Akım korumalı priz, elektrik kesintisine karşı masaüstü bilgisayarı koruyabilir mi?

Tarık4400

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Kırsal bir bölgede yaşıyorum ve burada sık elektrik kesilmeleri oluyor. Masaüstü bilgisayarıma tedbir almak amaçlı akım korumalı priz almıştım ancak her elektrik kesilmesinde içimde bir şüphe doğuyor. Acaba bilgisayarım güvende mi? Endişelenmeme gerek var mı?

Merhaba arkadaşlar. Kırsal bir bölgede yaşıyorum ve burada sık elektrik kesilmeleri oluyor. Masaüstü bilgisayarıma tedbir almak amaçlı akım korumalı priz almıştım ancak her elektrik kesilmesinde içimde bir şüphe doğuyor. Acaba bilgisayarım güvende mi? Endişelenmeme gerek var mı?

Elektrik kesintilerine hiçbir etkisi yoktur. PSU üzerinde yük boşaltımı gerçekleştiğinde sorun yaşamanız muhtemel. Çok sık kesintiler iyi değildir. Güç kaynağı almanız sizin için daha iyi olur. Ekte paylaştım bir örneği.

Hiçbir ürün %100 koruma sağlamaz ama ben kullanıyorum. Attığım modeli öneririm.

Hayır, eve elektrik çarpması gibi sebeplerle yüksek akım gelirse cihaza ona karşı koruyor. Elektrik kesintisine karşı çözüm UPS'tir, o da cihazınızı kapatmak için size birkaç dakika verir.

Hiçbir ürün %100 koruma sağlamaz ama ben kullanıyorum. Attığım modeli öneririm.

Attığınız cihaz diğer arkadaşın tavsiye ettiğine göre daha uygun. İşe yarıyor mu?

Elektrik gittiğinde zarar gören sadece SSD olur. Ancak elektrik tekrar gelmeden önce fişini çekmeniz daha faydalı olur. Bir anda akım gelirse anakart dahil diğer parçalarda zarar görebilir.

Bu mantığa bakarsak o halde akım korumalı prizler SSD dışında görevini iyi yapabiliyor diyebiliriz. SSD'yi koruyamasa da elektrik geri geldiğinde yüksek akımından PSU'yu koruyor.

Attığınız cihaz diğer arkadaşın tavsiye ettiğine göre daha uygun. İşe yarıyor mu?
2 kere elektrik kesildi bir sorun yaşamadım. Ama bu yaşanmayacağı anlamına gelmez. Ürünün asli amacı güç barındırıp içinde düzensiz akım olsa da size düzgün akım iletmesi değil. UPS kadar efektif olmaz.

Geri
Yukarı