Akım korumalı priz önerisi

erenforsakeN

Kilopat
Yer
Tottenham
Akım korumalı priz arıyorum, önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca fotoğraftaki priz nasıldır? Kullanan var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20210621-210536_Chrome.jpg
    Screenshot_20210621-210536_Chrome.jpg
    64,4 KB · Görüntüleme: 40
Akım korumalı priz kullanıp "iyi ki almışım bak bundan kurtardı" diyecek bir olay yaşayan var mı?
Evin sigortası var zaten, dalgalanmada ve düşük voltaj değerlerinde korumuyor arkadaşın konusunu çarpıtmak istemem ama bana mantıksız geliyor.

Akım korumalı priz kullanıp "iyi ki almışım bak bundan kurtardı" diyecek bir olay yaşayan var mı?
Evin sigortası var zaten, dalgalanmada ve düşük voltaj değerlerinde korumuyor arkadaşın konusunu çarpıtmak istemem ama bana mantıksız geliyor.
Kısmen doğru aslında. Bu prizlerin avantajı içerisinde varistör bulunması. Evin sigortası yüksek akımda çalışıyor ancak anlık yüksek voltajda işe yaramıyor. Bu prizlerin içerisindeki varistör yüksek voltaj (250v üzeri genelde) geldiğinde sisteme kısa devre yaptırarak akımı kesiyor. Şebeke elektriği stabil olmadığı için kullandığımız elektronik cihazların içinde de aslında bu bileşenden bulunuyor. Ancak cihaz elektrikteyken yüksek voltajın geldiği durumlarda bu bileşen patladığında cihazı onarıma göndermeniz gerekiyor. Binlerce lira verdiğimiz TV, PSU gibi bileşenleri tamire göndermek yerine bu senaryoda bozulan prizi değiştirerek kurtarmak mantıklı.
Elbette bu prizler düşük voltajda ve dalgalanmalarda regüle edici bir özelliğe sahip değil. Bu sebeple tam koruma sağlamıyor ancak kalitelisi satın alındığında yüksek voltaj senaryolarında bağlı bulunan aleti kurtarıyor. Evet, bu tarz senaryolarda bileşenleri kurtardığına dair fotoğraflı konular,kullanıcı incelemeleri vs bulabiliyorsunuz internette.

Piyasada iyi bileşen kullanan markalar : Schneider, Brennenstuhl, Philips vs. Bunlar haricinde bütçeye göre diğer markalar da tercih edilebilir.

Kısmen doğru aslında. Bu prizlerin avantajı içerisinde varistör bulunması. Evin sigortası yüksek akımda çalışıyor ancak anlık yüksek voltajda işe yaramıyor. Bu prizlerin içerisindeki varistör yüksek voltaj (250v üzeri genelde) geldiğinde sisteme kısa devre yaptırarak akımı kesiyor. Şebeke elektriği stabil olmadığı için kullandığımız elektronik cihazların içinde de aslında bu bileşenden bulunuyor. Ancak cihaz elektrikteyken yüksek voltajın geldiği durumlarda bu bileşen patladığında cihazı onarıma göndermeniz gerekiyor. Binlerce lira verdiğimiz TV, PSU gibi bileşenleri tamire göndermek yerine bu senaryoda bozulan prizi değiştirerek kurtarmak mantıklı.
Elbette bu prizler düşük voltajda ve dalgalanmalarda regüle edici bir özelliğe sahip değil. Bu sebeple tam koruma sağlamıyor ancak kalitelisi satın alındığında yüksek voltaj senaryolarında bağlı bulunan aleti kurtarıyor. Evet, bu tarz senaryolarda bileşenleri kurtardığına dair fotoğraflı konular, kullanıcı incelemeleri vs bulabiliyorsunuz internette.

Piyasada iyi bileşen kullanan markalar: Schneider, brennenstuhl, Philips vs. bunlar haricinde bütçeye göre diğer markalar da tercih edilebilir.

Bazen de söyle mesajlar görüyorum "7 yıldır kullanıyorum çok iyi çalışıyor" benim bu cümleden anladığım 7 yıldır normal priz kullansa gene de hiçbir şey olmayacakmış, bence inceleme kanallarına iyi reklam yaptırıyorlar kendi fikrim en kötü taksitle kaliteli bir UPS almak.

Benim bildiğim zaten (doğal etkenler hariç) akım yüksek gelip cihazlarınız zarar görürse elektrik dağıtıcınız zararı karşılıyor, yıldırım düşme olasılığı 600 binde 1 falan.

Geri
Yukarı