Akım korumalı priz alınmalı mı?

Herkese merhaba, yaşadığım yerde elektrik çok kesiliyor. Voltaj da düşüyor. Arada görüyorum ama fazla voltaj geliyor mu bilmiyorum. Evdeki diğer elektronik şeyler birden elektrik gidince bir şey olmuyor. Mesela buzdolabı fırın gibi fişini cekiyorum, geldiğinde geri takıyorum ama PC'lere zarar verebiliyormuş ani kesintiler. UPS prizler falan da çok pahalı. Bu fazla akımı önleyen prizi de almam gerekiyor mu? Korur mu PC'yi? Çoğu evde de oluyormuş zaten biraz da saçma oldu. Tabii ani kesintilerde bir şey yapamıyor zaten ama illa UPS priz mi almam lazım düşük voltajdan, ani kesintilerden korumak için?

Günümüzde anakartlar bu gibi durumlar düşünülerek geliştiriliyor. Ancak bu sorun çıkmaz demek değil. Alırsanız çok iyi olur.

Regülatör de düşünebilirsiniz ama akım koruma için soruyorsanız kesinlikle priz lazım hocam.

Herkese merhaba, yaşadığım yerde elektrik çok kesiliyor. Voltaj da düşüyor. Arada görüyorum ama fazla voltaj geliyor mu bilmiyorum. Evdeki diğer elektronik şeyler birden elektrik gidince bir şey olmuyor. Mesela buzdolabı fırın gibi fişini cekiyorum, geldiğinde geri takıyorum ama PC'lere zarar verebiliyormuş ani kesintiler. UPS prizler falan da çok pahalı. Bu fazla akımı önleyen prizi de almam gerekiyor mu? Korur mu PC'yi? Çoğu evde de oluyormuş zaten biraz da saçma oldu. Tabii ani kesintilerde bir şey yapamıyor zaten ama illa UPS priz mi almam lazım düşük voltajdan, ani kesintilerden korumak için?

Elektrik kesintisi çok oluyorsa priz işine yaramaz senin ihtiyacın bir UPS kaliteli bir şey alırsan hem elektrik gidince PC kapatacak bir süren olacak hem de gerilim ve akım korumaların olur.

Genelinde paralel olarak bağlı 270v varistor var 25 kuruşluk parça için onca para vermek yerine ufakta olsa bir elektrik bilgin varsa kendinde yapabilirsin.

Geri
Yukarı