Akım korumalı prize uzatma takmak etki sağlar mı?

APC'nin kullanma kılavuzlarında asla uzatma kullanmayın diyor. Bu arada bilindik markalar hariç akım korumalı priz kullanmak yarar sağlamaktan çok zarar verir.
APC'nin kullanım kılavuzu kadar kalın bir şey görmedim. Bu kadar mı dolu olur? Çok okuyamadım ancak, yağmurlu havalarda ve şimşek çakarken kullanmayın diyordu.

Hocam yazar doğru. Akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Fakat tedbiri elden bırakmamak gerekir. Önlem için bu tip havalarda tüm elektrikli cihazlar kapatılmalıdır.

Hocam yazar doğru. Akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yapar. Fakat tedbiri elden bırakmamak gerekir. Önlem için bu tip havalarda tüm elektrikli cihazlar kapatılmalıdır.
Hocam, sonuç olarak ben şu an doğru kullanıyor muyum? :D. Evdeki bilgisayarların birkaçı elektrik dolayısı ile bozuldu. Ben de hem o prizi, hem de o akım korumayı aldım. Aynısını salonda da yaptım.

Yıllardır kullanırım hiçbir sorunum olmadı. Allah korusun hocam ama bizim arkadaşın evinde kaçak akım yüzünden modemi ve 2000₺ değerindeki monitörü yandı. Bu olaydan sonra akıllanıp akım korumalı priz kullanmaya başladı :) . Diyeceğim şudur ki senelerdir akım korumalı prize uzatma takıyorum ve hiçbir sorununu görmedim. Umarım kimse de görmez.

Varolan uzatma kablosunun AWG'si akım korumalı prizden yüksek olması durumunda varistör nominal davranış gösteremez ve patlar gider. Normalde varistörün kısa devre olup sigortanın devreyi açması gerekir. Onun haricinde çoğu markalı akım korumalı prizler joule risk garantisi verir. Cihazlarda yüksek voltaj veya akım kaynaklı arıza durumlarında size sigorta hizmeti verir ortalama $10.000'a kadar. Tabi bu sigortadan uzatma kablosu kullanırsanız ve toprak hattınız yoksa faydalanamazsınız.
Yıllardır kullanırım hiçbir sorunum olmadı. Allah korusun hocam ama bizim arkadaşın evinde kaçak akım yüzünden modemi ve 2000₺ değerindeki monitörü yandı. Bu olaydan sonra akıllanıp akım korumalı priz kullanmaya başladı :) . Diyeceğim şudur ki senelerdir akım korumalı prize uzatma takıyorum ve hiçbir sorununu görmedim. Umarım kimse de görmez.

Yanlış iş yapıyorsunuz, yapmayın.

Hocam zaten kötü marka priz ve kablo olsaydı ben önermezdim.

@jxorz @Yener K. inanın kafam karıştı :D.
@jxorz , diyelim ki ben direkt APC'ye laptop bağladım, laptop bozuldu elektrikten dolayı. Bana ücretini mi ödeyecekler?

Kusursuz, projeli bir elektrik tesisatına sahipseniz, kullanma prosedürüne uygun cihaz kullanıyorsanız ve varolan ani pik voltaj yükselmesinden cihazınız zarar görürse evet sigorta hizmeti alırsınız.

Hocam zaten bu kadar bir zararı elektrik şirketleri karşılar. Priz üreticisi için çok zor. Ben kablo takmadan kullandım yandı. Çamura yatabilirler. Bunları açarsak eve UPS şebekesi kurmak gerekir. Bu muhabbetlerin sonu gelmez.

Kusursuz, projeli bir elektrik tesisatına sahipseniz, kullanma prosedürüne uygun cihaz kullanıyorsanız ve varolan ani pik voltaj yükselmesinden cihazınız zarar görürse evet sigorta hizmeti alırsınız.
Hocam zaten bu kadar bir zararı elektrik şirketleri karşılar. Priz üreticisi için çok zor. Ben kablo takmadan kullandım yandı. Çamura yatabilirler. Bunları açarsak eve UPS şebekesi kurmak gerekir. Bu muhabbetlerin sonu gelmez.
Bir ara UPS almak da en iyisi. Youtube'da ev yapımı modem için görmüştüm. Önerir misiniz? Bilgisayar için bir ara Tunçmatik alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı