Aklıma gelen hipotez

Mesela Resident Evil'de ki Red queen's trap olayı gibi birden kusursuz bir şekilde, dikey olarak ortadan ikiye bölünsek, ve 5 saniye boyunca hayatta kalsak. Bu 5 saniye içinde bizden iki tane olduğu için, iki farklı biz, farklı şekilde bedenimizi kontrol edebilir miyiz? Yoksa Soma oyunundaki gibi yazı turayı kazanan kişi mi kontrol eder?
Bunu yapmak için bedeni ikiye bölmeye gerek yok corpus callosumu kesseniz yeter.

Sen ortadan bölündüğün zaman o acı esnasında hangi kısmını hareket ettirebileceğini düşünebiliyorsan ben sana bir şey demiyeceğim.

Adam konuda zaten biraz ironik konuşuyor. Ve gelip adama yok bu olmaz yok şu değil demeyin.
Beyinin, kas sistemimizin vb. 5 saniye çalıştığını düşünürsek, evet, 2 parçamız da hareket edebilir. Ama tek istisnanın 5 saniye yaşamak olduğunu düşünürsek, beynimiz çalışmayacağı için hareket edemeyiz.

5'e kadar sayıp, öyle ölürsün.
Peki, 5 e kadar sayarken, 2 farklı insan mı sayar? Yoksa tek bir insan mı?
Hipotez diyorsunuz, anlattığınız olay bilimsellik olarak ne kanıtlanabilir ne de gerçekleştirilebilir. Bence bunu düşünürken IQ seviyeniz yukarı çıkmıyor aşağıya düşüyor.
Başlığa ufak bir teori yazmam gerekiyordu.
Beyin işlevini kaybedeceği için hipotez başarısız olur. Yani ani olarak beyin ölümü gerçekleşir ve sen düşünemezsin.
Bunu zaten biliyoruz. Dediğimiz şey şu; Bu teoriyi ikiye bölününce, 5 saniye boyunca ölümsüz olduğumuzu varsayarak yorumlayın.
89'dan 90'a çıkmış deyin siz. Tam ortadan ikiye bölünerek 5 saniye hayatta kalacağını düşündüren nedir?
5 saniye hayatta kalmayı düşünmek değil. Şöyle ki, 5 saniye boyunca ölümsüz olduğumuzu varsayalım dedim. Gerçekten bunu anlamayacak ne var onu halen daha çözemedim.
Hocam bakın Hipotez diyorsunuz hipotezin ne olduğunu biliyor musunuz? Küçük bir örnek vereyim. Technopat da yaş ortalaması 17." dediğim de bir hipotez oluyor. Ne için mi? Evet 17 olabilir bilimsellik olarak gayet akla mantığa uygun. Fakat sizin verdiğiniz hipotez de "5 saniye boyunca hayatta kalalım." diyorsunuz. Burada ne bilimsellik ne de mantık var, bu söylediğiniz hipotez olmuyor. Gerçeğe akla mantığa sığdırılabilir bir yanı yok bunun. Olmadığı içinde hipotez demiyoruz.
Evet, hipotez yazmayacaktım aslında, teori falan yazmam gerekiyordu.
Kendinizi en zeki insan sanmayın. Düşünmek kadar basit bir şeyi büyütmeyin. Madem bu kadar zekiydiniz ne oldu da haberlere çıkmadınız? Böyle saçma bir şey de yok."2+2=4 ama bunu 5 olarak farz etsek nasıl olur?" gibi. Öyle bir şey olmayacağı için o sizin hayal gücünüze kalmış. 124 he 🤣.
Ben en zeki insanım diye bir şey mi dedim? Basit bir benzetme ve ironiyi nasıl anlamadın onu anlamadım :)
Adam muhabbet etmek için açmış konuyu. Hipotez gibi basit bir şeyi anlatmak için neden bu kadar uzun bir yazı yazdın ki?

+1.
İşte bak tek derdim, böyle bir olayı tartışmaktı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Böyle 4-5 kişi vücudumuzu ikiye yarsalar 5 saniye hayatta kalır mıyız diye sohbet edelim mi? İster misin?
Konuyu bir kaç kez daha oku sen en iyisi. Belki o zaman anlarsın.
Bunu yapmak için bedeni ikiye bölmeye gerek yok corpus callosumu kesseniz yeter.
Peki o zaman vücudumuzun diğer parçalarını nasıl oynatacağız, bütün olduktan sonra?
Bu hipotez değil.
Evet, bir teori.
Tez kısmını ne ara geçtiniz? Gerçi tez de yok ama olsun. Tabii, antitez ve senteze hiç girmeyelim.
Basit bir düşünce için 100 tane makale yazıp, bunu tüm gazetelere ilan verecektim, ama üşendiğim için yapmadım.
Sen ortadan bölündüğün zaman o acı esnasında hangi kısmını hareket ettirebileceğini düşünebiliyorsan ben sana bir şey diyemeyeceğim.
Bende bu konuyu halen daha anlamadığın için sana bir şey diyemeyeceğim.
Adam konuda zaten biraz ironik konuşuyor. Ve gelip adama yok bu olmaz yok şu değil demeyin.
Beyinin, kas sistemimizin vb. 5 saniye çalıştığını düşünürsek, evet, 2 parçamız da hareket edebilir. Ama tek istisnanın 5 saniye yaşamak olduğunu düşünürsek, beynimiz çalışmayacağı için hareket edemeyiz.
Anlamak üzeresin.

Basit bir düşünce için 100 tane makale yazıp, bunu tüm gazetelere ilan verecektim, ama üşendiğim için yapmadım.

"Basit bir düşünce" yazsaydınız en azından kendinizi daha doğru ifade etmiş olurdunuz. Kelimeleri doğru kullanmak, zor bir iş değil. Şu cümleniz de "makaleyi ilan vermek" (makale yayınlatmak, sanırım) gibi bir gariplik ihtiva ediyor ama neyse.

İroni yapacaksınız diye, dili altüst etmenize gerek yok.

Son düzenleme:
"Basit bir düşünce" yazsaydınız en azından kendinizi daha doğru ifade etmiş olurdunuz.
Bu sadece öylesine açılmış basit bir teori zaten. Sadece, bazı dünyevi kuralları devre dışı bıraktığımız zaman, düşünmek istenilen tek şey; Bir insanı dikey olarak ikiye böldüğümüzde, iki parçası da farklı farklı hareket eder mi? Ederse bu iki insan olduğu anlamına mı gelir?

Bunun varsayımlar ve bazı kuralları yok sayılan basit bir tartışma olduğunu bilemeyecek ne var?
Kelimeleri doğru kullanmak, zor bir iş değil.
Hipotez yerine basit bir teori falan yazmam gerekiyordu. Fakat neden teori yazdım, onu da hatırlamıyorum.
Şu cümleniz de "makaleyi ilan vermek" (makale yayınlatmak, sanırım) gibi bir gariplik ihtiva ediyor ama neyse.
Yazdığım bir makaleyi, yazdığıma dair gazetelerde duyurmak anlamında bir gariplik görmedim.
İroni yapacaksınız diye, dili altüst etmenize gerek yok.
Nerede ironi yapmışım?

Bu sadece öylesine açılmış basit bir teori zaten. Sadece, bazı dünyevi kuralları devre dışı bıraktığımız zaman, düşünmek istenilen tek şey; Bir insanı dikey olarak ikiye böldüğümüzde, iki parçası da farklı farklı hareket eder mi? Ederse bu iki insan olduğu anlamına mı gelir?

Bunun varsayımlar ve bazı kuralları yok sayılan basit bir tartışma olduğunu bilemeyecek ne var?

Hipotez yerine basit bir teori falan yazmam gerekiyordu. Fakat neden teori yazdım, onu da hatırlamıyorum.

Yazdığım bir makaleyi, yazdığıma dair gazetelerde duyurmak anlamında bir gariplik görmedim.

Nerede ironi yapmışım?

Makale yazdım haberiniz olsun gibi. Olur, uyar.

Düşüncenize, hipotez demeniz ironi olarak atfedilebilir.

Makale yazdım haberiniz olsun gibi. Olur, uyar.
Aynen öyle. Senin yaptığın yoruma verdiğim bir cevaptı bu.
Tez kısmını ne ara geçtiniz? Gerçi tez de yok ama olsun. Tabii, antitez ve senteze hiç girmeyelim.

Düşüncenize, hipotez demeniz ironi olarak atfedilebilir.
Bunu 22.882. kere söyledim. Fakat tekrar söylemekten çekinmem.

Geri
Yukarı