Akım korumalı priz işe yarıyor mu?

Kayra342727

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Akım korumalı prizler işe yarıyor mu gerçekten? Birinin akım korumalı prizi olmasına rağmen PC yandığını duydum. Eğer işe yaramıyorsa önerebileceğiniz başka böyle bilgisayarı koruyan bir şey önerebilir misiniz? Bütçe önemsiz çok pahalı olmasın da.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akım korumalı prizin sertifikalı olması önemli. Bazı uyanık markalar hatta paralel varistör bağlayıp geçiyor. Bu da tabii bir nebze engel olur ama asıl kaliteli olan modellerle kıyası dahi yapılamaz. Bir de akım korumalı priz, elektronik cihazları olası voltaj dalgalanmalarına karşı korur. Elektrik kesintisi vs. gibi durumlara karşı bir etkileri yoktur.

Bilgisayar sizin için bu kadar önemliyse UPS tavsiye ederim. Mesela altta verdiğim ürünü eski şirkette kullanmıştım, bir arkadaşa da aldırdım.

Akım korumalı prizler işe yarıyor mu gerçekten? Birinin akım korumalı prizi olmasına rağmen PC yandığını duydum. Eğer işe yaramıyorsa önerebileceğiniz başka böyle bilgisayarı koruyan bir şey önerebilir misiniz? Bütçe önemsiz çok pahalı olmasın da.
Çoğu akım korumalıları sigorta kutusu gibi düşünebilirsin. Ana sigorta atmadan önce onların sigortası atar, muhtemelen bir iki parçan yanar, sorunun büyümesini engeller. Bende Preo vardı akım korumalı, bir attı sigortası ortalık yanık kokusu filan, power yanmıştı kasamda prizin de sigortası atmıştı. sonra anlaşıldı ki power arızalı seriymiş gittim yeni başka almıştım bilgisayarımı da prizimi de kullanmaya devam etmiştim. Hatta aradan 5 yıl geçti hala kullanıyorum, üzerine Samsumg akıllı tv ses sistemi modem ve robot süpürge bağlı.

Hocam mesela önceki hafta bizim evde bir anlık voltaj yükselmesi oldu ve o yüzden laptop adaptörünün soket kısmı yandı ama korumalı priz olsaydı yükselmeden dolayı adaptörüm değilde prizin kendisi yanıp diğer parçaları korumuş olurdu.

Akım korumalı priz, voltaj yükselmelerinde kendini feda ederek sistemi korur. Dünyanın parasını verip de aldığınız sistemlerde en ucuza kaçıp işe yaramayan bir akım korumalı priz alacaksanız hiç kullanmayın. Kaliteli, sertifikalı bir priz alırsanız en azından voltaj yükselmelerinde kafanız rahat eder.

Geri
Yukarı