Akıllı tahtanın Windows'u orijinal midir?

Yanlış biliyorsunuz. Benim okuduğum zamanlarda okula ilk kez akıllı tahta takıkdığı zaman içinde Pardus etap ile gelmişti. Zaman içinde bilişim hocaları bir şekilde Windows'u geri yüklüyorlar. Üstlelik benim zamanımda lisans falan da yoktu. Windows'u etkinleştir yazısı çıkıyordu.

Hocamla Windows 10 yükleyip KMS atıyorduk üzerine mis gibi oluyordu.

Yanlış biliyorsunuz. Benim okuduğum zamanlarda okula ilk kez akıllı tahta takıkdığı zaman içinde Pardus Etap ile gelmişti. Zaman içinde bilişim hocaları bir şekilde windows'u geri yüklüyorlar. Üstlelik benim zamanımda lisans falan da yoktu. Windows'u etkinleştir yazısı çıkıyordu.
Bizim zamanımızda lisanslıydı.

Bizim zamanımızda lisanslıydı.
Hayır demek istediğim siz devletimiz para dökmeye bayılıyor demişsiniz ama alakası yok. Zaten devlet varsayılan olarak pardus Etap ile yolluyor. Lisansını alacak olsa ilk başta OEM veya MAK ile bir şekilde yollar zaten. Nasıl para ödüyor tam olarak? Siz lisanlı demişsiniz ama tahminimce cracktir o.

Hayır demek istediğim siz devletimiz para dökmeye bayılıyor demişsiniz ama alakası yok. Zaten devlet varsayılan olarak pardus Etap ile yolluyor. Lisansını alacak olsa ilk başta OEM veya MAK ile bir şekilde yollar zaten. Nasıl para ödüyor tam olarak? Siz lisanlı demişsiniz ama tahminimce cracktir o.
Kardeş bak yalanım yok, lisede bir sürü sınıfı vardı G yada J'ye kadar şube vardı işte. Hepsinde Windows 7 yüklüydü. Lisanslıydılar. Hepsine bakmadım ama baktıklarım lisanslıydı.

Bir de tahta biz liseye başlayınca gelmişti.

Arkadaş zaten Microsoft kullansın diye üstüne para veriyormuş dedi.

Boyle bir sorunla karsilasmadim ama dogrudur. Yine de su acidan bakmak gerekiyor, su anki durumda bir GNU/Linux kullanicisi olarak ben de sorun yasayabilirim. Ve sorun yasamamak icin ozgur olmayan bir yazilim olan Microsoft Office, ve bunu calistirmak icin de ozgur olmayan bir sistem olan Windows kullanmam gerekiyor. Eger okulda ozgur ofis programlari bulunsa hem Windows hem GNU/Linux kullanicilari ayni ozgur ofis programini kendi cihazinda sorunsuzca kullanabilir.

Arayuzun bir sorun olacagini sanmiyorum. KDE Plasma ya da XFCE gibi bir masaustu ortamini herkes rahatlikla kullanabilir. Cevremdeki son kullanicilar araciligiyla buna bizzat sahit oldum.

Okul ekosistemi büyük bir sistem. İdare yükledi, öğretmen yükledi, peki veliler? Yeri geliyor öğretmen velilere döküman gönderiyor öğrencilerin çalışması için. Bu durumda özgür yazılım kullanıldığında "haydi bakalım veliler dahil herkes Libre Office'e" mi diyeceğiz? Bu da sıkıntı. Bu sefer sınıf başına 30-40 velinin de Windows bile kullansa mesela Libre Office'e falan alışması gerekecek ki o da hepsinin bilgisayar kullandığını varsayarsak. Öğrencilerin kolay öğreneceğini varsayıp onları bu hesaba katmadım daha.

'Guvenli olmayan' bir sistem degil. GNU/Linux sistemler ozgur olduklarindan son derece guvenli.

Güvenlikleri temelde iki kaynaktan geliyor:

1- Sizin de dediğiniz gibi açık kaynak olduklarından, topluluk tarafından incelenebiliyorlar. Kapalı kaynak sistemlerde göremeyeceğimiz bir artı bu ama faal bir topluluğun olması şart. Ola ki günün birinde Linux topluluğunun faaliyetleri azalır ya da biterse, bu güvenlik önlemini büyük oranda kaybetmiş olur.
2-Pazar payının yüksek olmaması nedeniyle saldırganlar için cazip değil. Ne var ki Linux tabanlı bir okul sistemi gayet cazip gelebilir bazı saldırganlara. Dolayısıyla bir okul, bilgisayarlarında bu sistemi tercih eder ve Linux uyumlu, yeterli düzeyde bir güvenlik yazılımı kullanmazsa, bu güvenlik önlemi de zayıflayabilir.

Okul ekosistemi büyük bir sistem. İdare yükledi, öğretmen yükledi, peki veliler? Yeri geliyor öğretmen velilere döküman gönderiyor öğrencilerin çalışması için. Bu durumda özgür yazılım kullanıldığında "haydi bakalım veliler dahil herkes Libre Office'e" mi diyeceğiz? Bu da sıkıntı. Bu sefer sınıf başına 30-40 velinin de Windows bile kullansa mesela Libre Office'e falan alışması gerekecek ki o da hepsinin bilgisayar kullandığını varsayarsak. Öğrencilerin kolay öğreneceğini varsayıp onları bu hesaba katmadım daha.

Güvenlikleri temelde iki kaynaktan geliyor:

1- Sizin de dediğiniz gibi açık kaynak olduklarından, topluluk tarafından incelenebiliyorlar. Kapalı kaynak sistemlerde göremeyeceğimiz bir artı bu ama faal bir topluluğun olması şart. Ola ki günün birinde Linux topluluğunun faaliyetleri azalır ya da biterse, bu güvenlik önlemini büyük oranda kaybetmiş olur.
2-Pazar payının yüksek olmaması nedeniyle saldırganlar için cazip değil. Ne var ki Linux tabanlı bir okul sistemi gayet cazip gelebilir bazı saldırganlara. Dolayısıyla bir okul, bilgisayarlarında bu sistemi tercih eder ve Linux uyumlu, yeterli düzeyde bir güvenlik yazılımı kullanmazsa, bu güvenlik önlemi de zayıflayabilir.
Eski okulumda Windows vardı, slayt vb. ödevler için ben GNU/Linux kullandığım için Libreoffice ile yapıyordum. Hiç sıkıntı olmuyordu. Bu Microsoft Office içinde geçerli başka arkadaşımın dosyası rahatça Libreoffice'de çalışıyordu.

Eski okulumda Windows vardı, slayt vb. ödevler için ben GNU/Linux kullandığım için Libreoffice ile yapıyordum. Hiç sıkıntı olmuyordu. Bu Microsoft Office içinde geçerli başka arkadaşımın dosyası rahatça Libreoffice'de çalışıyordu.
Siz yazdıktan sonra merak edip yükledim, gerçekten de hem Microsoft hem de Libre, birbirlerinin dosya formatını hem açabiliyor hem kaydedebiliyor. Ben son denediğimde Libre, Word'u açıyordu ama Word, Libre'yi görmüyordu. Düzeltmişler demek ki.

Fakat Excel'deki makro, VBA gibi özelliklerin Libre Calc'a uyumluluğu nasıl olur, onu denemedim.

Hocaların flaşlarından dolayı bulaşan zararlılar sonucu hitmanpro ile tarama yaptırdığımda KMSpico bulmuştu(3 dosya)(elimde tara raporları bulunmamakta). Ancak CMD'den slmgr kodlarını yazdığımda çıkan sonuçlar: Slmgr /xpr —> “makine kalıcı olarak etkinleştirildi”
Slmgr /dlv yazınca ise KMS sunucusu Microsoft kaynaklıydı. Tahtadaki Windows orijinal midir anlayamadım.

Belki farklı imajlar kullanıyorlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı