Akım korumalı Priz/Ups kararsızlığı

Monitörün 16W güç harcıyor olarak belirtilmiş internette. Size 650Va 7ah aküye sahip bir ups yetecektir. Üstte yazmıştım fakat cevap alamadım görmediniz sanırım. Amacınız oyun oynamak mı? Yoksa güvenli bir şekilde sistemi kapatmak mı? Ve bilgisayarınızı bağlamayı düşünüyor musunuz?
Yok ona cevaben yazmıştım. Dediğim gibi elektrikle ilgili olumsuz bir şeyden zarar görmesin yeter. Oyun oynama amacım yok, güvenli bir şekilde sistemi kapatmak yeterli olacaktır.

bilgisayarım laptop olduğu için yani kendi adaptörü yeterli korumayı sağlıyor diye düşündüğüm için bilgisayarı bağlamayı düşünmedim. Ama gerek varsa o zaman onuda bağlarım tabi ki.

Yok ona cevaben yazmıştım. Dediğim gibi elektrikle ilgili olumsuz bir şeyden zarar görmesin yeter. Oyun oynama amacım yok, güvenli bir şekilde sistemi kapatmak yeterli olacaktır.

bilgisayarım laptop olduğu için yani kendi adaptörü yeterli korumayı sağlıyor diye düşündüğüm için bilgisayarı bağlamayı düşünmedim. Ama gerek varsa o zaman onuda bağlarım tabi ki.
Tek monitör bağlanacak ise 650VA 7Ah akü yeterli olacaktır hocam.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 😄.

Tek monitör bağlanacak ise 650VA 7Ah akü yeterli olacaktır hocam.
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 😄.
Hemde fazlasıyla yardımcı oldun. Tekrardan teşekkür ediyorum, kafamdaki soru işaretlerini giderdin, şimdi daha sağlıklı bir karar verebilirim. Çok sağol.

Bu konuyu açtıktan sonra UPS alma kararıma rağmen farklı gelişmeler oldu ve Philips marka Akım Korumalı Priz satın aldım. UPS'i hala düşünüyorum.

Geçtiğimiz günlerde evde otururken birden üstümdeki lamba patladı etrafa kıvılcımlar saçıldı. Dışarıdan da bir gümleme sesi geldi. Tabi anında elektrik kesildi. Müstakil evlerden bir sitede oturuyoruz ve evlerin sayaçlarının ve ana sigortlarının (yangın sigortası dahil) olduğu panoya gidip baktığımda 3-5 ev dışında bütün evlerin sigortalarının attığını, bizimkinin ise aynı zamanda yandığını gördüm. Etrafında kapkara yanık izi vardı. Başka bir evin de sayacı yanmış.

Sigortaları kaldırdığımızda evlere tek faz olarak elektrik geliyordu. Yani trafodaki 3 sigortadan 1 yada 2 tanesi ya atmış yada patlamış. Daha öncede bu tek faz olayı çok kez olmuştu, tedaş ekipleri gelip ya sigortaları kaldırıp ya da gerekirse parça değiştirip arızayı gideriyorlardı. Ancak bu seferki daha farklıydı. İlk kez bütün evlerin ana sigortaları falan attı. Bazı evlerde bizdeki gibi lambalar falan patlamış. Lambaları sökünce duy kısmı öyle bir yanmış ki kapkaraydı. Duyun içi de aynı şekilde kömür olmuş. Belli ki o an yüksek akım gelmiş ve tüm bunlara sebep olmuş.

Bu olay geçtiğimiz hafta sıcaklıkların tavan yaptığı günlerde oluyor. Neyse, daha sonra farkettim ki yeni satın aldığım akım korumalı priz de çalışmıyor. İki tarafında hafif bir yanık izi vardı. O sıra o prize bağlı olan laptop, monitör ve modem daha sonra elektrik normale dönünce kontrol ettiğimde hepsi sıkıntısız çalışıyordu. Kısacası prizin içindeki sigorta patlamış ve bu sayede bağlı cihazları korumuş. Yani işini yapmış, kendini feda etmiş adeta.

Cihazı aldığım mağazaya gidip durumu anlattım. Servise gönderdiler ve kontrollerin ardından ürünü iade alacaklarını belirten bir bilgilendirme mesajı gönderdiler. Şimdi aynı üründen bir daha alacağım. Öyle doğru bir zamanda almışım ki cihazlarım normal bir uzatma prize bağlı olsaydı muhtemelen hepsi bozulmuştu ve ciddi bir maddi zararım olacaktı. 550 lira verip aldığım akım korumalı priz beni bu zarardan kurtardı. İyi ki almışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı