu olduğunu biliyorum. Elon Musk'ın da telefon numarası var. Bilmiyorum ama soran birine onun da cep telefonu kullandığını söyleyebilirim. Peki biri benden Napolyon'un cep telefonunu istese ne yaparım? Napolyon'un cep telefonu olmadığını direkt olarak söyleyebilirim. İşte akıl budur. İnsan ırkını farklı yapan da budur. Bir bilgisayar bilimcisi olarak, yapay zekanın asla buna sahip olamayacağını söyleyebilirim. Yapay zeka sadece çok sayıda veri üzerine çıkarım yaparak karar verebilir. Biz ise bir akla sahibiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı